Сушица (Ростушка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сушица (Ростушка) е наполно раселено село по 1953 година, кога во него живееле 49 жители - сите Македонци. Селото се наоѓа во средишниот дел на Општина Маврово-Ростуше од десната страна на Гарска Река на надморска височина од 1 410 метри.