Суперлига на Србија во фудбал 2021/2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија
Линглонг
Спорт Фудбал
Држава Flag of Serbia Србија
Ранг 1
Понизок ранг Прва лига на Србија
Број на екипи 16
Почеток на сезоната 16 јули 2021
Крај на сезоната 22 мај 2022
ТВ партнери Арена спорт
Шампион Црвена ѕвезда
(8. титула)
Најдобар стрелец  Зелен ’Рт Рикардо Гомеш (29)
2020/21 2022/23

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2021-2022 година — 16-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 16 јули 2021 година а завршила на 22 мај 2022 година.

Состав[уреди | уреди извор]

Клуб Град/Населено место Позизија во претходна сезона
Вождовац Белград 14.
Војводина Нови Сад 4.
Колубара Лазаревац Green-Up-Arrow.svg 2. во Прва лига
Металац Горен Милановац 9.
Младост Лучани 7.
Напредак Крушевац 11.
Нови Пазар Нови Пазар 12.
Партизан Белград 2.
Пролетер Нови Сад 8.
Радник Сурдулица 6.
Раднички 1923 Крагуевац Green-Up-Arrow.svg 1. во Прва лига
Раднички Ниш 13.
Спартак Ждрепчева крв Суботица 10.
ТСЦ Бачка Топола 5.
Црвена ѕвезда Белград 1.
Чукарички Белград 3.
Вождовац Војводина Колубара Металац
Стадион Вождовац,
Белград
Стадион Караѓорѓе,
Нови Сад
Стадион ФК Колубара,
Лазаревац
Стадион ФК Металац,
Горен Милановац
Капацитет: 5.174[1] Капацитет: 14.853[2] Капацитет: 2.500[3] Капацитет: 4.600
Trzni Centar.jpg Stadion vojvodine01.jpg Stadion FK Metalac.jpg
ФК Младост ФК Напредак Нови Пазар Партизан
Стадион Младост,
Лучани
Стадион Младост,
Крушевац
Градски стадион,
Нови Пазар
Стадион Партизан,
Белград
Капацитет: 5.944[4] Капацитет: 10.331[5] Капацитет: 9.200[6] Капацитет: 32.710[7]
Stadion Mladost Lučani 1.jpg Stadion Mladost Kruševac.jpg Novi Pazar City Stadium.jpg Panoramic of Partizan Stadium.png
ФК Пролетер

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Belgrade" does not exist

ФК Радник
Стадион Караѓорѓе
Нови Сад
Стадион ФК Радник,
Сурдулица
Капацитет: 14.853[2] Капацитет: 3.312[8]
Stadion vojvodine01.jpg StadionSurdulica.jpg
Раднички Раднички 1923
Стадион Чаир,
Ниш
Стадион Чика Дача,
Крагуевац
Капацитет: 18.321[9] Капацитет: 15.022[10]
Stadion cair atrajkovic.jpg FK-Šumadija-Radnicki-1923.jpg
Спартак ТСЦ Црвена ѕвезда Чукарички
Градски стадион,
Суботица
ТСЦ арена,
Бачка Топола
Стадион Рајко Митиќ,
Белград
Стадион Чукарички,
Белград
Капацитет: 13.020[11] Капацитет: 4.500[12] Капацитет: 55.538[13] Капацитет: 4.070[14]
Gradski stadion Subotica 2.jpg TSC-FTC 030921.jpg Fk Red Star stadium.jpg Cukarica - Banovo Brdo stadion f k cukarici IMG 1725.JPG

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

Екипа ВОЖ ВОЈ КОЛ МЕТ МЛА НАП НПА ПАР ПРО РДС РКГ РНИ СПА ТСЦ ЦЗВ ЧУК
1 Вождовац XXX 3:1 2:0 5:2 1:1 0:0 3:2 0:3 2:1 4:0 1:2 0:0 1:1 1:1 0:3 1:1
2 Војводина 2:0 XXX 2:1 2:2 3:1 1:0 2:1 0:2 2:1 0:1 3:1 1:1 2:3 0:1 1:2 1:2
3 Колубара 1:0 1:0 XXX 0:1 2:2 1:0 3:0 0:4 2:1 1:1 0:0 2:3 1:2 2:1 1:7 3:1
4 Металац Горен Милановац 0:1 2:3 3:1 XXX 0:2 2:3 1:0 0:3 3:0 1:1 4:1 1:1 2:0 2:4 1:2 0:3
5 Младост Лучани 2:4 0:2 3:1 3:3 XXX 3:2 3:0 0:3 2:1 0:2 0:1 2:0 1:2 2:0 1:5 0:0
6 Напредак Крушевац 1:3 2:0 3:0 1:0 2:1 XXX 1:1 0:1 1:1 1:0 1:0 1:1 1:0 2:2 0:2 1:2
7 Нови Пазар 0:0 1:1 1:2 2:0 0:0 1:0 XXX 1:4 2:0 1:1 0:1 2:1 0:1 1:1 0:4 2:2
8 Партизан 4:0 4:1 1:0 3:1 2:1 0:0 2:0 XXX 0:0 2:0 2:0 4:0 5:0 2:0 1:1 2:0
9 Пролетер Нови Сад 1:0 0:1 0:1 1:0 2:3 1:0 2:2 0:4 XXX 0:2 1:1 0:3 0:3 1:0 1:2 1:1
10 Радник Сурдулица 1:3 0:2 1:1 0:0 0:2 0:0 2:0 1:2 0:1 XXX 0:0 1:1 1:2 2:1 2:1 0:0
11 Раднички 1923 1:0 3:2 0:2 1:0 1:2 1:2 2:1 1:3 0:1 0:1 XXX 0:0 3:2 0:3 0:3 0:3
12 Раднички Ниш 1:0 1:0 1:0 1:1 2:0 4:2 1:1 0:2 0:1 3:0 2:1 XXX 0:0 1:2 1:5 1:1
13 Спартак Ждрепчева крв 0:4 2:2 4:3 2:0 0:0 3:2 1:2 0:1 1:2 0:2 1:1 1:1 XXX 0:0 1:3 1:2
14 ТСЦ Бачка Топола 2:1 1:0 4:0 1:2 2:1 1:2 2:0 1:3 2:1 0:0 4:4 1:1 2:1 XXX 2:3 1:2
15 Црвена ѕвезда 1:0 0:0 3:0 3:1 1:0 1:0 5:0 2:0 3:0 1:1 4:1 1:0 3:0 3:1 XXX 3:0
16 Чукарички 2:1 1:1 5:0 2:1 1:0 3:0 1:1 0:0 6:1 1:1 2:0 0:0 2:1 1:1 1:2 XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 16—19.7.2021.
Чукарички — Вождовац 2:1
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Војводина 0:0
ТСЦ — Нови Пазар 2:0
Пролетер — Партизан 0:4
Спартак — Раднички НИ 1:1
Младост — Раднички 1923 0:1
Радник — Металац 0:0
Напредак — Колубара 3:0
2. коло, 23—26.7.2021.
Раднички 1923 — Спартак 3:2
Вождовац — Пролетер 2:1
Раднички НИ — Напредак 4:2
Ц. ѕвезда — Младост 1:0
Металац — ТСЦ 2:4
Golden star.svg Војводина — Партизан 0:2
Колубара — Радник 1:1
Нови Пазар — Чукарички (18.11) 2:2
3. коло, 30.7—2.8.2021.
Пролетер — Нови Пазар 2:2
Напредак — Раднички 1923 1:0
Спартак — Ц. ѕвезда 1:3
Радник — Раднички НИ 1:1
Чукарички — Металац 2:1
Партизан — Вождовац 4:0
ТСЦ — Колубара 4:0
Младост — Војводина (25.11) 0:2
4. коло, 6—9.8.2021.
Раднички 1923 — Радник 0:1
Ц. ѕвезда — Напредак 1:0
Младост — Спартак 1:2
Металац — Пролетер 3:0
Колубара — Чукарички 3:1
Војводина — Вождовац 2:0
Нови Пазар — Партизан 1:4
Раднички НИ — ТСЦ 1:2
5. коло, 14—16.8.2021.
ТСЦ — Раднички 1923 4:4
Напредак — Младост 2:1
Golden star.svg Чукарички — Раднички НИ 0:0
Вождовац — Нови Пазар 3:2
Пролетер — Колубара 0:1
Спартак — Војводина 2:2
Радник — Ц. ѕвезда (27.10) 2:1
Партизан — Металац (28.10) 3:1
6. коло, 20—23.8.2021.
Младост — Радник 0:2
Металац — Вождовац 0:1
Раднички 1923 — Чукарички 0:3
Ц. ѕвезда — ТСЦ 3:1
Војводина — Нови Пазар 2:1
Спартак — Напредак 3:2
Колубара — Партизан 0:4
Раднички НИ — Пролетер 0:1
7. коло, 27—30.8.2021.
ТСЦ — Младост 2:1
Нови Пазар — Металац 2:0
Радник — Спартак 1:2
Напредак — Војводина 2:0
Golden star.svg Чукарички — Ц. ѕвезда 1:2
Golden star.svg Партизан — Раднички НИ 4:0
Пролетер — Раднички 1923 1:1
Вождовац — Колубара 2:0
8. коло, 10—12.9.2021.
Напредак — Радник 1:0
Спартак — ТСЦ 0:0
Раднички 1923 — Партизан 1:3
Војводина — Металац 2:2
Ц. ѕвезда — Пролетер 3:0
Колубара — Нови Пазар 3:0
Раднички НИ — Вождовац 1:0
Младост — Чукарички 0:0
9. коло, 16—19.9.2021.
ТСЦ — Напредак 1:2
Нови Пазар — Раднички НИ 2:1
Металац — Колубара 3:1
Радник — Војводина 0:2
Чукарички — Спартак 2:1
Пролетер — Младост 2:3
Вождовац — Раднички 1923 1:2
Golden star.svg Партизан — Ц. ѕвезда 1:1
10. коло, 21—23.9.2021.
Војводина — Колубара 2:1
Раднички 1923 — Нови Пазар 2:1
Напредак — Чукарички 1:2
Спартак — Пролетер 1:2
Младост — Партизан 0:2
Раднички НИ — Металац (30.9) 1:1
Радник — ТСЦ (24.11) 2:1
Ц. ѕвезда — Вождовац (1.12) 1:0
11. коло, 25—27.9.2021.
ТСЦ — Војводина 1:0
Колубара — Раднички НИ 2:3
Нови Пазар — Ц. ѕвезда 0:4
Металац — Раднички 1923 4:1
Партизан — Спартак 5:0
Вождовац — Младост 1:1
Пролетер — Напредак 1:0
Чукарички — Радник 1:1
12. коло, 1—3.10.2021.
Раднички 1923 — Колубара 0:2
ТСЦ — Чукарички 1:2
Радник — Пролетер 0:1
Спартак — Вождовац 0:4
Напредак — Партизан 0:1
Младост — Нови Пазар 3:0
Ц. ѕвезда — Металац 3:1
Golden star.svg Војводина — Раднички НИ 1:1
13. коло, 15—18.10.2021.
Нови Пазар — Спартак 0:1
Вождовац — Напредак 0:0
Колубара — Ц. ѕвезда 1:7
Golden star.svg Чукарички — Војводина 1:1
Партизан — Радник 2:0
Пролетер — ТСЦ 1:0
Металац — Младост 0:2
Раднич. НИ — Раднички 1923 (3.11) 2:1
14. коло, 21—24.10.2021.
Напредак — Нови Пазар 1:1
Радник — Вождовац 1:3
Чукарички — Пролетер 6:1
Младост — Колубара 3:1
Спартак — Металац 2:0
ТСЦ — Партизан 1:3
Војводина — Раднички 1923 3:1
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Раднички НИ 1:0
15. коло, 30.10—2.11.2021.
Раднички НИ — Младост 2:0
Раднички 1923 — Ц. ѕвезда 0:3
Вождовац — ТСЦ 1:1
Golden star.svg Партизан — Чукарички 2:0
Нови Пазар — Радник 1:1
Пролетер — Војводина 0:1
Колубара — Спартак 1:2
Металац — Напредак 2:3
16. коло, 5—8.11.2021.
Вождовац — Чукарички 1:1
Нови Пазар — ТСЦ 1:1
Колубара — Напредак 1:0
Металац — Радник 1:1
Golden star.svg Војводина — Ц. ѕвезда 1:2
Раднички НИ — Спартак 0:0
Партизан — Пролетер 0:0
Раднички 1923 — Младост 1:2
17. коло, 19—22.11.2021.
ТСЦ — Металац 1:2
Пролетер — Вождовац 1:0
Радник — Колубара 1:1
Напредак — Раднички НИ 1:1
Младост — Ц. ѕвезда 1:5
Golden star.svg Партизан — Војводина 4:1
Спартак — Раднички 1923 1:1
Чукарички — Нови Пазар 1:1
18. коло, 27—29.11.2021.
Раднички 1923 — Напредак 1:2
Металац — Чукарички 0:3
Колубара — ТСЦ 2:1
Раднички НИ — Радник 3:0
Ц. ѕвезда — Спартак 3:0
Вождовац — Партизан 0:3
Нови Пазар — Пролетер 2:0
Војводина — Младост 3:1
19. коло, 4—7.12.2021.
Пролетер — Металац 1:0
Напредак — Ц. ѕвезда 0:2
Партизан — Нови Пазар 2:0
Спартак — Младост 0:0
Радник — Раднички 1923 0:0
Чукарички — Колубара 5:0
ТСЦ — Раднички НИ 1:1
Вождовац — Војводина 3:1
20. коло, 11—13.12.2021.
Раднички 1923 — ТСЦ 0:3
Golden star.svg Раднички НИ — Чукарички 1:1
Колубара — Пролетер 2:1
Ц. ѕвезда — Радник 1:1
Нови Пазар — Вождовац (14.12) 0:0
Војводина — Спартак (14.12) 2:3
Младост — Напредак (15.12) 3:2
Металац — Партизан (15.12) 0:3
21. коло, 15—16. и 18—19.12.2021.
Чукарички — Раднички 1923 2:0
Пролетер — Раднички НИ 0:3
ТСЦ — Ц. ѕвезда 2:3
Партизан — Колубара 1:0
Нови Пазар — Војводина 1:1
Напредак — Спартак 1:0
Радник — Младост 0:2
Вождовац — Металац 5:2
22. коло, 12—14.2.2022.
Раднички 1923 — Пролетер 0:1
Golden star.svg Раднички НИ — Партизан 0:2
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Чукарички 3:0
Младост — ТСЦ 2:0
Металац — Нови Пазар 1:0
Колубара — Вождовац 1:0
Спартак — Радник 0:2
Војводина — Напредак 1:0
23. коло, 19—21.2.2022.
Нови Пазар — Колубара 1:2
Чукарички — Младост 1:0
ТСЦ — Спартак 2:1
Пролетер — Ц. ѕвезда 1:2
Партизан — Раднички 1923 2:0
Вождовац — Раднички НИ 0:0
Металац — Војводина 2:3
Радник — Напредак 0:0
24. коло, 25—27.2.2022.
Раднички 1923 — Вождовац 1:0
Младост — Пролетер 2:1
Раднички НИ — Нови Пазар 1:1
Спартак — Чукарички 1:2
Напредак — ТСЦ 2:2
Војводина — Радник 0:1
Колубара — Металац 0:1
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Партизан 2:0
25. коло, 1—3.3.2022.
Нови Пазар — Раднички 1923 0:1
Пролетер — Спартак 0:3
Металац — Раднички НИ 1:1
ТСЦ — Радник 0:0
Чукарички — Напредак 3:0
Колубара — Војводина 1:0
Вождовац — Ц. ѕвезда 0:3
Партизан — Младост 2:1
26. коло, 6—8.3.2022.
Спартак — Партизан 0:1
Ц. ѕвезда — Нови Пазар 5:0
Војводина — ТСЦ 0:1
Раднички 1923 — Металац 1:0
Напредак — Пролетер 1:1
Радник — Чукарички 0:0
Раднички НИ — Колубара 1:0
Младост — Вождовац 2:4
27. коло, 12—14.3.2022.
Пролетер — Радник 0:2
Golden star.svg Раднички НИ — Војводина 1:0
Чукарички — ТСЦ 1:1
Колубара — Раднички 1923 0:0
Партизан — Напредак 0:0
Вождовац — Спартак 1:1
Нови Пазар — Младост 0:0
Металац — Ц. ѕвезда 1:2
28 коло, 18—21.3.2022.
ТСЦ — Пролетер 2:1
Раднички 1923 — Раднички НИ 0:0
Напредак — Вождовац 1:3
Golden star.svg Војводина — Чукарички 1:2
Спартак — Нови Пазар 1:2
Младост — Металац 3:3
Ц. ѕвезда — Колубара 3:0
Радник — Партизан 1:2
29. коло, 1—4.4.2022.
Нови Пазар — Напредак 1:0
Колубара — Младост 2:2
Партизан — ТСЦ 2:0
Раднички 1923 — Војводина 3:2
Golden star.svg Раднички НИ — Ц. ѕвезда 1:5
Металац — Спартак 2:0
Вождовац — Радник 4:0
Пролетер — Чукарички 1:1
30. коло, 9—11.4.2022.
Спартак — Колубара 4:3
Младост — Раднички НИ 2:0
ТСЦ — Вождовац 2:1
Ц. ѕвезда — Раднички 1923 4:1
Golden star.svg Чукарички — Партизан 0:0
Напредак — Металац 1:0
Радник — Нови Пазар 2:0
Војводина — Пролетер 2:1

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Golden star.svg Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 30 од 30
Одиграни натпревари 240 од 240
Број на победи на домакинските екипи 104 (43%)
Број на натпревари без победник 58 (24%)
Број на победи на гостинските екипи 78 (32%)
Вкупен број на дадени голови 621
Број на голови по коло 20,7
Број на голови по натпревар 2,59
Голови на домашните екипи 335
Голови на домашните екипи по натпревар 1,4
Голови на гостинските екипи 286
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,19
Најголема победа на домашна екипа +5 (ПартизанСпартак ЖК 5:0;
ЧукаричкиПролетер Нови Сад 6:1;
ЧукаричкиКолубара 5:0;
Црвена ѕвездаНови Пазар 5:0)
Најголема победа на гостинска екипа -6 (КолубараЦрвена ѕвезда 1:7)
Најмногу голови на еден натпревар 8 (ТСЦ Бачка ТополаРаднички 1923 4:4;
КолубараЦрвена ѕвезда 1:7)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Црвена ѕвезда 30 26 3 1 79 17 +62 81
2 Партизан 30 25 4 1 68 10 +58 79
3 Чукарички 30 14 12 4 48 27 +21 54
4 ТСЦ Бачка Топола 30 11 8 11 44 41 +3 41
5 Раднички Ниш 30 9 13 8 32 33 -1 40
6 Вождовац 30 11 7 12 41 37 +4 40
7 Војводина 30 11 6 13 38 40 -2 39
8 Напредак Крушевац 30 10 7 13 31 36 -5 37
9 Младост Лучани 30 10 6 14 38 44 -6 36
10 Радник Сурдулица 30 8 12 10 24 31 -7 36
11 Спартак Ждрепчева крв 30 9 7 14 35 49 -14 34
12 Колубара 30 10 4 16 32 56 -24 34
13 Раднички 1923 30 8 6 16 27 50 -23 30
14 Пролетер Нови Сад 30 8 5 17 23 49 -26 29
15 Металац Горен Милановац 30 7 6 17 36 52 -16 27
16 Нови Пазар 30 5 10 15 25 49 -24 25

Легенда:

  Пласман за доигрување за титула (Плеј-оф)
  Пласман за доигрување за опстанок (Плеј-аут)

Доигрување за титула (Плеј-оф)[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа ВОЖ ВОЈ НАП ПАР РНИ ТСЦ ЦЗВ ЧУК
1 Вождовац XXX 2:1 3:0 0:3 Х Х Х Х
2 Војводина Х XXX 2:0 Х Х Х 0:3 0:3
3 Напредак Крушевац Х Х XXX 0:3 0:4 Х 0:1 Х
4 Партизан Х 2:1 Х XXX 2:0 4:1 Х 3:1
5 Раднички Ниш 0:0 1:0 Х Х XXX 2:0 Х Х
6 ТСЦ Бачка Топола 1:1 0:2 2:0 Х Х XXX 0:4 Х
7 Црвена ѕвезда 3:1 Х Х 0:0 4:1 Х XXX 1:0
8 Чукарички 0:0 Х 0:0 Х 0:0 2:3 Х XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

31. коло, 15—17.4.2022.
Раднички Ниш — Вождовац 0:0
Чукарички — ТСЦ 2:3
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Партизан 0:0
Војводина — Напредак 2:0
32. коло, 20—21.4.2022.
ТСЦ — Ц. ѕвезда 0:4
Напредак — Раднички Ниш 0:4
Golden star.svg Партизан — Чукарички 3:1
Вождовац — Војводина 2:1
33. коло, 26—27.4.2022.
Раднички Ниш — Војводина 1:0
Партизан — ТСЦ 4:1
Вождовац — Напредак 3:0
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Чукарички 1:0
34. коло, 1—2.5.2022.
Војводина — Ц. ѕвезда 0:3
ТСЦ — Вождовац 1:1
Напредак — Партизан 0:3
Golden star.svg Чукарички — Раднички Ниш 0:0
35. коло, 6—9.5.2022.
ТСЦ — Напредак 2:0
Партизан — Војводина 2:1
Golden star.svg Ц. ѕвезда — Раднички Ниш 4:1
Чукарички — Вождовац 0:0
36. коло, 13—16.5.2022.
Раднички Ниш — ТСЦ 2:0
Војводина — Чукарички 0:3
Напредак — Ц. ѕвезда 0:1
Вождовац — Партизан 0:3
37. коло, 19—22.5.2022.
Чукарички — Напредак 0:0
Ц. ѕвезда — Вождовац 3:1
Golden star.svg Партизан — Раднички Ниш 2:0
ТСЦ — Војводина 0:2

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Меч одигран четвртог дана тог кола
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Golden star.svg Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 7 од 7
Одиграни натпревари 28
Број на победи на домакинските екипи 13 (46%)
Број на натпревари без победник 6 (21%)
Број на победи на гостинските екипи 9 (32%)
Вкупен број на дадени голови 67
Број на голови по коло 9,57
Број на голови по натпревар 2,39
Голови на домашните екипи 34
Голови на домашните екипи по натпревар 1,21
Голови на гостинските екипи 33
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,18
Најголема победа на домашна екипа 0
Најголема победа на гостинска екипа 0
Најмногу голови на еден натпревар 0
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Црвена ѕвезда 37 32 4 1 95 19 +76 100
2 Партизан 37 31 5 1 85 13 +72 98
3 Чукарички 37 15 15 7 54 34 +20 60
4 Раднички Ниш 37 12 15 10 40 39 +1 51
5 Вождовац 37 13 10 14 48 45 +3 49
6 ТСЦ Бачка Топола 37 13 9 15 51 56 -5 48
7 Војводина 37 13 6 18 44 51 -7 45
8 Напредак Крушевац 37 10 8 19 31 51 -20 38

Легенда:

  Шампион на Србија; во квалификации за Лига на шампиони
  Во квалификации за Лига Европа
  Во квалификации за УЕФА Лига конференција[16]
Шампион на Српска Суперлига 2019-2020

Logo FC Red Star Belgrade.svg


Црвена ѕвезда
8-та титула[17]

Доигрување за опстанок (Плеј-аут)[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа КОЛ МЛА МЕТ НПА ПРО РДС РКГ СПА
1 Колубара XXX 3:0 2:0 1:3 1:0 Х Х Х
2 Младост Лучани Х XXX Х Х 0:0 2:3 0:0 2:1
3 Металац Горен Милановац Х 0:3 XXX 0:3 Х Х Х 1:1
4 Нови Пазар Х 1:1 Х XXX Х 0:1 2:1 Х
5 Пролетер Нови Сад Х Х 0:0 0:2 XXX 0:0 Х Х
6 Радник Сурдулица 3:0 Х 3:3 Х Х XXX 1:1 2:0
7 Раднички 1923 1:2 Х 1:2 Х 2:1 Х XXX Х
8 Спартак Ждрепчева крв 2:1 Х Х 1:3 3:1 Х 2:1 XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

31. коло, 15—17.4.2022.
Радник — Раднички 1923 1:1
Младост — Пролетер 0:0
Спартак — Нови Пазар 1:3
Колубара — Металац 2:0
32. коло, 20—21.4.2022.
Пролетер — Радник 0:0
Раднички 1923 — Колубара 1:2
Металац — Спартак 1:1
Нови Пазар — Младост 1:1
33. коло, 26—28.4.2022.
Колубара — Нови Пазар 1:3
Младост — Раднички 1923 0:0
Радник — Металац 3:3
Спартак — Пролетер 3:1
34. коло, 30.4—2.5.2022.
Нови Пазар — Раднички 1923 2:1
Колубара — Младост 3:0
Радник — Спартак 2:0
Пролетер — Металац 0:0
35. коло, 7—8.5.2022.
Металац — Нови Пазар 0:3
Раднички 1923 — Пролетер 2:1
Спартак — Колубара 2:1
Младост — Радник 2:3
36. коло, 14—15.5.2022.
Колубара — Пролетер 1:0
Спартак — Раднички 1923 2:1
Металац — Младост 0:3
Нови Пазар — Радник 0:1
37. коло, 19—20.5.2022.
Радник — Колубара 3:0
Младост — Спартак 2:1
Пролетер — Нови Пазар 0:2
Раднички 1923 — Металац 1:2

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Golden star.svg Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 7 од 7
Одиграни натпревари 28
Број на победи на домакинските екипи 11 (100%)
Број на натпревари без победник 8 (39%)
Број на победи на гостинските екипи 9 (28%)
Вкупен број на дадени голови 70
Број на голови по коло 10
Број на голови по натпревар 2,5
Голови на домашните екипи 36
Голови на домашните екипи по натпревар 1,29
Голови на гостинските екипи 34
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,21
Најголема победа на домашна екипа +3 (КолубараМладост Лучани 3:0;
Радник СурдулицаКолубара 3:0)
Најголема победа на гостинска екипа -3 (Металац Горен МилановацНови Пазар 0:3;
Металац Горен МилановацМладост Лучани 0:3)
Најмногу голови на еден натпревар 6 (Радник СурдулицаМеталац Горен Милановац 3:3)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
9 Радник Сурдулица 37 12 15 10 37 37 0 51
10 Колубара 37 14 4 19 42 65 -23 46
11 Младост Лучани 37 12 9 16 46 52 -6 45
12 Спартак Ждрепчева крв 37 12 8 17 45 60 -15 44
13 Нови Пазар 37 10 11 16 39 54 -15 41
14 Раднички 1923 37 9 8 20 34 60 -26 35
Прва лига на Србија 2022/23. 15 Металац Горен Милановац 37 8 9 20 42 65 -23 33
Прва лига на Србија 2022/23. 16 Пролетер Нови Сад 37 8 8 21 25 57 -32 32

Легенда:

  Бараж за опстанок во лигата
  Следната сезона во Прва лига на Србија
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
Суперлига на Србија 2022/23. 1 Младост ГАТ 37 21 9 7 48 24 +24 72
Суперлига на Србија 2022/23. 2 Јавор Матис 37 19 12 6 57 30 +27 69

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Датум Место Клуб 1 Резултат Клуб 2
25 мај 2022. Смедерево, Смедерево Железничар Панчево 1:3 Раднички 1923
29 мај 2022. Стадион Чика Дача, Крагуевац Раднички 1923 0:1 Железничар Панчево

Датум Место Клуб 1 Резултат Клуб 2
25 мај 2022. Стадион Чукарички, Белград ИМТ 1:3 Нови Пазар
29 мај 2022. Градски стадион, Нови Пазар Нови Пазар 0:2 ИМТ

Успешност и форма[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
1 Вождовац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 18 10 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
2 Војводина 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 3 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
3 Колубара 1 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
4 Металац Горен Милановац 1 2 3 4 6 7 8 9 11 10 12 13 14 5 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
5 Младост Лучани 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 3 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
6 Напредак Крушевац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
7 Нови Пазар 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 2 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
8 Партизан 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 5 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
9 Пролетер Нови Сад 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
10 Радник Сурдулица 1 2 3 4 6 7 8 9 11 12 13 14 5 15 16 17 10 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
11 Раднички 1923 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 14 15 13 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
12 Раднички Ниш 1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 10 12 14 15 13 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
13 Спартак Ждрепчева крв 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
14 ТСЦ Бачка Топола 1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 10 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
15 Црвена ѕвезда 1 2 3 4 6 7 8 9 11 12 13 14 5 15 16 17 18 10 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
16 Чукарички 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 2 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

Легенда:

  П — победа
  Н — нерешено
  И — пораз
 • бројот се однесува на колото во кое се одиграл натпреварот
Најдолга победничка серија Црвена ѕвезда 10 натпревари
Најдолга серија без пораз Црвена ѕвезда 24 натпревари
Најдолга серија без победа Пролетер Нови Сад 15 натпревари
Најдолга серија на порази Војводина, Младост Лучани, Напредак Крушевац, Раднички 1923 6 натпревари

Позиција на табелата по коло[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
1 Вождовац 12 8 10 13 11 8 6 9 9 10 10 8 7 7 7 7 8 9 7 9 7 7 7 8 9 7 7 6 4 6 6 4 4 4 4 5 5
2 Војводина 8 13 8 4 6 6 8 7 6 5 6 5 5 4 4 4 4 4 4 4 5 4 4 4 4 5 5 7 7 7 5 7 7 7 7 7 7
3 Колубара 15 14 15 12 9 11 11 10 11 12 14 12 13 14 14 13 13 11 12 11 12 12 9 10 7 9 10 10 9 12 11 9 9 9 10 10 10
4 Металац Горен Милановац 9 11 13 10 13 13 15 13 13 13 11 13 14 15 15 15 14 14 14 14 15 14 14 14 14 15 15 15 15 15 16 16 16 16 16 16 15
5 Младост Лучани 13 15 16 16 16 16 16 16 16 16 16 15 15 12 12 12 12 13 13 13 10 8 10 9 10 10 11 11 10 9 9 10 10 11 12 12 11
6 Напредак Крушевац 2 7 5 6 4 7 4 4 3 3 5 6 6 6 5 5 5 5 5 6 6 6 6 6 6 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
7 Нови Пазар 14 12 11 14 14 15 13 14 14 14 15 16 16 16 16 16 16 15 16 15 14 15 15 16 16 16 16 16 16 16 15 15 13 13 13 13 13
8 Партизан 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2
9 Пролетер Нови Сад 16 16 14 15 15 14 14 15 15 15 13 11 9 10 11 11 10 10 9 10 11 10 12 13 13 13 13 13 14 14 14 14 15 15 15 15 16
10 Радник Сурдулица 10 9 9 7 5 4 5 6 7 7 7 7 10 11 10 10 11 12 11 12 13 13 13 11 12 12 9 9 11 10 10 11 11 10 9 9 9
11 Раднички 1923 5 3 6 8 8 10 10 12 10 8 8 12 12 13 13 14 15 16 15 16 16 16 16 15 15 14 14 14 13 13 13 13 14 14 14 14 14
12 Раднички Ниш 6 4 7 9 10 12 12 11 12 11 9 9 9 9 9 9 9 6 6 5 4 5 5 5 5 4 4 4 5 5 7 5 5 5 5 4 4
13 Спартак Ждрепчева крв 7 10 12 11 12 9 9 8 8 9 12 14 11 8 8 8 6 7 8 7 8 9 11 12 11 11 12 12 12 11 12 12 12 12 11 11 12
14 ТСЦ Бачка Топола 3 2 2 2 2 2 2 3 4 6 3 4 4 5 6 6 7 8 10 8 9 11 8 7 8 6 6 5 6 4 4 6 6 6 6 6 6
15 Црвена ѕвезда 11 6 3 3 3 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1
16 Чукарички 4 5 4 5 7 5 7 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Поз. Име и презиме Клуб Голови
1. Предлошка:Country data COV Рикардо Гомеш Партизан 29
2.  Србија Александар Катаи Црвена ѕвезда 24
3.  Црна Гора Мирко Иваниќ Црвена ѕвезда 17
4.  Комори Ел Фарду Бен Црвена ѕвезда 13
 Црна Гора Урош Ѓурановиќ Колубара 13
6.  Србија Урош Миловановиќ Радник Сурдулица 12
7.  Србија Стефан Вукиќ ТСЦ Бачка Топола 11
 Србија Ѓорѓе Јовановиќ Чукарички 11
 Србија Немања Николиќ Спартак Ждрепчева крв 11
 Србија Милан Павков Црвена ѕвезда 11
 Србија Марко Ракоњац Чукарички 11

Играчи на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Клуб Голови Асистенција
1.  Србија Ѓорѓе Јовановиќ Напредак Крушевац 2 1
2.  Израел Бибрас Натхо Партизан 2 0
3.  Србија Михајло Бањац ТСЦ Бачка Паланка 0 2
4.  Црна Гора Урош Ѓурановиќ Колубара 2 0
5.  Србија Саша Марјановиќ Напредак Крушевац 1 1
6.  Србија Срѓан Хрстиќ Спартак Ждрепчева крв 2 0
7. Предлошка:Country data COV Рикардо Гомеш Партизан 2 2
8.  Србија Александар Катаи Црвена ѕвезда 2 0
9.  Србија Саша Јовановиќ Младост Лучани 1 2
10.  Србија Иван Обрадовиќ Партизан 1 1
11.  Холандија Квинси Мениг Партизан 1 2
12.  Србија Иван Милосављевиќ Вождовац 0 3
13.  Србија Милан Родиќ Црвена ѕвезда 0 2
14.  Србија Никола Терзиќ Партизан 2 0
15.  Србија Миљан Шкрбиќ Раднички Ниш 2 0
16.  Србија Никола Петриќ Пролетер Нови Сад 10 одбрана, 1 одбр. пенал
17.  Србија Александар Катаи (2) Црвена ѕвезда 3 1
18.  Комори Ел Фарду Бен Црвена ѕвезда 2 1
19.  Србија Александар Станисавлевиќ Вождовац 0 2
20.  Црна Гора Урош Ѓурановиќ (2) Колубара 2 0
21.  Србија Милан Павков Црвена ѕвезда 2 0
22.  Црна Гора Јанко Тумбасевиќ Младост Лучани 2 0
23.  Србија Милош Ѓокиќ Колубара 0 2
24.  Србија Саша Марјановиќ (2) Напредак Крушевац 1 1
25.  Црна Гора Марко Ракоњац Чукарички 1 2
26.  Србија Александар Катаи (3) Црвена ѕвезда 3 1
27.  Србија Синиша Бабиќ Радник Сурдулица 1 1
28.  Србија Стефан Вукиќ ТСЦ Бачка Топола 2 0
29.  Србија Александар Катаи (4) Црвена ѕвезда 3 1
30.  Србија Саша Марјановиќ (3) Напредак Крушевац 1 0
31.  Србија Милош Филиповиќ Колубара 2 0
32.  Црна Гора Мирко Иваниќ Црвена ѕвезда 3 0
33.  Србија Немања Николиќ Спартак Ждрепчева крв 2 1
34.  Србија Александар Катаи (5) Црвена ѕвезда 2 1
35.  Србија Милош Спасиќ Радник Сурдулица 2 0
36. Предлошка:Country data COV Рикардо Гомеш (2) Партизан 2 0
37.  Србија Никола Јојиќ Младост Лучани 2 0

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ФК Вождовац“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. 2,0 2,1 „ФК Војводина“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. Stadion FK Kolubara, Lazarevac - Prva liga Srbije, 28 7. 2020.
 4. „ФК Младост Лучани“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. Стадион Младост - инфо, www.fknapredak.rs Архивирано на 18 мај 2012 г., Пристапено 25. 4. 2013.
 6. „ФК Нови Пазар“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Stadium info“. Partizan.rs (српски) (англиски). Архивирано од изворникот на 06. 06. 2017. Посетено на 14. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 8. Surdulica se sprema za utakmice u Superligi
 9. „ФК Раднички Ниш“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. април 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „ФК Раднички 1923“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. „ФК Спартак“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. „ФК ТСЦ“. Moja Bačka Topola.rs. Посетено на 3. 9. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 13. „Stadium Marakana, Museum, Maps and Infrastructure - FC Red Star“. Посетено на 22. 3. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. ФК Чукарички - стадион Архивирано на 8 јуни 2017 г., www.fkcukaricki.rs
 15. 15,0 15,1 15,2 „СЛС 2021/22 — Табела“. superliga.rs. 24. 5. 2022. Посетено на 24. 5. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 16. Место резервирано за победникот на Купот на Србија.
 17. Вкупно 33 титули на Црвена ѕвезда, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.
 18. „СЛС 2021/22 — Најмногу голови“. superliga.rs. 24. 5. 2022. Посетено на 24. 5. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 19. „СЛС 2021/22 — Играчи кола“. superliga.rs. 24. 5. 2022. Посетено на 24. 5. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]