Прејди на содржината

Суперлига на Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Српска Суперлига
ЗемјаСрбија Србија
КонфедерацијаУЕФА
Основана2006; пред 18 години (2006)
Број на клубови16
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воСрпска прва лига
Домашен купКуп на Србија
Тековен првакФК Црвена Ѕвезда (28-ма титула)
Најмногу титулиФК Црвена Ѕвезда (28-ма титула)
Мрежно местоsuperliga.rs
Српска Суперлига 2019/2020

Српска Суперлига (српски: Суперлига Србије / Superliga Srbije) — службено име за главната и најсилната професионална фудбалска лига на Србија. Лигата се состои од 16 фудбалски клубови. Лигата била формирана во летото 2005 година. По одвојувањето на Црна Гора во летото 2006 година, само српските тимови учествуват на првенството.

Претходно српските клубови се натпреварувале во Југословенската прва лига која била формирена во 1923 година и траела до 2003 година. По распадот на Југославија во 1991 година и создавањето на СР Југославија, името Југославија се зачувало до 2003 година, кога било променето во Србија и Црна Гора. Овој сојуз продолжил до 2006 година, кога Црна Гора се одвоила од земјата и основала своја лига.

Моментален шампион, според сезоната 2019-2020 година, е ФК Црвена ѕвезда. УЕФА во моментов ја рангира лигата на 16-то место во Европа од 55 лиги .[1] Лигата била позната како Меридијан Прва лига / Супер лига од 2004 година до 2008 година. Официјален спонзор на лигата до 2015 година бил брендот Јелен пиво, со што резултираше во официјалното име на лигата да биде Јелен Супер Лига.

Првопласираниот тим игра во втората квалификациска рунда од Лигата на шампионите, додека освојувачот на второто место игра во второто квалификациско коло на Лигата на Европа, а третиот во првиот квалификациски круг од истото натпреварување. Тимот што го освоил Купот на Србија игра во квалификацискиот круг на Лигата на Европа.

Историја

[уреди | уреди извор]

Југословенската прва лига била основана во 1923 година и ги собрала најдобрите клубови од поранешна Југославија. Во 1991 година, клубовите од Словенија и Хрватска заминале од лигата и формирале сопствени лиги, а во 1992 година истото го направиле и клубовите од Босна и Херцеговина и Македонија. Југословенската прва лига се играла од 1992 година со клубови од Србија и Црна Гора, до 2006 година, кога Црна Гора прогласила независност, а потоа формирала и своја лига. Од 2006 година лигата е формирана исклучиво од клубови од Србија и преименувана во Српска Суперлига .

Клубови во сезоната 2020/21

[уреди | уреди извор]
Клуб Позиција у завршеној сезони 2019/20. Прва сезона у највишем рангу Последњи улазак у највиши ранг Стадион
Бачка Бачка Паланка 3. во Првата лига на Србија 2016/17. 2020/21. Стадион Славко Малетин Вава
Вождовац 8. 2005/06. 2013/14. Стадион Тржни центар
Војводина 3. 1931/32. 1987/88. Стадион Караѓорѓе
Златибор 1. во Првата лига на Србије 2020/21. 2020/21. Градски стадион у Ужицу
Инѓија 14. 2010/11. 2019/20. Стадион ФК Инѓија
Јавор Матис 13. 2001/02. 2019/20. Градски стадион во Ивањица
Мачва 16. 1930/31. 2017/18. Стадион у Шапцу
Металац Горни Милановац 4. во Првата лига на Србија 2009/10. 2020/21. Стадион ФК Металац
Младост Лучани 9. 1995/96. 2014/15. Стадион Младост (Лучани)
Напредак Крушевац 10. 1951. 2016/17. Стадион Младост (Крушевац)
Нови Пазар 10. во Првата лига на Србија 2011/12. 2020/21. Градски стадион во Нови Пазар
Партизан 2. 1946/47. 1946/47. Стадион на Партизан
Пролетер Нови Сад 12. 2018/19. 2018/19. Стадион Слана Бара
Рад 15. 1987/88. 2008/09. Стадион Крал Петар I
Радник Сурдулица 11. 2015/16. 2015/16. Стадион ФК Радник
Раднички Ниш 5. 1935/36. 2012/13. Стадион Чаир
Спартак Суботица 7. 1946/47. 2009/10. Градски стадион Суботица
ТСЦ Бачка Топола 4. 2019/20. 2019/20. Градски стадион Сента
Црвена Ѕвезда 1. 1946/47. 1946/47. Стадион Рајко Митиќ
Чукарички 6. 1995/96. 2013/14. Стадион Чукарички

Српска лига (1914/1920–1922/1941–1944)

[уреди | уреди извор]
Клуб Титули Година на освојување
ОФК
5
1920, 1921, 1941, 1943, 1944
Југославија
3
1914, 1922, 1942

Кралство Југославија (1923–1940)

[уреди | уреди извор]
Клуб Титули Година на освојување Второ место
ОФК
5
1931, 1933, 1935, 1936, 1939
4
Југославија
2
1924, 1925
3

Југословенска фудбалска лига (1946–1992)

[уреди | уреди извор]
Клуб Титули Година на освојување Второ место Трето место
Црвена Ѕвезда
19
1951, 1953, 1956, 1957, 1959, 1960, 1964, 1968, 1969, 1970, 1973, 1977, 1980, 1981, 1984, 1988, 1990, 1991, 1992
9
7
Партизан
11
1947, 1949, 1961, 1962, 1963, 1965, 1976, 1978, 1983, 1986, 1987
9
8
Војводина
2
1966, 1989
3
2
ОФК
2
2
Раднички Белград
2
Раднички Ниш
2

Прва лига на Србија и Црна Гора (1992–2006)

[уреди | уреди извор]

Во 1992 година Југословенската прва лига го променила своето име во Прва лига на СР Југославија и оттогаш во лигата настапувале клубови од Србија и Црна Гора.

Победникот на лигата имал пристап до квалификациите за Лигата на шампионите, а вториот, третиот и победникот на Купот во Купот на УЕФА. Последните два клуба биле префрлани во двете Втори лиги во зависност од републиката во која се наоѓаат, Втората лига на Србија и Втората лига на Црна Гора .

Во 2002 година, СР Југославија го променила своето име во Србија и Црна Гора, а лигата била позната кко Прва лига на Србија и Црна Гора помеѓу 2002 година и нејзиното распуштање, во 2006 година. Во 2006 година Србија и Црна Гора се одделиле и формирале сопствени лиги (Српска Суперлига и Црногорска Прва лига). Српската Суперлига официјално била прогласена за наследник на Првата лига на СР Југославија и Србија и Црна Гора.

Вкупно 41 клубови учествувале во лигата помеѓу 1992 и 2006 година, 34 од Србија, 6 од Црна Гора и еден од Босна и Херцеговина. Вкупно 3 клуба биле шампиони, сите од Србија, Партизан (8 пати), Црвена ѕвезда (5 пати) и Обилиќ (еднаш).

Сезона Шампион Второ место Трето место Најдобри стрелци Голови
1992–93 Партизан (12)  Црвена Ѕвезда  Војводина Анто Дробњак (Црвена Ѕвезда)
Веско Михајловиќ (Војводина)
22
1993–1994 Партизан (13) Црвена Ѕвезда Војводина Саво Милошевиќ (Партизан) 21
1994–1995  Црвена Ѕвезда  (20) Партизан Војводина Саво Милошевиќ (Партизан) 30
1995–1996 Партизан (14) Црвена Ѕвезда Војводина Воислав Будимировиќ (Чукарички) 23
1996–1997 Партизан (15) Црвена Ѕвезда Војводина Зоран Јовчиќ (Црвена Ѕвезда) 21
1997–1998 Обилиќ (1) Црвена Ѕвезда Партизан Саша Марковиќ (Железник / Црвена Ѕвезда) 27
1998–1999 Партизан (16) Обилиќ  Црвена Ѕвезда  Дејан Османовиќ (Хајдук Кула) 16
1999–2000] Црвена Ѕвезда (21) Партизан Obilić Матеја Кежман (Партизан) 27
2000–2001 Црвена Ѕвезда (22) Партизан Обилиќ Петар Дивиќ (ОФК Белград) 27
2001–2002 Партизан (17) Црвена Ѕвезда Смедерево Зоран Ѓурашковиќ (Младост) 27
2002–2003 Партизан (18) Црвена Ѕвезда ОФК Белград Ѕвонимир Вукиќ (Партизан) 22
2003–2004 Црвена Ѕвезда (23) Партизан Железник Никола Жигиќ (Црвена Ѕвезда) 19
2004–2005 Партизан (19) Црвена Ѕвезда Зета Марко Пантелиќ (Црвена Ѕвезда) 21
2005–2006 Црвена Ѕвезда (24) Партизан Вождовац Срѓан Радонјиќ (Партизан) 20
Клуб Титули Година на освојување Второ место Трето место
Партизан
8
1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2002, 2003 and 2005
5
1
Црвена Ѕвезда
5
1995, 2000, 2001, 2004 and 2006
8
1
Обилиќ
1
1998
1
2
Војводина
5
Смедерево
1
ОФК Белград
1
Железник
1
Вождовац
1

Српска Суперлига (2006– )

[уреди | уреди извор]
Сезона Шампион Второ место Трето место Најдобри стрелци Голови
2006–2007 Црвена Ѕвезда (25) Партизан Војводина Србија Срѓан Баљак (Банат) 18
2007–2008 Партизан (20) Црвена Ѕвезда Војводина Србија Ненад Јестровиќ (Црвена Ѕвезда) 13
2008–2009 Партизан (21) Војводина Црвена Ѕвезда Сенегал Ламине Дијара (Партизан) 19
2009-2010 Партизан (22) Црвена Ѕвезда OFK Србија Драган Мрџа (Војводина) 22
2010-2011 Партизан (23) Црвена Ѕвезда Војводина Србија Ивица Илиев (Партизан)
Србија Андрија Калуѓеровиќ (Црвена Ѕвезда)
13
2011-2012 Партизан (24) Црвена Ѕвезда Војводина Србија Дарко Спалевиќ (Раднички Крагувац) 19
2012-2013 Партизан (25) Црвена Ѕвезда Војводина Србија Милош Стојановиќ (Јагодина) 19
2013-2014 Црвена Ѕвезда (26) Партизан Јагодина Србија Драган Мрѓа (2) (Црвена Ѕвезда) 19
2014-2015 Партизан (26) Црвена Ѕвезда Чукарички Нигерија Патрик Езе (Младост Лучани) 15
2015-2016 Црвена Ѕвезда (27) Партизан Чукарички Србија Александар Катај (Црвена Ѕвезда) 21
2016-2017 Партизан (27) Црвена Ѕвезда Војводина Србија Урош Đurđević (Партизан)
Бразил Леонардо (Партизан)
24
2017-2018 Црвена Ѕвезда (28) Партизан Раднички Ниш Србија Александар Пешиќ (Црвена Ѕвезда) 25
Клуб Титули Година на освојување Второ место Трето место
Партизан
8
2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017
4
Црвена Ѕвезда
4
2007, 2014, 2016, 2018
7
1
Војводина
1
6
Чукарички
2
Јагодина
1
ОФК Белград
1
Раднички Ниш
1

Табела на освоени титули (1923–2018)

[уреди | уреди извор]
Клуб Титули Година на освојување Второ место
Црвена Ѕвезда
28
1951, 1953, 1956, 1957, 1959, 1960, 1964, 1968, 1969, 1970, 1973, 1977, 1980, 1981, 1984, 1988, 1990, 1991, 1992, 1995, 2000, 2001, 2004, 2006, 2007, 2014, 2016, 2018
24
Партизан
27
1947, 1949, 1961, 1962, 1963, 1965, 1976, 1978, 1983, 1986, 1987, 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2002, 2003, 2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017
18
ОФК
5
1931, 1933, 1935, 1936, 1939
6
Војводина
2
1966, 1989
4
Југославија
2
1924, 1925
3
Обилиќ
1
1998
1

Учество и пласман на клубовите по сезона

[уреди | уреди извор]
  Екипа 06/07 07/08 08/09 09/10 10/11 11/12 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17 17/18 18/19
1 Банат 9 11 12 X X X X X X X X X X
2 Бачка Бачка Паланка X X X X X X X X X X 13 14
3 Бежанија 4 12 X X X X X X X X X X X
4 Борац Чачак 10 4 5 11 9 15 X X 13 6 14 16 X
5 БСК Борча X X X 12 11 12 15 X X X X X X
6 Вождовац 11 X X X X X X 7 11 7 7 5
7 Војводина 5 4 4 4 8
8 Динамо Врање X X X X X X X X X X X X
9 Доњи Срем X X X X X X 11 12 15 X X X X
10 Земун 12 X X X X X X X X X X 11
11 Инѓија X X X X 15 X X X X X X X X
12 Јавор Ивањица X X 4 7 8 9 10 15 X 13 8 15 X
13 Јагодина X X 10 6 12 4 4 10 16 X X X
14 Мачва X X X X X X X X X X X 12
15 Металац Горни Милановац X X X 9 14 16 X X X 11 15 X X
16 Млади Радник Пожаревац X X X 16 X X X X X X X X X
17 Младост Апатин 6 X X X X X X X X X X X X
18 Младост Лучани X 7 X X X X X X 7 9 4 10
19 Напредок Крушевац X 5 7 15 X X X 9 14 X 6 7
20 Нови Пазар X X X X X 14 14 8 5 14 16 X X
21 ОФК Београд 7 9 11 7 8 6 11 8 15 X X X
22 Партизан
23 Пролетер Нови Сад X X X X X X X X X X X X
24 Рад X X 8 8 4 10 7 14 6 12 11 13
25 Радник Сурдулица X X X X X X X X X 8 12 9
26 Раднички 1923 X X X X X 6 13 13 16 X X X X
27 Раднички Ниш X X X X X X 12 6 9 5 5
28 Слобода Ужице X X X X 6 5 5 16 X X X X X
29 Смедерево 1924 8 10 X 10 10 13 16 X X X X X X
30 Спартак Суботица X X X 4 5 7 9 10 12 10 10 4
31 Хајдук Кула 5 8 6 14 13 11 8 X X X X X X
32 Црвена Ѕвезда
33 Чукарички X 6 9 13 16 X X 5 9 6

Најдобри стрелци

[уреди | уреди извор]
Позиција Играч Клуб Година Голови Вкупно голови
1  Србија Андрија Калуѓеровиќ ОФК Београд 2006–2009 12 63
Рад 2009–2010, 2016 27
Црвена ѕвезда 2010–2011 19
Војводина 2013 5
2  Сенегал Ламин Дијара Партизан 2007–2012 56 56
3  Србија Драган Мрђа Војводина 2008–2010 35 54
Црвена ѕвезда 2013–2014 19
4  Србија Ненад Милијаш Црвена ѕвезда 2006–2009, 2012–2014, 2016– 53 53
5  Србија Милан Бојовиќ Чукарички 2007–2009 11 52
Јагодина 2009–2011 15
Војводина 2011–2012 10
Младост Лучани 2016– 16
6  Србија Огнен Мудрински Војводина 2009–2011 2 47
Јагодина 2011–2012 9
Црвена ѕвезда 2012–2013 11
Спартак Суботица 2016–2017 18
Чукарички 2017– 7
7  Србија Дарко Спалевиќ Раднички 1923 2010–2014 34 39
Доњи Срем 2014–2015 5
7  Камерун Абубакар Умару Црвена ѕвезда 2009 2 39
ОФК Београд 2009–2010 3
Војводина 2010–2013 31
Партизан 2015–2016 3
9  Србија Александар Пешиќ Јагодина 2013–2014 13 38
Црвена ѕвезда 2017– 25
10  Србија Александар Катаи Војводина 2009–2011, 2011–2013 12 37
Црвена ѕвезда 2015–2016 25
До 19 мај 2018 година.

Стадиони

[уреди | уреди извор]
Најголеми стадиони според капацитет
Стадион Клуб Град Отворен Капацитет
1 Стадион Рајко Митиќ ФК Црвена Ѕвезда Белград 1963 55,538
2 Партизан ФК Партизан Белград 1951 32,710
3 Омладински стадион ОФК Београд Белград 1957 19,100
4 Стадион Чаир ФК Раднички Ниш Ниш 1963 18,151
5 Стадион Смедерево ФК Смедерево Смедерево 1930 17,200
6 Стадион Чика Дача ФК Раднички 1923 Крагуевац 1957 15,100
7 Стадион Караѓорѓе ФК Војводина Нови Сад 1924 15,000
8 Стадион Јагодина ФК Јагодина Јагодина 1958 15,000
9 Стадион Караѓорѓев парк ФК Банат Зрењанин 1968 13,500
10 Стадион Суботица ФК Спартак Суботица Суботица 1936 13,000

УЕФА ранг листа

[уреди | уреди извор]

Национална лига

[уреди | уреди извор]

Состојба до крајот на сезоната 2017/18[2]

Моментална
позиција
Позиција
од минатата сезона
Разлика Лига Коефициент
23 26  Азербејџан Премиер лига на Азербејџан 19.125
24 27  Бугарија Прва лига на Бугарија 19.125
25 28  Србија Српска Суперлига 18.750
26 23  Шкотска Премиер лига на Шкотска 18.625
27 19  Белорусија Премиер лига на Белорусија 18.625

Состојба до крајот на сезоната 2017/18.[3]

Моментална
позиција
Позиција
од минатата сезона
Разлика Клуб Коефициент
79 121 Партизан 17.000
119 195 Црвена ѕвезда 10.075
192 171 Војводина 5.250
259 - Младост 0.250
260 276 Чукарички 1.500
  1. UEFA Country Ranking 2011
  2. „Коефицијенти држава 2017/18“. (англиски). Архивирано од изворникот на 2015-04-24. Посетено на 18 мај 2018.
  3. „Коефицијенти клубова 2017/18“. www.uefa.com (англиски). Посетено на 18 мај 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]