Пампорово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пампорово
Пампорово во зима
Пампорово во зима
Најблизок градЧепеларе (10 км), Смољан (15 км)
Координати41°39′0″N 24°41′0″E / 41.65000° СГШ; 24.68333° ИГД / 41.65000; 24.68333
Вкупен спуст508 м (1,667 ст)
Надм. вис. (најгоре)1,928 м (6,325 ст)
Надм. вис. (најдолу)1,420 м (4,660 ст)
Ски центар „Стојките“
1,471 м (4,826 ст)
Ски центар „Малина“
Патеки13 (36.8 kм (22.9 ми))
- 27% најлесно
- 61% потешко
- 12% најпотешко
Најдолга патекаСнежанка 6 (Туристическата) 5.15 kм (3.20 ми)
Жичници6 лифта
Носивост на жичниците13,000 скијачи/ч
Снежен топда (100%)
Ноќно скијањеда
ПорталPamporovo

Пампорово — популарно скијачко место кое се наоѓа во Смољанската Област, Бугарија и е едно од најпознатите во Југоисточна Европа. Првенствено е посетена во текот на зимата за скијање и сноубординг. Тоа е, исто така, популарно туристичко место во лето. Центарот на Пампорово се состои од голем број хотели и барови. Исто така е едно од најјужните скијачки центри во Европа. Тоа е одморалиште за семејство и одговара за комплетни почетници и посредници.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Одморалиштето се наоѓа во јужните Родопски Планини на надморска височина од 1620 метри. Највисокиот врв во областа, Снежанка на 1928 метри, е неколку стотици метри над одморалиштето и на врвот се наоѓа истоимената кула. Пампорово е оддалечено околу 260 километри од Софија, 85 километри јужно од Пловдив, 15 километри северно од Смољан и 10 километри јужно од Чепеларе.

Скијање[уреди | уреди извор]

Одморалиштето има 55 километри скијачки патеки и 38 километри скијачки патеки кои се опслужуваат со 18 лифтови со вкупна сместивост од 13.000 лица на час. Седум машини за израмнување на снег и 90% покриени со снежни топови гарантираат удобно и пријатно возење на скијачите. Повеќе од 100 високо квалификувани инструктори за скијање, кои зборуваат на различни јазици, се на располагање за да им помогнат на почетниците и на средните скијачи, како и на сноубордистите.

Клима[уреди | уреди извор]

Зимите во Пампорово имаат тенденција да бидат благи, но секоја година има околу 150 дена снежни врнежи. Оваа комбинација овозможува долга скијачка сезона во одморалиштето. Пампорово е познато по својот голем број на сончеви денови во текот на зимата, честопати над 120 дена од декември до мај. Просечната температура во јануари е -3 степени.

Развој[уреди | уреди извор]

Голем дел од постариот дел на одморалиштето во Пампорово се наоѓа североисточно од Снежанка. Постојат планови за изградба на два терени за голф и проширување на целата скијачка област на планината Перелик.

Во јануари 2010 година бил отворен дополнителен граничен премин помеѓу Бугарија и Грција, што е само половина час возење од Пампорово со автомобил. Ова довело до значително внимание од страна на туристите и медиумите во одморалиштето како единствено во Европа кое дозволува за толку кратко време да се префрли еден турист од скијање на пливање.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]