Бранислав Томиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бранислав Томиќ (12 февруари 1995) е српски фудбалер од средниот ред, кој игра за Нови Пазар .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Борац Чачак[уреди | уреди извор]

Како член на младинската школа, Томиќ потпишал договор за стипендија со Борац Чачак на 24 август 2012 година.[1] Во 2014-15 година, тој беше позајмен на Полет jубиќ .[2] Во летото 2015 година, тој беше на судење со Зета [3] но подоцна се вратил во Борац Чачак и бил лиценциран за прв тим.[4] Тој го направил своето деби во Суперлигата во 8-то натпреварување во сезоната 2015-16, против Јагодина под тренер Ненад Лалатовиќ .[5] Откако тој настапик на 5 првенства и 1 куп до крајот на првата половина на сезоната, бил позајмен на Полет jубиќ за втората половина на сезоната со двојна регистрација.[6] Тој исто така го одиграл последниот натпревар во сезоната, против Вождовац . Томиќ ја започнал сезоната 2016-17 со својот матичен клуб [7] но откако не остварил официјални настапи, тој го раскинал договорот и го напушти клубот.[8]

Металац Горњи Милановац[уреди | уреди извор]

Во летото 2016 година, Томиќ се приклучил на Металац Горњи Милановац [8] и потпишал тригодишен договор.[9] Тој дебитирал за новиот клуб на куп натпревар против Шарково . Тој исто така дебитирал во лигата за новиот клуб во 10-те натпревари од сезоната 2016-17 против Партизан .[10]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 January 2017[11]
Клуб Сезона Лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Борац Чачак 2013–14 [2] Прва лига 0 0 0 0 - - 0 0
2014-15 Суперлига 0 0 0 0 - - 0 0
2015–16 6 0 1 0 - - 7 1
2016–17 0 0 - - - 0 0
Вкупно 6 0 1 0 - - 7 0
Полет jубиќ (позајмица) 2014-15 Лига Запад 23 4 - - - 23 4
2015–16 8 0 - - - 8 0
Вкупно 31 4 - - - 31 4
Металац Горњи Милановац 2016–17 Суперлига 4 0 1 0 - - 5 0
Вкупно во кариера 41 4 2 0 - - 43 2

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Stipendijski ugovor za talentovanog Tomića“. FK Borac Čačak official website. 24 August 2012. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 29 August 2015.
 2. 2,0 2,1 „Tomic, Branislav“. srbijafudbal.com. Посетено на 1 January 2017.
 3. „Željan sam izazova“. dan.co.me. 2 July 2015. Посетено на 29 August 2015.
 4. „First Team 2015/16“. FK Borac Čačak official website. Архивирано од изворникот на 2012-11-08. Посетено на 29 August 2015.
 5. „8.Kolo: Jagodina - Borac“. Serbian SuperLiga official website. 28 August 2015. Посетено на 29 August 2015.
 6. ФК Полет добио нова појачања. glaszapadnesrbije.rs. 23 February 2016. Архивирано од изворникот на 10 May 2017. Посетено на 1 January 2017.
 7. „Spisak putnika za Vlasinsko jezero“. FK Borac Čačak official website. 21 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-26. Посетено на 1 January 2017.
 8. 8,0 8,1 „Tomić novi fudbaler Metalca“. mediaportal.rs. 26 August 2016. Архивирано од изворникот на 1 November 2016. Посетено на 1 January 2017.
 9. "FUDBAL" 35/16 - page 2725“ (PDF). Football Association of Serbia. 31 August 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 September 2016. Посетено на 1 January 2017.
 10. „Metalac – Partizan 0:1 (0:0)“. FK Partizan official website. 25 September 2016. Посетено на 1 January 2017.[мртва врска]
 11. Бранислав Томиќ на soccerway

Надворешни врски[уреди | уреди извор]