Суперлига на Србија во фудбал 2020/2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија
Линглонг
Спорт Фудбал
Држава Flag of France Србија
Ранг 1
Понизок ранг Прва лига на Србија
Број на екипи 20
Почеток на сезоната 31 јули 2020
Крај на сезоната’’’ 19 мај 2021
ТВ партнери Арена спорт, Б92
Шампион Црвена ѕвезда
(7 титула)
Најдобар стрелец  Србија Милан Макариќ (25)
2019/2020 2021/2022

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2020-2021 година — 15-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 31 јули 2020 година а завршила на 19 мај 2021 година.

Оваа сезона клубовите кои се натпреварувале во Српската Суперлига имале обврска секој натпревар да го започнуваат со најмалку двајца домашни играчи родени на 1 јануари 1999 година или подоцна. Фудбалер кој има државјанство на Република Српска се сметал за домашен играч. Обврската да се игра со најмалку двајца играчи на одредената возраст важела во текот на целото прво полувреме од секој натпревар.[1]

Систем[уреди | уреди извор]

Оваа сезона, лигата брои дваесет клубови и се одиграле 38 кола (секој клуб игра меѓу себе двапати — еднаш дома и еднаш на гостински терен).

Шампионот во Суперлигата ќе ја претставува Србија во следната сезона во Лигата на шампионите на УЕФА. Второпласираниот и третопласираниот клуб од Супер лигата ќе ја претставуваат Србија во следната сезона УЕФА Лига Конференција. Четвртопласираниот клуб од Суперлигата ќе ја претставува Србија во следната сезона на Конференцијата на УЕФА Лига Европа само доколку еден од трите најдобро пласирани клубови во табелата во Суперлигата е и освојувач на Купот на Србија 2020/21.

Состав[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Belgrade" does not exist

Клуб Населено место Тренер
ОФК Бачка Бачка Паланка Дејан Раѓеновиќ / Горан Милоевиќ / Ненад Ваниќ / Милан Куљиќ / Стево Кнежевиќ
Вождовац Белград Јован Дамјановиќ / Предраг Роган
Војводина Нови Сад Ненад Лалатовиќ
Златибор Чаетина Предраг Ристановиќ / Зоран Његуш / Љубомир Ристовски / Предраг Ристановиќ
Инѓија Инѓија Братислав Живковиќ / Дејан Челар / Горан Милоевиќ
Јавор Матис Ивањица Игор Бонџулиќ
Мачва Шабац Драган Аничиќ / Славиша Јелиќ
Металац Горен Милановац Горен Милановац Жарко Лазетиќ
Младост Лучани Горан Станиќ / Ненад Миловановиќ
Напредак Крушевац Драган Ивановиќ / Иван Бабиќ (привремено решение) / Горан Стевановиќ / Милан Ѓуричиќ
Нови Пазар Нови Пазар Кенан Колашинац / Радослав Батак / Давор Бербер
Партизан Белград Саво Милошевиќ / Александар Станоевиќ
Пролетер Нови Сад Бранко Жигиќ
Рад Белград Бранко Мирачиќ / Зоран Његуш / Милан Милановиќ
Радник Сурдулица Симо Круниќ / Славољуб Ѓорѓевиќ
Раднички Ниш Ниш Радослав Батак / Милан Ѓуричиќ / Владимир Гаќиновиќ / Александар Станковиќ
Спартак Ждрепчева крв Суботица Владимир Гаќиновиќ / Владимир Буач
ТСЦ Бачка Топола Золтан Сабо / Младен Крстаиќ
Црвена ѕвезда Белград Дејан Станковиќ
Чукарички Белград Александар Веселиновиќ / Душан Ѓорѓевиќ
ОФК Бачка Вождовац Војводина Златибор Инѓија
Бачка Паланка Белград Нови Сад Чаетина Инѓија
Стадион Славко Малетин Вава Стадион Вождовац Стадион Караѓорѓе Градски стадион во Ужице Стадион ФК Инѓија
Капацитет: 5.500[2] Капацитет: 5.174[3] Капацитет: 14.853[4] Капацитет: 9.949 Капацитет: 4.000[5]
Јавор Матис Мачва Металац Младост Напредак
Ивањица Шабац Горен Милановац Лучани Крушевац
Градски стадион Стадион у Шапцу Стадион ФК Металац Стадион Младост (Лучани) Стадион Младост
Капацитет: 3.000[6] Капацитет: 5.494[7] Капацитет: 4.600[8] Капацитет:5.944[9] Капацитет: 10.331[10]
Нови Пазар Партизан Пролетер Рад Радник
Нови Пазар Белград Нови Сад Белград Сурдулица
Градски стадион Нови Пазар Стадион Партизан Стадион Караѓорѓе Стадион Крал Петар I Стадион ФК Радник
Капацитет: 9.200[11] Капацитет: 32.710[12] Капацитет: 14.853 Капацитет: 3.919[13] Капацитет: 3.312 [14]
Раднички Спартак
Ждрепчева крв
ТСЦ Црвена ѕвезда Чукарички
Ниш Суботица Бачка Топола Белград Белград
Стадион Чаир Градски стадион Суботица Градски стадион Сента Стадион Рајко Митиќ Стадион Чукарички
Капацитет: 18.321[15] Капацитет: 13.020[16] Капацитет: 5.000 Капацитет: 55.538[17] Капацитет: 4.070[18]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа БАЧ ВОЖ ВОЈ ЗЛА ИНЃ ЈАВ МАЧ МЕТ МЛА НАП НПА ПАР ПРО РАД РДС РНИ СПА ТСЦ ЦЗВ ЧУК
1 Бачка Паланка XXX 2:1 1:2 0:1 1:2 2:2 2:0 3:1 1:1 0:0 0:1 0:4 0:2 0:1 0:2 1:2 1:3 1:1 0:5 1:2
2 Вождовац 2:1 XXX 1:3 1:1 1:1 0:0 0:0 4:0 3:2 4:2 1:1 0:2 1:1 0:1 1:3 5:0 2:1 2:0 1:4 2:1
3 Војводина 3:1 2:0 XXX 2:1 2:1 2:0 1:0 1:2 3:0 1:0 1:0 3:2 2:0 4:1 2:0 0:0 1:1 0:1 0:2 2:2
4 Златибор 1:0 0:0 0:2 XXX 2:2 0:2 0:1 1:0 1:0 1:2 0:1 0:1 0:2 1:2 1:4 0:0 1:1 0:1 0:1 1:5
5 Инѓија 1:0 0:1 0:2 1:0 XXX 3:2 2:2 0:1 1:0 1:0 1:0 0:6 0:5 1:0 0:1 1:0 3:4 0:3 1:5 0:1
6 Јавор Матис 1:1 3:1 2:1 1:1 1:1 XXX 2:0 1:3 4:1 3:0 1:0 0:1 1:1 1:1 2:1 1:0 1:3 1:2 1:5 1:2
7 Мачва Шабац 1:0 0:2 2:5 1:0 3:0 1:0 XXX 2:1 0:2 1:2 1:1 1:2 3:1 0:1 0:5 0:2 0:4 1:4 0:3 1:2
8 Металац Горен Милановац 3:0 2:1 3:3 2:0 0:0 1:2 2:1 XXX 1:1 2:2 1:1 1:1 1:1 3:0 1:1 1:1 3:0 0:0 0:1 0:0
9 Младост Лучани 2:1 1:0 1:1 0:2 2:0 2:1 2:1 1:1 XXX 0:0 3:2 1:0 0:0 1:0 2:2 4:1 1:0 2:1 0:4 1:1
10 Напредак Крушевац 2:1 3:1 0:1 1:1 1:0 1:1 2:0 1:2 2:0 XXX 0:0 1:3 5:0 0:2 2:1 0:0 1:1 2:1 1:4 1:0
11 Нови Пазар 0:0 0:2 3:1 1:2 1:0 2:3 4:0 1:0 4:1 2:1 XXX 3:2 5:0 2:1 0:0 3:1 2:1 2:1 1:3 1:3
12 Партизан 2:1 3:0 2:0 5:1 5:0 4:0 2:0 3:0 4:0 3:0 4:1 XXX 1:0 3:0 3:0 2:0 2:1 3:1 1:1 1:0
13 Пролетер Нови Сад 1:1 1:1 2:0 2:2 1:0 2:1 0:0 1:2 0:1 1:0 1:0 1:3 XXX 2:0 3:0 2:1 2:0 1:0 0:1 0:1
14 Рад 3:0 1:3 2:0 0:2 2:1 1:0 7:1 1:1 0:1 3:1 3:2 0:5 1:0 XXX 2:0 0:1 0:1 1:3 2:2 0:2
15 Радник Сурдулица 1:0 1:1 2:2 2:1 0:2 2:0 3:0 1:2 2:3 2:1 4:1 0:2 2:0 4:2 XXX 0:0 2:0 0:3 1:4 0:1
16 Раднички Ниш 5:1 0:1 0:1 2:1 2:0 0:0 1:0 3:0 1:1 1:2 2:1 1:0 3:0 2:2 0:1 XXX 0:1 2:0 0:1 0:0
17 Спартак Ждрепчева крв 1:0 3:0 0:1 3:0 1:0 0:2 3:2 4:1 1:0 0:2 1:1 1:2 1:2 1:1 0:0 2:0 XXX 2:2 1:2 4:2
18 ТСЦ Бачка Топола 3:0 4:1 2:2 5:1 2:1 2:1 3:0 2:3 5:0 1:3 7:0 0:4 2:0 0:0 1:3 1:3 3:0 XXX 1:3 0:0
19 Црвена ѕвезда 2:0 6:0 1:0 6:1 3:2 0:0 4:0 5:1 4:1 3:0 3:0 1:0 4:0 3:0 2:1 3:0 3:2 5:0 XXX 2:0
20 Чукарички 1:0 3:2 3:3 2:0 3:0 3:0 4:0 2:0 4:2 3:0 4:0 0:2 1:2 3:0 2:1 0:0 5:1 0:0 1:3 XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 31.7—1.8.2020.
Спартак — Златибор 3:0
ТСЦ — Војводина 2:2
Младост — Јавор 2:1
Напредак — Партизан 1:3
Ц. ѕвезда — Нови Пазар 3:0
Раднички — Металац 3:0
Мачва — Бачка 1:0
Пролетер — Рад 2:0
Чукарички — Инѓија 3:0
Вождовац — Радник 1:3
2. коло, 5.8.2020.
Инѓија — Вождовац 0:1
Нови Пазар — Партизан 3:2
Ц. ѕвезда — Раднички 3:0
Јавор — Напредак 3:0
Металац — Мачва 2:1
Бачка — Спартак 1:3
Рад — ТСЦ 1:3
Радник — Младост 2:3
Златибор — Пролетер 0:2
Војводина — Чукарички 2:2
3. коло, 9.8.2020.
Мачва — Ц. ѕвезда 0:3
Младост — Инѓија 2:0
Напредак — Радник 2:1
Раднички — Нови Пазар 2:1
Спартак — Металац 4:1
ТСЦ — Златибор 5:1
Чукарички — Рад 3:0
Партизан — Јавор 4:0
Пролетер — Бачка 1:1
Вождовац — Војводина 1:3
4. коло, 14—16.8.2020.
Ц. ѕвезда — Спартак 3:2
Инѓија — Напредак 1:0
Нови Пазар — Јавор 2:3
Раднички — Мачва 1:0
Радник — Партизан 0:2
Златибор — Чукарички 1:5
Бачка — ТСЦ 1:1
Металац — Пролетер 1:0
Рад — Вождовац 1:3
Војводина — Младост 3:0
5. коло, 21—23.8.2020.
Пролетер — Ц. ѕвезда 0:1
ТСЦ — Металац 2:3
Чукарички — Бачка 1:0
Јавор — Радник 2:1
Спартак — Раднички 2:0
Партизан — Инѓија 5:0
Напредак — Војводина 0:1
Мачва — Нови Пазар 1:1
Младост — Рад 1:0
Вождовац — Златибор 1:1
6. коло, 28—30.8.2020.
Инѓија — Јавор 3:2
Металац — Чукарички 0:0
Рад — Напредак 3:1
Нови Пазар — Радник 0:0
Бачка — Вождовац 2:1
Раднички — Пролетер 3:0
Златибор — Младост 1:0
Војводина — Партизан 3:2
Мачва — Спартак 0:4
Ц. ѕвезда — ТСЦ 5:0
7. коло, 11—13.9.2020.
Чукарички — Ц. ѕвезда 1:3
Спартак — Нови Пазар 1:1
ТСЦ — Раднички 1:3
Вождовац — Металац 4:0
Радник — Инѓија 0:2
Партизан — Рад 3:0
Пролетер — Мачва 0:0
Младост — Бачка 2:1
Напредак — Златибор 1:1
Јавор — Војводина 2:1
8. коло, 18—21.9.2020.
Војводина — Радник 2:0
Металац — Младост 1:1
Бачка — Напредак 0:0
Раднички — Чукарички 0:0
Нови Пазар — Инѓија 1:0
Рад — Јавор 1:0
Спартак — Пролетер 1:2
Златибор — Партизан 0:1
Ц. ѕвезда — Вождовац 6:0
Мачва — ТСЦ 1:4
9. коло, 25—28.9.2020.
Вождовац — Раднички 5:0
Чукарички — Мачва 4:0
Јавор — Златибор 1:1
Радник — Рад 4:2
ТСЦ — Спартак 3:0
Младост — Ц. ѕвезда 0:4
Напредак — Металац 1:2
Пролетер — Нови Пазар 1:0
Инѓија — Војводина 0:2
Партизан — Бачка 2:1
10. коло, 2—4.10.2020.
Раднички — Младост 1:1
Мачва — Вождовац 0:2
Нови Пазар — Војводина 3:1
Бачка — Јавор 2:2
Спартак — Чукарички 4:2
Металац — Партизан 1:1
Пролетер — ТСЦ 1:0
Рад — Инѓија 2:1
Златибор — Радник 1:4
Ц. ѕвезда — Напредак 3:0
11. коло, 16—18.10.2020.
Чукарички — Пролетер 1:2
Радник — Бачка 1:0
ТСЦ — Нови Пазар 7:0
Војводина — Рад 4:1
Инѓија — Златибор 1:0
Јавор — Металац 1:3
Младост — Мачва 2:1
Напредак — Раднички 0:0
Вождовац — Спартак 2:1
Партизан — Ц. ѕвезда 1:1
12. коло, 25—26.10.2020.
Бачка — Инѓија 1:2
Нови Пазар — Рад 2:1
Златибор — Војводина 0:2
Мачва — Напредак 1:2
Пролетер — Вождовац 1:1
Ц. ѕвезда — Јавор 0:0
Металац — Радник 1:1
Раднички — Партизан 1:0
Спартак — Младост 1:0
ТСЦ — Чукарички 0:0
13. коло, 30.10—1.11.2020.
Војводина — Бачка 3:1
Инѓија — Металац 0:1
Чукарички — Нови Пазар 4:0
Рад — Златибор 0:2
Вождовац — ТСЦ 2:0
Партизан — Мачва 2:0
Јавор — Раднички 1:0
Младост — Пролетер 0:0
Напредак — Спартак 1:1
Радник — Ц. ѕвезда 1:4
14. коло, 6—8.11.2020.
Металац — Војводина 3:3
Нови Пазар — Златибор 1:2
Бачка — Рад 0:1
Пролетер — Напредак 1:0
Чукарички — Вождовац 3:2
Мачва — Јавор 1:0
Раднички — Радник 0:1
ТСЦ — Младост 5:0
Спартак — Партизан 1:2
Ц. ѕвезда — Инѓија 3:2
15. коло, 20—22.11.2020.
Јавор — Спартак 1:3
Младост — Чукарички 1:1
Радник — Мачва 3:0
Инѓија — Раднички 1:0
Напредак — ТСЦ 2:1
Вождовац — Нови Пазар 1:1
Партизан — Пролетер 1:0
Златибор — Бачка 1:0
Војводина — Ц. ѕвезда 0:2
Рад — Металац (3.12) 1:1
16. коло, 28—30.11.2020.
Мачва — Инѓија 3:0
Чукарички — Напредак 3:0
Металац — Златибор 2:0
Нови Пазар — Бачка 0:0
Вождовац — Младост 3:2
ТСЦ — Партизан 0:4
Ц. ѕвезда — Рад 3:0
Пролетер — Јавор 2:1
Раднички — Војводина 0:1
Спартак — Радник 0:0
17. коло, 4—7.12.2020.
Напредак — Вождовац 3:1
Војводина — Мачва 1:0
Партизан — Чукарички 1:0
Инѓија — Спартак 3:4
Младост — Нови Пазар 3:2
Радник — Пролетер 2:0
Златибор — Ц. ѕвезда 0:1
Бачка — Металац 3:1
Рад — Раднички 0:1
Јавор — ТСЦ (20.12) 1:2
18. коло, 11—13.12.2020.
Младост — Напредак 0:0
Пролетер — Инѓија 1:0
ТСЦ — Радник 1:3
Чукарички — Јавор 3:0
Мачва — Рад 0:1
Нови Пазар — Металац 1:0
Раднички — Златибор 2:1
Спартак — Војводина 0:1
Вождовац — Партизан 0:2
Ц. ѕвезда — Бачка 2:0
19. коло, 16—17.12.2020.
Бачка — Раднички 1:2
Партизан — Младост 4:0
Рад — Спартак 0:1
Златибор — Мачва 0:1
Јавор — Вождовац 3:1
Металац — Ц. ѕвезда 0:1
Напредак — Нови Пазар 0:0
Радник — Чукарички 0:1
Инѓија — ТСЦ 0:3
Војводина — Пролетер 2:0
20. коло, 5—7.2.2021.
Војводина — ТСЦ 0:1
Инѓија — Чукарички 0:1
Металац — Раднички 1:1
Радник — Вождовац 1:1
Златибор — Спартак 1:1
Партизан — Напредак 3:0
Нови Пазар — Ц. ѕвезда 1:3
Јавор — Младост 4:1
Бачка — Мачва 2:0
Рад — Пролетер 1:0
21. коло, 12—13.2.2021.
Напредак — Јавор 1:1
Пролетер — Златибор 2:2
Спартак — Бачка 1:0
ТСЦ — Рад 0:0
Партизан — Нови Пазар 4:1
Чукарички — Војводина 3:3
Мачва — Металац 2:1
Младост — Радник 2:2
Вождовац — Инѓија 1:1
Раднички — Ц. ѕвезда 0:1
22. коло, 16—17.2.2021.
Златибор — ТСЦ 0:1
Рад — Чукарички 0:2
Инѓија — Младост 1:0
Јавор — Партизан 0:1
Бачка — Пролетер 0:2
Нови Пазар — Раднички 3:1
Радник — Напредак 2:1
Војводина — Вождовац 2:0
Металац — Спартак 3:0
Ц. ѕвезда — Мачва (11.3) 4:0
23. коло, 20—22.2.2021.
Чукарички — Златибор 2:0
Младост — Војводина 1:1
Напредак — Инѓија 1:0
Партизан — Радник 3:0
Пролетер — Металац 1:2
Спартак — Ц. ѕвезда 1:2
Јавор — Нови Пазар 1:0
Мачва — Раднички 0:2
ТСЦ — Бачка 3:0
Вождовац — Рад 0:1
24. коло, 26—28.2.2021.
Инѓија — Партизан 0:6
Војводина — Напредак 1:0
Нови Пазар — Мачва 4:0
Бачка — Чукарички 1:2
Радник — Јавор 2:0
Раднички — Спартак 0:1
Металац — ТСЦ 0:0
Рад — Младост 0:1
Златибор — Вождовац 0:0
Ц. ѕвезда — Пролетер 4:0
25. коло, 2—3.3.2021.
Партизан — Војводина 2:0
Чукарички — Металац 2:0
Младост — Златибор 0:2
Напредак — Рад 0:2
Радник — Нови Пазар 4:1
Вождовац — Бачка 2:1
Јавор — Инѓија 1:1
Пролетер — Раднички 2:1
Спартак — Мачва 3:2
ТСЦ — Ц. ѕвезда 1:3
26. коло, 7—8.3.2021.
Инѓија — Радник 0:1
Мачва — Пролетер 3:1
Металац — Вождовац 2:1
Нови Пазар — Спартак 2:1
Раднички — ТСЦ 2:0
Војводина — Јавор 2:0
Рад — Партизан 0:5
Ц. ѕвезда — Чукарички 2:0
Бачка — Младост 1:1
Златибор — Напредак 1:2
27. коло, 13—15.3.2021.
Чукарички — Раднички 0:0
Инѓија — Нови Пазар 1:0
Јавор — Рад 1:1
Младост — Металац 1:1
Напредак — Бачка 2:1
Пролетер — Спартак 2:0
Радник — Војводина 2:2
ТСЦ — Мачва 3:0
Вождовац — Ц. ѕвезда 1:4
Партизан — Златибор 5:1
28 коло, 19—21.3.2021.
Металац — Напредак 2:2
Бачка — Партизан 0:4
Раднички — Вождовац 0:1
Спартак — ТСЦ 2:2
Златибор — Јавор 0:2
Ц. ѕвезда — Младост 4:1
Мачва — Чукарички 1:2
Нови Пазар — Пролетер 5:0
Рад — Радник 2:0
Војводина — Инѓија 2:1
29. коло, 2—3.4.2021.
Младост — Раднички 4:1
ТСЦ — Пролетер 2:0
Војводина — Нови Пазар 1:0
Вождовац — Мачва 0:0
Чукарички — Спартак 5:1
Инѓија — Рад 1:0
Јавор — Бачка 1:1
Радник — Златибор 2:1
Напредак — Ц. ѕвезда 1:4
Партизан — Металац 3:0
30. коло, 6—8.4.2021.
Мачва — Младост 0:2
Нови Пазар — ТСЦ 2:1
Пролетер — Чукарички 0:1
Спартак — Вождовац 3:0
Бачка — Радник 0:2
Рад — Војводина 2:0
Раднички — Напредак 1:2
Ц. ѕвезда — Партизан 1:0
Металац — Јавор 1:2
Златибор — Инѓија 2:2
31. коло, 10—12.4.2021.
Чукарички — ТСЦ 0:0
Младост — Спартак 1:0
Вождовац — Пролетер 1:1
Јавор — Ц. ѕвезда 1:5
Партизан — Раднички 2:0
Инѓија — Бачка 1:0
Напредак — Мачва 2:0
Рад — Нови Пазар 3:2
Радник — Металац 1:2
Војводина — Златибор 2:1
32. коло, 16—18.4.2021.
Бачка — Војводина 1:2
Мачва — Партизан 1:2
Ц. ѕвезда — Радник 2:1
Металац — Инѓија 0:0
Нови Пазар — Чукарички 1:3
Златибор — Рад 1:2
Пролетер — Младост 0:1
Раднички — Јавор 0:0
Спартак — Напредак 0:2
ТСЦ — Вождовац 4:1
33. коло, 23—25.4.2021.
Златибор — Нови Пазар 0:1
Јавор — Мачва 2:0
Младост — ТСЦ 2:1
Напредак — Пролетер 5:0
Рад — Бачка 3:0
Вождовац — Чукарички 2:1
Радник — Раднички 0:0
Војводина — Металац 1:2
Инѓија — Ц. ѕвезда 1:5
Партизан — Спартак 2:1
34. коло, 28—29.4.2021.
Чукарички — Младост 4:2
Бачка — Златибор 0:1
Нови Пазар — Вождовац 0:2
Мачва — Радник 0:5
Металац — Рад 3:0
Раднички — Инѓија 2:0
Спартак — Јавор 0:2
ТСЦ — Напредак 1:3
Пролетер — Партизан 1:3
Ц. ѕвезда — Војводина 1:0
35. коло, 4—5.5.2021.
Јавор — Пролетер 1:1
Младост — Вождовац 1:0
Напредак — Чукарички 1:0
Бачка — Нови Пазар 0:1
Радник — Спартак 2:0
Инѓија — Мачва 2:2
Партизан — ТСЦ 3:1
Војводина — Раднички 0:0
Златибор — Металац 1:0
Рад — Ц. ѕвезда 2:2
36. коло, 8—9.5.2021.
Нови Пазар — Младост 4:1
Пролетер — Радник 3:0
Вождовац — Напредак 4:2
Мачва — Војводина 2:5
Металац — Бачка 3:0
Раднички — Рад 2:2
Спартак — Инѓија 1:0
ТСЦ — Јавор 2:1
Чукарички — Партизан 0:2
Ц. ѕвезда — Златибор 6:1
37. коло, 14—15.5.2021.
Радник — ТСЦ 0:3
Војводина — Спартак 1:1
Бачка — Ц. ѕвезда 0:5
Инѓија — Пролетер 0:5
Јавор — Чукарички 1:2
Металац — Нови Пазар 1:1
Напредак — Младост 2:0
Рад — Мачва 7:1
Златибор — Раднички 0:0
Партизан — Вождовац 3:0
38. коло, 18—19.5.2021.
Чукарички — Радник 2:1
Мачва — Златибор 1:0
ТСЦ — Инѓија 2:1
Младост — Партизан 1:0
Ц. ѕвезда — Металац 5:1
Нови Пазар — Напредак 2:1
Пролетер — Војводина 2:0
Раднички — Бачка 5:1
Спартак — Рад 1:1
Вождовац — Јавор 0:0

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Меч одигран четвртог дана тог кола
  Одложени мечеви — у загради је датум одигравања меча

Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 38 од 38
Одиграни натпревари 380 од 380
Број на победи на домакинските екипи 192 (50%)
Број на натпревари без победник 73 (19%)
Број на победи на гостинските екипи 115 (30%)
Вкупен број на дадени голови 1024
Број на голови по коло 26,95
Број на голови по натпревар 2,69
Голови на домашните екипи 603
Голови на домашните екипи по натпревар 1,59
Голови на гостинските екипи 421
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,11
Најголема победа на домашна екипа +7 (ТСЦ Бачка ТополаНови Пазар 7:0)
Најголема победа на гостинска екипа -6 (ИнѓијаПартизан 0:6)
Најмногу голови на еден натпревар 8 (РадМачва Шабац 7:1)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Црвена ѕвезда 38 35 3 0 114 20 +94 108
2 Партизан 38 31 2 5 95 20 +75 95
3 Чукарички 38 22 8 8 69 34 +35 74
4 Војводина 38 21 8 9 62 41 +21 71
5 ТСЦ Бачка Топола 38 17 7 14 68 50 +18 58
6 Радник Сурдулица 38 16 7 15 55 49 +6 55
7 Младост Лучани 38 15 9 14 43 59 -16 54
8 Пролетер Нови Сад 38 15 8 15 40 47 -7 53
9 Металац Горен Милановац 38 13 13 12 48 53 -5 52
10 Спартак Ждрепчева крв 38 15 7 16 54 53 +1 52
11 Напредак Крушевац 38 14 8 16 44 51 -7 50
12 Нови Пазар 38 14 7 17 50 60 -10 49
13 Раднички Ниш 38 13 10 15 37 39 -2 49
14 Вождовац 38 13 9 16 49 59 -10 48
15 Рад 38 14 6 18 44 57 -13 48
16 Јавор Матис 38 12 10 16 45 53 -8 46
17 Инѓија 38 10 5 23 29 66 -37 35
18 Златибор 38 7 8 23 28 64 -36 29
19 Мачва Шабац 38 7 4 27 26 81 -55 25
20 Бачка Паланка 38 3 7 28 24 68 -44 16

Легенда:

  Шампион на Србија; во второ коло квалификација за Лига на шампиони
  Во 2. колo квалификација за УЕФА Лига конференција
  Следната сезона во Прва лига на Србија
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
Суперлига на Србија 2021/22. 1 Раднички 1923 34 20 9 5 52 26 +26 69
Суперлига на Србија 2021/22. 2 Колубара 34 21 6 7 53 31 +22 69
Шампион на Српска Суперлига 2020-2021


Црвена ѕвезда
7-та титула[21]

Успешност и форма[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
1 Бачка Паланка 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
2 Вождовац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
3 Војводина 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
4 Златибор 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
5 Инѓија 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
6 Јавор Матис 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 19 17 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
7 Мачва Шабац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 23 24 25 26 22 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
8 Металац Горен Милановац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 15 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
9 Младост Лучани 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
10 Напредак Крушевац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
11 Нови Пазар 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
12 Партизан 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
13 Пролетер Нови Сад 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
14 Рад 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 15 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
15 Радник Сурдулица 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
16 Раднички Ниш 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
17 Спартак Ждрепчева крв 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
18 ТСЦ Бачка Топола 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 19 17 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
19 Црвена ѕвезда 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 23 24 25 26 22 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
20 Чукарички 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Легенда:

  П — победа
  Н — нерешено
  И — пораз
 • бројот се однесува на колото во кое се одиграл натпреварот
Најдолга победничка серија Црвена ѕвезда 22 утакмице
Најдолга серија без пораз Црвена ѕвезда 38 натпревари
Најдолга серија без победа Бачка Паланка 18 натпревари
Најдолга серија на порази Бачка Паланка 9 натпревари

Позиција на табелата по коло[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
1 Бачка Паланка 13 16 17 18 18 14 15 15 16 17 17 18 19 20 20 20 19 19 20 19 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20
2 Вождовац 14 12 13 11 11 12 9 11 10 9 7 7 5 7 7 7 7 8 10 10 10 10 11 12 10 11 11 11 11 13 11 14 14 12 13 10 12 14
3 Војводина 10 15 9 8 6 4 7 3 3 3 3 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 3 3 3 3 4 3 3 3 4 4 3 4 4
4 Златибор 17 20 20 20 19 18 17 19 18 18 19 19 18 17 16 16 17 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18
5 Инѓија 18 18 18 17 17 13 11 14 14 16 15 14 13 14 14 14 14 15 16 17 17 15 17 17 16 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17
6 Јавор Матис 12 7 11 10 7 8 8 9 11 11 12 12 12 12 13 13 13 14 13 13 13 13 12 13 13 14 13 12 13 12 13 13 12 10 11 14 16 16
7 Мачва Шабац 9 11 14 15 14 17 16 18 20 20 20 20 20 19 19 19 20 20 19 20 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19
8 Металац Горен Милановац 19 14 16 12 12 11 13 13 12 12 11 11 10 10 8 8 8 11 12 11 12 11 10 10 11 10 10 10 10 11 10 10 9 7 8 7 7 9
9 Младост Лучани 8 4 3 6 5 7 5 6 7 8 5 8 9 11 9 9 9 10 11 12 11 12 13 11 12 12 12 14 12 9 9 8 7 8 6 8 9 7
10 Напредак Крушевац 15 19 15 16 16 20 19 17 19 19 18 16 16 18 17 17 16 16 15 16 16 16 16 16 17 16 15 16 16 16 16 15 13 11 10 11 10 11
11 Нови Пазар 20 13 12 14 13 15 14 12 13 13 14 13 14 15 15 15 15 13 14 14 14 14 14 14 14 13 14 13 14 14 14 16 16 16 16 15 15 12
12 Партизан 5 8 7 4 3 5 3 2 2 2 2 3 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
13 Пролетер Нови Сад 7 3 6 9 10 9 10 8 8 6 4 5 6 4 6 5 6 5 6 6 6 6 7 7 6 7 7 8 8 8 8 9 10 14 14 12 11 8
14 Рад 16 17 19 19 20 19 20 16 17 15 16 17 17 16 18 18 18 17 17 15 15 15 15 15 15 15 16 15 15 15 15 12 11 15 15 16 13 15
15 Радник Сурдулица 6 9 10 13 15 16 18 20 15 14 13 15 15 13 12 11 11 7 9 9 9 8 9 8 8 6 6 7 6 5 5 6 6 5 5 5 6 6
16 Раднички Ниш 3 10 8 5 8 6 4 5 6 7 9 6 8 9 11 12 12 9 7 7 8 9 8 9 9 9 9 9 9 10 12 11 15 13 12 13 14 13
17 Спартак Ждрепчева крв 2 2 2 3 4 2 2 4 5 4 6 4 4 6 5 6 4 6 5 5 5 5 6 5 5 5 5 5 7 6 6 7 8 9 9 9 8 10
18 ТСЦ Бачка Топола 11 6 4 7 9 10 12 10 9 10 10 10 11 8 10 10 10 12 8 8 7 7 5 6 7 8 8 6 5 7 7 5 5 6 7 6 5 5
19 Црвена ѕвезда 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
20 Чукарички 4 5 5 2 2 3 6 7 4 5 8 9 7 5 4 4 5 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3 4 4 4 3 3 4 3 3

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Поз. Име и презиме Клуб Голови
1.  Србија Милан Макариќ Радник Сурдулица 25
2.  Јапонија Такума Асано Партизан 18
 Србија Милан Бојовиќ Младост Лучани 17
 Србија Ненад Лукиќ ТСЦ Бачка Топола 17
5.  Црна Гора Мирко Иваниќ Црвена ѕвезда 16
 Србија Лука Луковиќ Јавор Матис 16
7.  Србија Лазар Туфегџиќ Спартак Ждрепчева крв 15
8.  Србија Александар Катаи Црвена ѕвезда 14
 Србија Ален Мелуновиќ Напредак Крушевац 14
 Србија Милан Павков Црвена ѕвезда 14
11.  Комори Ел Фарду Бен Црвена ѕвезда 12
 Израел Бибрас Натхо Партизан 12

Играчи кола[уреди | уреди извор]

Коло Играч Клуб Голови Асистенција
1.  Србија Виктор Живојиновиќ Пролетер Нови Сад 2 0
2.  Србија Лазар Туфегџиќ Спартак Ждрепчева крв 3 0
3.  Србија Марко Доциќ Чукарички 2 1
4.  Босна и Херцеговина Синиша Саничанин Војводина 1 0
5.  Србија Александар Катаниќ Металац Горен Милановац 3 0
6.  Србија Александар Катаи Црвена ѕвезда 3 1
7.  Србија Немања Којиќ Раднички Ниш 1 1
8.  Србија Синиша Бабиќ Пролетер Нови Сад 1 1
9.  Србија Ненад Лукиќ ТСЦ Бачка Топола 1 2
10.  Србија Лука Марковиќ Нови Пазар 3 0
11.  Србија Ненад Лукиќ (2) ТСЦ Бачка Топола 2 1
12.  Црна Гора Никола Дринчиќ Војводина 1 1
13.  Црна Гора Асмир Кајевиќ Чукарички 2 0
14.  Србија Милан Ѓокиќ Златибор 2 0
15.  Србија Милан Макариќ Радник Сурдулица 1 2
16.  Унгарија Филип Холендер Партизан 2 1
17.  Србија Добривоје Велемир Бачка Паланка 1 2
18.  Србија Петар Ѓуричковиќ Раднички Ниш 2 0
19.  Србија Миљан Вукадиновиќ Војводина 2 0
20.  Србија Лука Луковиќ Јавор Матис 2 1
21.  Србија Миљан Вукадиновиќ (2) Војводина 2 0
22.  Србија Бранислав Томиќ Нови Пазар 1 0
23.  Србија Ѓуро Зец ТСЦ Бачка Топола 2 0
24.  Јапонија Такума Асано Партизан 1 2
25.  Србија Милан Павков Црвена ѕвезда 2 0
26.  Комори Ел Фарду Бен Црвена ѕвезда 1 0
27.  Србија Дејан Милиќевиќ ТСЦ Бачка Паланка 2 0
28.  Србија Данко Киковиќ Нови Пазар 1 1
29.  Србија Ѓорѓе Јовановиќ Чукарички 2 1
30.  Србија Андрија Калуѓеровиќ Рад 2 0
31.  Србија Игор Максимовиќ Металац Горен Милановац 1 1
32.  Србија Миодраг Гемовиќ Војводина 2 0
33.  Србија Ален Мелуновиќ Напредак Крушевац 3 0
34.  Србија Милан Макариќ (2) Радник Сурдулица 3 1
35.  Србија Немања Младеновиќ Рад 1 1
36.  Црна Гора Мирко Иваниќ Црвена ѕвезда 2 1
37.  Србија Ален Мелуновиќ (2) Напредак Крушевац 2 0
38.  Србија Ненад Гавриќ Раднички Ниш 3 0

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пропозиције такмичења за првенство Супер лиге Србије во фудбал за такмичарску сезону 2020/2021“ (PDF). superliga.rs. 14. 7. 2020. Посетено на 15. 5. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „Стадион“. fkbacka.com. Архивирано од изворникот на 09. 08. 2018. Посетено на 8. 8. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 3. „ФК Вождовац“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „ФК Војводина“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „FK "Inđija". Архивирано од изворникот на 18. 02. 2012. Посетено на 22. 3. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 6. Стадион, www.fkjavor.com
 7. „ФК Мачва“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. Ново здање у Горњем Милановцу Архивирано на 5 јуни 2014 г., www.srpskifudbal.rs, 3. 9. 2012.
 9. „ФК Младост Лучани“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. Стадион Младост - инфо, www.fknapredak.rs Архивирано на 18 мај 2012 г., Пристапено 25. 4. 2013.
 11. „ФК Нови Пазар“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. „Stadium info“. Partizan.rs (српски) (англиски). Архивирано од изворникот на 06. 06. 2017. Посетено на 14. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 13. „ФК Рад“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. Surdulica se sprema za utakmice u Superligi
 15. „ФК Раднички Ниш“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. април 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. „ФК Спартак“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 17. „Stadium Marakana, Museum, Maps and Infrastructure - FC Red Star“. Посетено на 22. 3. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 18. ФК Чукарички - стадион Архивирано на 8 јуни 2017 г., www.fkcukaricki.rs
 19. 19,0 19,1 „Резултати Суперлига на Србија 2020/21. на сајту Фудбалског савеза Србије“. fss.rs. Посетено на 13. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 20. „Табела Суперлига на Србија 2020/21“. superliga.rs. Архивирано од изворникот на 13. 06. 2021. Посетено на 13. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 21. Вкупно 32 титули на Црвена ѕвезда, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.
 22. „Најмногу голови Суперлига на Србија 2020/21“. superliga.rs. Архивирано од изворникот на 07. 05. 2021. Посетено на 13. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 23. „Играчи кола Суперлига на Србија 2020/21“. superliga.rs. Архивирано од изворникот на 07. 05. 2021. Посетено на 13. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]