Прејди на содржината

Суперлига на Србија во фудбал 2009/2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија
Јелен
Суперлига на Србија
Спорт Фудбал
Држава  Србија Србија
Понизок ранг Прва лига на Србија
Почеток на сезоната 15 август 2009
‘‘‘Крај на сезоната’’’ 16 мај 2010
Број на екипи 16
Шампион ФК Партизан
2008/2009 2010/2011

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2009-2010 година — 4-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 16 август 2009 година а завршила на 16 мај 2010 година.[1] За разлика од претходната година, оваа сезона во Српска Суперлига имало 16 екипи.

Поради проширување на лигата, единствено ФК Банат, кој се пласирал на 12 место во претходната сезона, испаднал во Првата лига на Србија по фудбал. Во Суперлигата влегле вкупно пет екипи, и тоа: шапмионот од Прва лига од сезона 2008/09 БСК Борча, Смедерево, Млади Радник, Спартак Суботица и Металац.

Учесници[уреди | уреди извор]

Клуб Место Стадион Капацитет
БСК Борча Борча Визељ парк[2] 4.000
Борац Чачак Стадион Чачак 6.000
Чукарички Чукарица, Белград Стадион Чукарички 7.000
Хајдук Кула Стадион Хајдук 6.000
Јагодина Јагодина Градски стадион 15.000
Јавор Ивањица Градски стадион 3.000
Металац Горен Милановац Стадион Таково[3] 6.000
Млади радник Пожаревац Стадион Вашариште 4.000
Напредак Крушевац Стадион Младост 10.811
ОФК Белград Белград Омладински стадион 20.000
Партизан Белград Стадион Партизан 32.887
Рад Белград Стадион Крал Петар I 6.000
Црвена ѕвезда Белград Стадион Црвена ѕвезда 54.000
Смедерево Смедерево Смедерево 17.200
Спартак Златибор Вода Суботица Градски стадион Суботица 13.000
Војводина Нови Сад Стадион Караѓорѓе 15.204

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1 Борац XXX 2:0 0:0 1:0 2:1 1:0 1:0 0:1 2:0 0:3 0:0 3:1 1:2 1:1 0:0 2:1
2 БСК Борча 2:0 XXX 0:4 1:0 1:4 0:0 2:3 1:1 1:0 1:2 0:0 0:0 0:2 3:0 0:1 2:0
3 Војводина 3:0 2:0 XXX 0:1 4:1 1:0 3:0 7:0 0:0 1:2 2:3 1:1 0:1 3:2 0:1 4:0
4 Јавор 1:1 1:0 1:1 XXX 0:0 2:0 0:0 1:0 0:1 1:1 2:2 1:0 1:0 1:1 0:2 2:2
5 Јагодина 0:1 2:0 2:2 2:0 XXX 3:1 2:0 1:1 3:2 0:0 1:0 2:0 3:1 2:0 0:3 2:0
6 Металац 1:0 1:3 3:1 1:0 2:3 XXX 1:0 1:0 2:1 0:2 1:1 0:2 0:0 2:1 2:1 0:1
7 Млади радник 2:1 2:0 1:3 1:0 0:0 1:0 XXX 1:1 0:2 1:1 0:0 0:0 1:1 1:3 0:1 1:4
8 Напредак 2:0 1:2 2:0 1:1 2:1 2:0 0:0 XXX 1:2 0:1 2:1 2:2 2:3 2:0 1:1 0:2
9 ОФК Белград 3:2 0:2 2:2 0:0 1:0 3:2 3:0 1:1 XXX 0:3 3:2 1:0 0:1 2:1 0:2 4:1
10 Партизан 5:0 2:1 1:0 0:0 3:0 3:1 6:0 3:1 3:0 XXX 2:1 2:1 2:0 1:0 1:0 3:0
11 Рад 0:0 2:0 1:0 3:2 1:0 3:0 3:2 2:1 0:2 2:3 XXX 3:2 1:3 1:1 1:2 2:0
12 Смедерево 0:0 1:1 1:0 1:1 2:0 0:1 0:0 1:0 0:1 0:2 2:1 XXX 2:0 0:0 0:3 1:0
13 Спартак Златибор Вода 1:0 2:1 0:1 0:0 1:1 0:0 2:0 2:0 0:1 1:1 1:0 2:0 XXX 1:1 0:1 1:0
14 Хајдук 2:0 0:0 0:3 1:1 1:1 1:1 2:0 3:1 0:2 0:2 2:1 1:2 2:1 XXX 0:1 2:1
15 Црвена ѕвезда 1:0 1:3 3:0 0:1 1:0 3:0 4:1 2:1 2:1 1:2 1:0 2:1 5:2 1:0 XXX 4:0
16 Чукарички 1:0 1:0 1:3 0:1 2:1 0:1 1:1 2:1 0:0 1:1 2:1 0:0 0:3 2:0 0:3 XXX

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 30 од 30
Одиграни натпревари 240 од 240
Број на победи на домакинските екипи 122
Број на натпревари без победник 57
Број на победи на гостинските екипи 61
Вкупен број на дадени голови 534
Број на голови по коло 17,8
Број на голови по натпревар 2,225
Голови на домашните екипи 320
Голови на гостинските екипи 214
Најголема победа на домашна екипа +7 (Војводина - Напредак 7:0)
Најголема победа на гостинска екипа -4 (БСК Борча - Војводина 0:4)
Најмногу голови на еден натпревар 7 (Војводина - Напредак 7:0;
Црвена ѕвезда - Спартак Златибор 5:2)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Партизан 30 24 6 0 63 14 +49 78
2 Црвена ѕвезда 30 23 2 5 53 17 +36 71
3 ОФК Белград 30 15 5 10 38 33 +5 50
4 Спартак Златибор Вода 30 14 7 9 34 27 +7 49
5 Војводина 30 13 6 11 51 30 +21 45
6 Јагодина 30 12 7 11 38 34 +4 43
7 Јавор Хабитфарм 30 8 14 8 22 23 -1 38
8 Рад 30 10 7 13 38 39 -1 37
9 Металац (ГМ) 30 10 5 15 24 39 -15 35
10 Смедерево 30 8 10 12 23 30 -7 34
11 Борац Чачак 30 9 7 14 21 34 -13 34
12 БСК Борча 30 9 6 15 27 37 -10 33
13 Чукарички 30 9 5 16 25 46 -21 32
14 Хајдук Кула 30 7 9 14 28 40 -12 30
15 Напредак 30 7 8 15 30 44 -14 29
16 Млади радник 30 5 10 15 19 47 -28 25

Легенда[уреди | уреди извор]

  Шампион на Србија; во второ коло квалификација за Лига на шампиони
  Во трето коло квалификација за Лига на Европа
  Во второ коло квалификација за Лига на Европа
  Следната сезона во Прва лига
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. + - = Бод.
1 Инѓија 34 17 9 8 47 26 +21 60
2 Слобода Поинт Севојно 34 17 7 10 40 24 +16 58

Легенда[уреди | уреди извор]

  Пласман од Прва лига
Шампион на Српска Суперлига 2008-2009


Партизан
3-та титула[4]

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 15.-16.8.2009.
Чукарички - Јавор 0:1
БСК - Млади радник 2:3
Спартак ЗВ - ОФК Белград 0:1
Јагодина - Црвена ѕвезда 0:3
Напредак - Металац 2:0
Партизан - Борац 5:0
Хајдук - Војводина 0:3
Рад - Смедерево 3:2
2. коло, 22.-23.8.2009.
Војводина - Металац 1:0
Смедерево - Напредак 1:0
ОФК Белград - Јагодина 1:0
Млади радник - Спартак ЗВ 1:1
Борац - БСК 2:0
Јавор - Партизан 1:1
Хајдук - Чукарички 2:1
Црвена ѕвезда - Рад 1:0
3. коло, 29.-30.8.2009.
Чукарички - Војводина 1:3
БСК - Јавор 1:0
Спартак ЗВ - Борац 1:0
Јагодина - Млади радник 2:0
Металац - Смедерево 0:2
Рад - ОФК Белград 0:2
Партизан - Хајдук 1:0
Напредак - Црвена ѕвезда 1:1
4. коло, 12.-13.9.2009.
ОФК Белград - Напредак 1:1
Млади радник - Рад 0:0
Борац - Јагодина 2:1
Јавор - Спартак ЗВ 1:0
Црвена ѕвезда - Металац 3:0
Војводина - Смедерево 1:1
Хајдук - БСК 0:0
Чукарички - Партизан 1:1
5. коло, 19.-20.9.2009.
БСК - Чукарички 2:0
Спартак ЗВ - Хајдук 1:1
Јагодина - Јавор 2:0
Рад - Борац 0:0
Напредак - Млади радник 0:0
Металац - ОФК Белград 2:1
Смедерево - Црвена ѕвезда 0:3
Партизан - Војводина 1:0
6. коло, 26.-27.9.2009.
ОФК Белград - Смедерево 1:0
Млади радник - Металац 1:0
Борац - Напредак 0:1
Јавор - Рад 2:2
Чукарички - Спартак ЗВ 0:3
Партизан - БСК 2:1
Војводина - Црвена ѕвезда 0:1
Хајдук - Јагодина 1:1
7. коло, 3.-4.10.2009.
БСК - Војводина 0:4
Јагодина - Чукарички 2:0
Напредак - Јавор 1:1
Металац - Борац 1:0
Смедерево - Млади радник 0:0
Црвена ѕвезда - ОФК Белград 2:1
Спартак ЗВ - Партизан 1:1
Рад - Хајдук 1:1
8. коло, 17.-18.10.2009.
Војводина - ОФК Белград 0:0
Млади радник - Црвена ѕвезда 0:1
Борац - Смедерево 3:1
Јавор - Металац 2:0
БСК - Спартак ЗВ 0:2
Хајдук - Напредак 3:1
Чукарички - Рад 2:1
Партизан - Јагодина 3:0
9. коло, 24.-25.10.2009.
Спартак ЗВ - Војводина 0:1
Јагодина - БСК 2:0
Напредак - Чукарички 0:2
Металац - Хајдук 2:1
Смедерево - Јавор 1:1
ОФК Белград - Млади радник 3:0
Црвена ѕвезда - Борац 1:0
Рад - Партизан 2:3
10. коло, 31.10.-1.11.2009.
Војводина - Млади радник 3:0
Борац - ОФК Белград 2:0
Јавор - Црвена ѕвезда 0:2
Чукарички - Металац 0:1
БСК - Рад 0:0
Спартак ЗВ - Јагодина 1:1
Хајдук - Смедерево 1:2
Партизан - Напредак 3:1
11. коло, 7.-8.11.2009.
Јагодина - Војводина 2:2
Рад - Спартак ЗВ 1:3
Напредак - БСК 1:2
Смедерево - Чукарички 1:0
Млади радник - Борац 2:1
Црвена ѕвезда - Хајдук 1:0
Металац - Партизан 0:2
ОФК Белград - Јавор 0:0
12. коло, 21.-22.11.2009.
Војводина - Борац 3:0
Јавор - Млади радник 0:0
Чукарички - Црвена ѕвезда 0:3
Партизан - Смедерево 2:1
БСК - Металац 0:0
Спартак ЗВ - Напредак 2:0
Јагодина - Рад 1:0
Хајдук - ОФК Белград 0:2
13. коло, 28.-29.11.2009.
Металац - Спартак ЗВ 0:0
Смедерево - БСК 1:1
ОФК Белград - Чукарички 4:1
Млади радник - Хајдук 1:3
Борац - Јавор 1:0
Црвена ѕвезда - Партизан 1:2
Рад - Војводина 1:0
Напредак - Јагодина 2:1
14. коло, 5.-6.12.2009.
Војводина - Јавор 0:1
Чукарички - Млади радник 1:1
БСК - Црвена ѕвезда 0:1
Спартак ЗВ - Смедерево 2:0
Јагодина - Металац 3:1
Хајдук - Борац 2:0
Рад - Напредак 2:1
Партизан - ОФК Белград 3:0
15. коло, 12.-13.12.2009.
Металац - Рад 1:1
Смедерево - Јагодина 2:0
ОФК Белград - БСК 0:2
Млади радник - Партизан 1:1
Борац - Чукарички 2:1
Јавор - Хајдук 1:1
Црвена ѕвезда - Спартак ЗВ 5:2
Напредак - Војводина 2:0
16. коло, 27.-28.2.2010.
Војводина - Хајдук 3:2
Јавор - Чукарички 2:2
Борац - Партизан 0:3
Млади радник - БСК 2:0
Смедерево - Рад 2:1
Металац - Напредак 1:0
Црвена ѕвезда - Јагодина 1:0
ОФК Белград - Спартак ЗВ 0:1
17. коло, 6.-7.3.2010.
Металац - Војводина 3:1
Напредак - Смедерево 2:2
Јагодина - ОФК Белград 3:2
Спартак ЗВ - Млади радник 2:0
БСК - Борац 2:0
Рад - Црвена ѕвезда 1:2
Чукарички - Хајдук 2:0
Партизан - Јавор 0:0
18. коло, 13.-14.3.2010.
Јавор - БСК 1:0
Црвена ѕвезда - Напредак 2:1
Војводина - Чукарички 4:0
Хајдук - Партизан 0:2
Млади радник - Јагодина 0:0
ОФК Белград - Рад 3:2
Смедерево - Металац 0:1
Борац - Спартак ЗВ (17.3.2010) 1:2
19. коло, 20.-21.3.2010.
Јагодина - Борац 0:1
Смедерево - Војводина 1:0
Металац - Црвена ѕвезда 2:1
Напредак - ОФК Белград 1:2
Спартак ЗВ - Јавор 0:0
БСК - Хајдук 3:0
Партизан - Чукарички 3:0
Рад - Млади радник 3:2
20. коло, 24.3.2010.
Чукарички - БСК 1:0
Војводина - Партизан 1:2
Хајдук - Спартак ЗВ 2:1
Јавор - Јагодина 0:0
Борац - Рад 0:0
Млади радник - Напредак 1:1
ОФК Белград - Металац 3:2
Црвена ѕвезда - Смедерево 2:1
21. коло, 27.-28.3.2010.
Смедерево - ОФК Белград 0:1
Металац - Млади радник 1:0
Напредак - Борац 2:0
Јагодина - Хајдук 2:0
Спартак ЗВ - Чукарички 1:0
БСК - Партизан 1:2
Рад - Јавор 3:2
Црвена ѕвезда - Војводина 3:0
22. коло, 3.4.2010.
Војводина - БСК 2:0
Чукарички - Јагодина 2:1
Хајдук - Рад 2:1
Јавор - Напредак 1:0
Борац - Металац 1:0
Млади радник - Смедерево 0:0
ОФК Белград - Црвена ѕвезда 0:2
Партизан - Спартак ЗВ 2:0
23. коло, 10.-11.4.2010.
Смедерево - Борац 0:0
Металац - Јавор 1:0
Напредак - Хајдук 2:0
Спартак ЗВ - БСК 2:1
Црвена ѕвезда - Млади радник 4:1
ОФК Белград - Војводина 2:2
Рад - Чукарички 2:0
Јагодина - Партизан 0:0
24. коло, 17.-18.4.2010.
Јавор - Смедерево 1:0
БСК - Јагодина 1:4
Чукарички - Напредак 2:1
Хајдук - Металац 1:1
Борац - Црвена ѕвезда 0:0
Млади радник - ОФК Белград 0:2
Војводина - Спартак ЗВ 0:1
Партизан - Рад 2:1
25. коло, 21.4.2010.
Млади радник - Војводина 1:3
ОФК Белград - Борац 3:2
Смедерево - Хајдук 0:0
Металац - Чукарички 0:1
Напредак - Партизан 0:1
Рад - БСК 2:0
Јагодина - Спартак ЗВ 3:1
Црвена ѕвезда - Јавор 0:1
26. коло, 24.-25.4.2010.
Спартак ЗВ - Рад 1:0
Војводина - Јагодина 4:1
БСК - Напредак 1:1
Јавор - ОФК Белград 0:1
Борац - Млади радник 1:0
Партизан - Металац 3:1
Хајдук - Црвена ѕвезда 0:1
Чукарички - Смедерево 0:0
27. коло, 1.-2.5.2010.
Борац - Војводина 0:0
Млади радник - Јавор 1:0
ОФК Белград - Хајдук 2:1
Смедерево - Партизан 0:2
Металац - БСК 1:3
Напредак - Спартак ЗВ 2:3
Црвена ѕвезда - Чукарички 4:0
Рад - Јагодина 1:0
28 коло, 8.-9.5.2010.
Војводина - Рад 2:3
Јагодина - Напредак 1:1
Спартак ЗВ - Металац 0:0
БСК - Смедерево 0:0
Чукарички - ОФК Белград 0:0
Јавор - Борац 1:1
Партизан - Црвена ѕвезда 1:0
Хајдук - Млади радник 2:0
29. коло, 13.5.2010.
Јавор - Војводина 1:1
Борац - Хајдук 1:1
Млади радник - Чукарички 1:4
ОФК Белград - Партизан 0:3
Црвена ѕвезда - БСК 1:3
Смедерево - Спартак ЗВ 2:0
Металац - Јагодина 2:3
Напредак - Рад 2:1
30. коло, 16.5.2010.
Војводина - Напредак 7:0
Рад - Металац 3:0
Јагодина - Смедерево 2:0
Спартак ЗВ - Црвена ѕвезда 0:1
БСК - ОФК Белград 1:0
Чукарички - Борац 1:0
Хајдук - Јавор 1:1
Партизан - Млади радник 6:0

Легенда[уреди | уреди извор]

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Дерби натпревари

Позиција на табелата по коло[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
1 Борац 16 11 14 7 8 12 14 11 10 8 9 10 8 10 9 10 12 12 11 10 10 10 10 10 11 9 9 10 11 11
2 БСК Борча 9 14 10 11 5 9 13 14 16 15 12 12 14 15 12 14 10 11 10 11 12 13 14 14 15 15 12 13 12 12
3 Војводина 2 1 1 2 3 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 4 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
4 Јавор 7 6 7 6 7 8 9 6 5 7 8 7 9 7 7 8 8 7 8 7 8 8 8 8 7 7 7 7 7 7
5 Јагодина 14 16 12 14 10 10 6 10 6 5 6 6 6 6 6 7 6 6 9 8 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6
6 Металац 13 15 16 16 15 15 15 15 13 10 11 11 11 13 15 11 9 8 6 6 6 6 6 6 8 8 8 8 8 9
7 Млади радник 5 5 9 9 11 6 7 9 11 13 10 9 10 11 13 9 11 10 12 12 14 14 15 15 16 16 15 16 16 16
8 Напредак 4 7 6 8 9 5 5 7 9 12 14 14 13 14 11 13 14 14 14 15 13 15 12 12 13 12 13 14 13 15
9 ОФК Белград 8 3 2 3 4 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5 5 5 5 4 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3
10 Партизан 1 4 3 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1
11 Рад 6 8 11 12 13 13 11 13 14 14 15 15 15 12 14 15 15 15 13 14 11 12 11 11 10 11 10 9 9 8
12 Смедерево 10 9 5 5 6 11 10 12 12 9 7 8 7 9 8 6 7 9 7 9 9 9 9 9 9 10 11 11 10 10
13 Спартак Златибор Вода 11 12 8 10 12 7 8 5 7 6 5 5 5 5 5 4 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4
14 Хајдук 15 10 13 13 14 14 12 8 8 11 13 13 12 8 10 12 13 13 15 13 15 11 13 13 12 13 14 12 14 14
15 Црвена ѕвезда 3 2 4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2
16 Чукарички 12 13 15 15 16 16 16 16 15 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 14 14 16 15 15 13

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Од 16 мај 2010. Извор: Официјално мрежно место на Српска Суперлига

Поз. Име и презиме Клуб Голови
1  Србија Драган Мрѓа Војводина 22
2  Србија Андрија Калуѓеровиќ Рад 17
3  Сенегал Ламин Дијара Партизан 14
 Бразил Клео Партизан 14
5  Србија Милан Бојовиќ Јагодина 12
 Србија Дејан Лекиќ Црвена ѕвезда 12

Резултати во европските натпреварувања[уреди | уреди извор]

Место Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. натпревар 2. натпревар
Лига на шампиони 2009/10
Второ коло кв. Рил  Велс 0:12  Србија Партизан 0:4 0:8
Трето коло кв. АПОЕЛ  Кипар 2:1  Србија Партизан 2:0 0:1
Лига Европа 2009/10
Второ коло кв. Каунас  Литванија 1:1  Србија Севојно 0:0 1:1
Рудар Велење  Словенија 0:5  Србија Црвена ѕвезда 0:1 0:4
Трето коло кв. Лил  Франција 4:0  Србија Севојно 2:0 2:0
Војводина  Србија 3:5  Австрија Австрија Виена 1:1 2:4
Динамо Тбилиси  Грузија 4:5  Србија Црвена звеза 2:0 2:5
Плеј оф Партизан  Србија 3:1  Словачка Жилина 1:1 2:0
Славија Прага  Чешка 4:2  Србија Црвена ѕвезда 3:0 1:2
Група Ј Партизан  Србија 2:4  Франција Тулуза 2:3 0:1
Шахтјор Доњецк  Украина 4:2  Србија Партизан 4:1 0:1
Клуб Бриж  Белгија 6:2  Србија Партизан 2:0 4:2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Прво коло Суперлиге, srbijasport.net, 15. август 2008., Пристапено 25. 4. 2013.
  2. Натпреварите ги играл на Младинскиот стадион бидејќи стадионот во Борча не ги исполнува условите за одигрување на натпревари од Суперлигата.
  3. Натпреварите ги играл на стадионот Цика Дача во Крагуевац, бидејќи стадионот во Горњи Милановац не ги исполнува условите за одигрување на натпревари од Суперлигата. .
  4. Вкупно 22 титули на ФК Партизан, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]