ФК Каљари Калчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Калјари Калчо)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каљари Калчо
Cagliari Calcio 1920.png
Целосно име Каљари Калчо СпА
Прекар Rossoblu(Црвено-сините) , Isolani (Островјаните), Sardi (Сардинијците)
Основан август 20, 1920; пред 98 години (1920-08-20)
Стадион Сант'Елија
Каљари, Италија
Капацитет 23,486
Претседател Италија Томазо Џулини
Тренер Италија Роландо Маран
Лига Серија А Серија А
2017–18 Серија, 16-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои
фinco
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Каљари Калчо (италијански: Cagliari Calcio), крат. Каљари) е италијански фудбалски клуб од градот Каљари на островот Сардинија. Во моментов се натпреварува во Серија А.

Успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Италија - 1969/70
  • Вицешампион на Италија - 1968/69
  • Шампион на Серија Б - 2003/04
  • Полуфиналист на Куп на УЕФА - 1993/94

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 17 август 2018.
Бр. Позиција Играч
1 Бразил ГМ Рафаел
3 Хрватска СР Марко Пајач
3 Италија ОД Марко Андреоли
4 Италија СР Даниеле Десена Captain sports.svg
6 Хрватска СР Филип Брадариќ
8 Италија СР Лука Чигарини
9 Италија НП Алберто Чери
10 Бразил СР Жоао Педро
12 Италија ГМ Рикардо Дага
15 Естонија ОД Рагнар Клаван
16 Италија ГМ Симоне Арести
17 Бразил НП Диего Фаријас
18 Италија СР Николо Барела
Бр. Позиција Играч
19 Италија ОД Фабио Писакане
20 Италија СР Симоне Падоин
21 Молдавија СР Артур Јоница
22 Грција ОД Караламбос Ликојанис
23 Италија ОД Лука Чепители
24 Италија СР Паоло Фараго
25 Италија НП Марко Сау
27 Италија НП Даниеле Десена
28 Италија ГМ Алесио Крањо
29 Аргентина СР Лукас Науел Кастро
30 Италија НП Леонардо Паволети
33 Хрватска ОД Дарио Срна
56 Италија ОД Филипо Ромања

Надворешни врски[уреди | уреди извор]