Суперлига на Србија во фудбал 2019/2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија
Линглонг
Спорт Фудбал
Држава Flag of France Србија
Ранг 1
Понизок ранг Прва лига на Србија
Број на екипи 16
Почеток на сезоната 19 јули 2019
Крај на сезоната’’’ 20 јуни 2020
Шампион Црвена ѕвезда
(6. титула)
Најдобар стрелец Ненад Лукиќ
Никола Петковиќ
Владимир Силаѓи (16)
2018/2019 2020/2021

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2019-2020 година — 14-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 19 јули 2019 година а завршила на 20 јуни 2020 година.

Со потпишување на тригодишен договор, на 28 март 2019 година, кинеската компанија Линглонг тајер (Shandong Linglong Tire) станала нов генерален спонзор на Суперлига Србија.[1][2]

Податотека:Линглонг тајер.png
Спонзор Суперлига на Србија во фудбал

Системот на натпреварување останал ист како и претходната година. Имено, по 30 одиграни кола, лигата од 16 клубови се дели во две групи од по осум - горната („Плеј-оф“, позиции од прва до осма) и долната („Плеј-аут “, позиции од деветто до шеснаесетто место). Бројот на освоени бодови во првиот дел од лигата потоа се преполовува (во случај на делење непарен број, количникот се заокружува на следниот цел број), а потоа натпреварувањето во рамките на групите се одвива според системот за единечни бодови, во вкупно 7 кола. По завршувањето на натпреварите во Плеј-оф и Плеј-аут, се утврдува конечниот пласман на Суперлигата за таа сезона.

 • 'Плеј-оф:'

Најдобро пласираниот тим ја освојува титулата и добива право да учествува во квалификациите за Лига на шампиони. Екипите кои го завршиле натпреварувањето на втората и третата позиција добиваат место во квалификациите за Лига Европа. Во случај еден од трите првопласирани клубови да биде и победник на Купот на Србија во истата сезона, четвртопласираната екипа од лигата исто така оди во квалификациите за Лигата на Европа.

 • 'Плеј-аут:'

Двете најлошо пласирани екипи (15-та и 16-та позиција во конечниот пласман) испаѓаат од Супер лигата, а од следната сезона двата клуба кои ги зазеле најдобрите позиции во Првата лига на Србија ќе се натпреваруваат во елитниот ранг наместо нив.

Поради прогласување на пандемијата КОВИД-19, планираното било напуштено и дошло до промена на пропозициите.

Текот на сезоната во услови на КОВИД-19[уреди | уреди извор]

Поради пандемијата КОВИД-19, натпреварувањето било прекинао на 15 март 2020 година, по одиграни 26 кола.[3]

На 6 мај 2020 година, Комитетот за итни прашања на Фудбалскиот сојуз на Србија донел одлуки за продолжување на сезоната и измени на пропозициите на натпреварувањето. Одлучено било преостанатите четири кола од првата фаза на натпреварувањето да се одржат во периодот од 30 мај до 20 јуни. Пласманот по преостанатите 32 натпревари ќе се смета за конечен пласман за оваа сезона (нема да има плеј-оф).[4] Извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Србија на 28 мај 2020 година донел одлука во наредната сезона Суперлигата на Србија да брои дваесет клуба, а Првата лига на Србија осумнаесет. Според тоа, на крајот на сезоната 2019/2020 ниту еден клуб нема да испадне од Суперлигата. Во сезоната 2020/2021 во елитниот ранг четири клуба од Првата лига ќе се натпреваруваат во 2019/20.[5] Исто така, во случај секој тим што обезбедил учество во следната сезона преку натпревари се повлече од учество во следната сезона, на негово место може да се постави екипа која обезбедува финансиски услови за натпреварување, без разлика на позицијата што ја зазел оваа сезона (со исклучок на клубовите кои се казнети за местење натпревари).

Пласман и испаѓање од лигата[уреди | уреди извор]

На почетокот од сезоната 2019/20.

од Прва лига на Србија во Суперлига се пласирале:

Три најлошo пласирани екипи од претходната сезона испаднале во Прва лига, а тие се:

На крајот од сезоната 2019/20.

Од Прва лига на Србија во Суперлига на Србија ќе се пласираат првите четири екипи од Прва лига во оваа сезона .

од Суперлига во Прва лига на Србија нема да испадне ниту еден клуб!

Состав 2019/2020[уреди | уреди извор]

Местоположба на клубовите Линглонг Суперлига на Србија 2019/20

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Belgrade" does not exist

Клуб Населено место Тренер Капитен
Вождовац Белград Радомир Коковиќ / Јован Дамјановиќ Милош Михајлов
Војводина Нови Сад Ненад Лалатовиќ Емил Роцков
Инѓија Инѓија Срѓан Благоевиќ / Александар Јањиќ Иван Рогач
Јавор Матис Ивањица Игор Бонџулиќ Иван Цветковиќ
Мачва Шабац Дарко Тешовиќ / Драган Аничиќ Филип Пејовиќ
Младост Лучани Горан Станиќ Иван Милошевиќ
Напредак Крушевац Предраг Роган / Иван Стефановиќ Јован Маркоски
Партизан Белград Саво Милошевиќ Владимир Стојковиќ
Пролетер Нови Сад Милиќ Ќурчиќ / Бранко Жигиќ Александар Андреевиќ
Рад Белград Богдан Корак / Драган Радојичиќ / Марко Миќовиќ Ѓорѓе Дениќ
Радник Сурдулица Славиша Божичиќ / Ненад Ваниќ / Симо Круниќ Владан Павловиќ
Раднички Ниш Ниш Симо Круниќ / Милорад Косановиќ / Радослав Батак Саша Стојановиќ
Спартак Ждрепчева крв Суботица Владимир Гаќиновиќ Владимир Торбица
ТСЦ Бачка Топола Золтан Сабо Саша Томановиќ
Црвена ѕвезда Белград Владан Милоевиќ / Дејан Станковиќ Марко Марин
Чукарички Белград Александар Веселиновиќ Марко Доциќ
Вождовац Војводина Инѓија Јавор Матис
Белград Нови Сад Инѓија Ивањица
Стадион Вождовац Стадион Караѓорѓе Стадион ФК Инѓија Градски стадион
Капацитет: 5.174[6] Капацитет: 14.853[7] Капацитет: 4.000[8] Капацитет: 3.000[9]
Мачва Податотека:Mladost Lučani.svg Младост Податотека:Grb FK Napredak Kruševac.png Напредак Податотека:FK Partizan logo.png Партизан
Шабац Лучани Крушевац Белград
Податотека:Fudbalski stadion Mačva.jpg
Стадион у Шапцу Стадион Младост (Лучани) Стадион Младост Стадион Партизан
Капацитет: 5.494[10] Капацитет:5.944[11] Капацитет: 10.331[12] Капацитет: 32.710[13]
Податотека:Proleterns.png Пролетер Податотека:GRB FK RAD.png Рад Податотека:RadnikLogo.png Радник Податотека:Grbfkradnickinis.png Раднички
Нови Сад Белград Сурдулица Ниш
Стадион Караѓорѓе Стадион Крал Петар I Стадион ФК Радник Стадион Чаир
Капацитет: 14.853 Капацитет: 3.919[14] Капацитет: 3.312 [15] Капацитет: 18.321[16]
Податотека:FK Spartak Subotica.svg.png Спартак Податотека:Grb FK TSC.gif ТСЦ Црвена ѕвезда Податотека:FK Čukarički.jpg Чукарички
Суботица Бачка Топола Белград Белград
Градски стадион Суботица Градски стадион Сента Стадион Рајко Митиќ Стадион Чукарички
Капацитет: 13.020[17] Капацитет: 5.000 Капацитет: 55.538[18] Капацитет: 4.070[19]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа ВОЖ ВОЈ ИНЃ ЈАВ МАЧ МЛА НАП ПАР ПРО РАД РДС РНИ СПА ТСЦ ЦЗВ ЧУК
1 Вождовац XXX 1:2 4:1 2:1 2:0 2:0 1:0 1:2 2:0 2:1 1:1 1:0 2:3 1:2 1:3 2:2
2 Војводина 1:2 XXX 1:0 2:2 3:1 2:1 2:1 1:0 1:0 5:0 1:0 3:0 2:0 2:2 1:2 1:1
3 Инѓија 3:0 2:0 XXX 2:3 0:0 0:2 1:0 0:1 1:2 1:0 2:1 0:1 1:2 1:1 1:1 1:3
4 Јавор Матис 1:2 1:3 5:0 XXX 3:1 1:2 2:2 0:2 1:0 3:0 0:0 0:7 2:2 3:2 1:1 2:2
5 Мачва Шабац 0:1 0:1 2:2 2:1 XXX 0:1 0:1 0:2 0:1 1:0 1:1 0:1 1:4 0:1 0:3 0:0
6 Младост Лучани 2:1 1:2 2:1 3:3 2:1 XXX 0:1 1:0 1:1 2:0 2:1 1:1 2:0 0:3 0:1 1:0
7 Напредак Крушевац 1:1 0:2 1:3 1:1 2:1 1:0 XXX 2:2 0:0 4:0 0:1 1:1 0:1 1:3 0:1 3:1
8 Партизан 1:2 4:0 3:0 6:2 4:0 4:1 2:3 XXX 3:1 3:0 3:0 1:0 4:0 1:1 2:0 4:1
9 Пролетер Нови Сад 2:2 0:1 1:0 2:2 1:1 0:1 2:0 0:3 XXX 5:0 2:1 1:1 0:1 1:3 0:2 2:1
10 Рад 0:2 1:2 1:0 1:1 2:0 0:0 2:0 1:2 1:1 XXX 0:1 1:2 2:0 3:4 0:5 2:3
11 Радник Сурдулица 2:2 0:4 2:0 2:0 2:2 0:1 1:4 1:2 1:1 1:0 XXX 2:4 4:0 1:0 0:5 3:3
12 Раднички Ниш 2:1 1:2 2:1 2:1 3:1 3:0 4:1 1:4 3:0 4:3 0:2 XXX 2:1 3:1 0:2 2:0
13 Спартак Ждрепчева крв 2:1 0:0 3:0 1:0 3:1 3:1 0:2 3:2 4:1 2:1 3:1 1:1 XXX 1:2 2:3 0:1
14 ТСЦ Бачка Топола 2:2 2:0 2:0 6:1 0:0 5:1 2:1 1:1 1:1 2:0 2:1 2:0 2:2 XXX 2:1 1:0
15 Црвена ѕвезда 2:0 2:0 2:1 2:0 3:1 2:0 3:0 0:0 2:1 3:1 4:1 2:0 3:1 3:1 XXX 3:1
16 Чукарички 2:1 0:0 0:1 2:0 3:1 1:0 1:0 2:1 2:1 2:0 1:0 1:0 4:1 2:1 0:2 XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 19—21.7.2019.
Вождовац — ТСЦ 1:2
Спартак ЖК — Рад 2:1
Ц. ѕвезда — Јавор Матис 2:0
Младост — Радник 2:1
Чукарички — Напредак 1:0
Војводина — Мачва 3:1
Инѓија — Партизан 0:1
Раднички — Пролетер 3:0
2. коло, 27—28.7.2019.
ТСЦ — Младост 5:1
Мачва — Инѓија 2:2
Радник — Спартак ЖК 4:0
Пролетер — Вождовац 2:2
Ц. ѕвезда — Раднички 2:0
Напредак — Војводина 0:2
Рад — Чукарички (28.8.2019) 2:3
Јавор Матис — Партизан (25.9.2019) 0:2
3. коло, 2—4.8.2019.
Младост — Пролетер 1:1
Инѓија — Напредак 1:0
Раднички — Јавор Матис 2:1
Војводина — Рад 5:0
Чукарички — Радник 1:0
Партизан — Мачва 4:0
Спартак ЖК — ТСЦ 1:2
Вождовац — Ц. ѕвезда (25.9.2019) 1:3
4. коло, 9—11.8.2019.
Ц. ѕвезда — Младост 2:0
ТСЦ — Чукарички 1:0
Јавор Матис — Мачва 3:1
Рад — Инѓија 1:0
Раднички — Вождовац 2:1
Напредак — Партизан 2:2
Пролетер — Спартак ЖК 0:1
Радник — Војводина 0:4
5. коло, 16—18.8.2019.
Вождовац — Јавор Матис 2:1
Инѓија — Радник 2:1
Чукарички — Пролетер 2:1
Младост — Раднички 1:1
Спартак ЖК — Ц. ѕвезда 2:3
Партизан — Рад 3:0
Мачва — Напредак 0:1
Војводина — ТСЦ 2:2
6. коло, 24—25.8.2019.
Јавор Матис — Напредак 2:2
Пролетер — Војводина 0:1
Рад — Мачва 2:0
Вождовац — Младост 2:0
Раднички — Спартак ЖК 2:1
ТСЦ — Инѓија 2:0
Радник — Партизан (15.12.2019) 1:2
Ц. ѕвезда — Чукарички (15.12.2019) 3:1
7. коло, 31.8—1.9.2019.
Војводина — Ц. ѕвезда 1:2
Мачва — Радник 1:1
Спартак ЖК — Вождовац 2:1
Инѓија — Пролетер 1:2
Чукарички — Раднички 1:0
Младост — Јавор Матис 3:3
Напредак — Рад 4:0
Партизан — ТСЦ 1:1
8. коло, 13—15.9.2019.
Раднички — Војводина 1:2
Ц. ѕвезда — Инѓија 2:1
Јавор Матис — Рад 3:0
Радник — Напредак 1:4
Вождовац — Чукарички 2:2
Пролетер — Партизан 0:3
Младост — Спартак ЖК 2:0
ТСЦ — Мачва 0:0
9. коло, 21—22.9.2019.
Инѓија — Раднички 0:1
Чукарички — Младост 1:0
Напредак — ТСЦ 1:3
Рад — Радник 0:1
Спартак ЖК — Јавор Матис 1:0
Мачва — Пролетер 0:1
Војводина — Вождовац 1:2
Партизан — Ц. ѕвезда 2:0
10. коло, 28—30.9.2019.
Раднички — Партизан 1:4
Ц. ѕвезда — Мачва 3:1
Младост — Војводина 1:2
Пролетер — Напредак 2:0
ТСЦ — Рад 2:0
Спартак ЖК — Чукарички 0:1
Вождовац — Инѓија 4:1
Јавор Матис — Радник 0:0
11. коло, 4—6.10.2019
Војводина — Спартак ЖК 2:0
Чукарички — Јавор Матис 2:0
Мачва — Раднички 0:1
Рад — Пролетер 1:1
Радник — ТСЦ 1:0
Инѓија — Младост 0:2
Напредак — Ц. ѕвезда 0:1
Партизан — Вождовац 1:2
12. коло, 18—19.10.2019.
Чукарички — Војводина 0:0
Ц. ѕвезда — Рад 3:1
Младост — Партизан 1:0
Јавор Матис — ТСЦ 3:2
Пролетер — Радник 2:1
Раднички — Напредак 4:1
Спартак ЖК — Инѓија 3:0
Вождовац — Мачва 2:0
13. коло, 25—27.10.2019.
Напредак — Вождовац 1:1
Радник — Ц. ѕвезда 0:5
Мачва — Младост 0:1
Рад — Раднички 1:2
Војводина — Јавор Матис 2:2
Инѓија — Чукарички 1:3
Партизан — Спартак ЖК 4:0
ТСЦ — Пролетер 1:1
14. коло, 30.10.2019.
Чукарички — Партизан 2:1
Раднички — Радник 0:2
Ц. ѕвезда — ТСЦ 3:1
Јавор Матис — Пролетер 1:0
Младост — Напредак 0:1
Спартак ЖК — Мачва 3:1
Војводина — Инѓија 1:0
Вождовац — Рад 2:1
15. коло, 2—3.11.2019.
Партизан — Војводина 4:0
Пролетер — Ц. ѕвезда 0:2
Инѓија — Јавор Матис 2:3
Мачва — Чукарички 0:0
Напредак — Спартак ЖК 0:1
Рад — Младост 0:0
Радник — Вождовац 2:2
ТСЦ — Раднички 2:0
16. коло, 9—10.11.2019.
Напредак — Чукарички 3:1
Рад — Спартак ЖК 2:0
Радник — Младост 0:1
Мачва — Војводина 0:1
Јавор Матис — Ц. ѕвезда 1:1
ТСЦ — Вождовац 2:2
Партизан — Инѓија 3:0
Пролетер — Раднички (14.12.2019) 1:1
17. коло, 22—24.11.2019.
Партизан — Јавор Матис 6:2
Чукарички — Рад 2:0
Младост — ТСЦ 0:3
Раднички — Ц. ѕвезда 0:2
Вождовац — Пролетер 2:0
Војводина — Напредак 2:1
Инѓија — Мачва 0:0
Спартак ЖК — Радник 3:1
18. коло, 29.11—1.12.2019.
Пролетер — Младост 0:1
ТСЦ — Спартак ЖК 2:2
Јавор Матис — Раднички 0:7
Напредак — Инѓија 1:3
Рад — Војводина 1:2
Радник — Чукарички 3:3
Ц. ѕвезда — Вождовац 2:0
Мачва — Партизан 0:2
19. коло, 4.12.2019.
Инѓија — Рад 1:0
Чукарички — ТСЦ 2:1
Младост — Ц. ѕвезда 0:1
Вождовац — Раднички 1:0
Мачва — Јавор Матис 2:1
Партизан — Напредак 2:3
Спартак ЖК — Пролетер 4:1
Војводина — Радник 1:0
20. коло, 7—8.12.2019.
Ц. ѕвезда — Спартак ЖК 3:1
Рад — Партизан 1:2
Јавор Матис — Вождовац 1:2
Напредак — Мачва 2:1
Пролетер — Чукарички 2:1
Раднички — Младост 3:0
Радник — Инѓија 2:0
ТСЦ — Војводина 2:0
21. коло, 15—16.2.2020.
Инѓија — ТСЦ 1:1
Чукарички — Црвена ѕвезда 0:2
Младост — Вождовац 2:1
Напредак — Јавор Матис 1:1
Мачва — Рад 1:0
Војводина — Пролетер 1:0
Партизан — Радник 3:0
Спартак ЖК — Раднички 1:1
22. коло, 21—22.2.2020.
Вождовац — Спартак ЖК 2:3
Јавор Матис — Младост 1:2
Пролетер — Инѓија 1:0
Рад — Напредак 2:0
Раднички — Чукарички 2:0
Радник — Мачва 2:2
ТСЦ — Партизан 1:1
Ц. ѕвезда — Војводина 2:0
23. коло, 26.2.2020.
Спартак ЖК — Младост 3:1
Инѓија — Ц. ѕвезда 1:1
Чукарички — Вождовац 2:1
Мачва — ТСЦ 0:1
Напредак — Радник 0:1
Партизан — Пролетер 3:1
Рад — Јавор Матис 1:1
Војводина — Раднички 3:0
24. коло, 1.3.2020.
Вождовац — Војводина 1:2
Јавор Матис — Спартак ЖК 2:2
Младост — Чукарички 1:0
Пролетер — Мачва 1:1
Раднички — Инѓија 2:1
Радник — Рад 1:0
ТСЦ — Напредак 2:1
Ц. ѕвезда — Партизан 0:0
25. коло, 6—8.3.2020.
Чукарички — Спартак ЖК 4:1
Мачва — Ц. ѕвезда 0:3
Напредак — Пролетер 0:0
Рад — ТСЦ 3:4
Радник — Јавор Матис 2:0
Војводина — Младост 2:1
Партизан — Раднички 1:0
Инѓија — Вождовац 3:0
26. коло, 14.3.2020.
ТСЦ — Радник 2:1
Вождовац — Партизан 1:2
Јавор Матис — Чукарички 2:2
Младост — Инѓија 2:1
Раднички — Мачва 3:1
Спартак ЖК — Војводина 0:0
Ц. ѕвезда — Напредак 3:0
Пролетер — Рад 5:0
27. коло, 29—31.5.2020.
Инѓија — Спартак ЖК 1:2
Војводина — Чукарички 1:1
Рад — Ц. ѕвезда 0:5
Радник — Пролетер 1:1
Партизан — Младост 4:1
Напредак — Раднички 1:1
ТСЦ — Јавор Матис 6:1
Мачва — Вождовац 0:1
28 коло, 5—7.6.2020.
Пролетер — ТСЦ 1:3
Вождовац — Напредак 1:0
Јавор Матис — Војводина 1:3
Спартак ЖК — Партизан 3:2
Ц. ѕвезда — Радник 4:1
Чукарички — Инѓија 0:1
Раднички — Рад 4:3
Младост — Мачва 2:1
29. коло, 13—14.6.2020.
Пролетер — Јавор Матис 2:2
Рад — Вождовац 0:2
Мачва — Спартак ЖК 1:4
Напредак — Младост 1:0
Радник — Раднички 2:4
Инѓија — Војводина 2:0
ТСЦ — Ц. ѕвезда 2:1
Партизан — Чукарички 4:1
30. коло, 18—20.6.2020.
Младост — Рад 2:0
Вождовац — Радник 1:1
Спартак ЖК — Напредак 0:2
Војводина — Партизан 1:0
Раднички — ТСЦ 3:1
Јавор Матис — Инѓија 5:0
Чукарички — Мачва 3:1
Ц. ѕвезда — Пролетер 2:1

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Меч одигран четвртог дана тог кола
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 30 од 30
Одиграни натпревари 240 од 240
Број на победи на домакинските екипи 124
Број на натпревари без победник 45
Број на победи на гостинските екипи 71
Вкупен број на дадени голови 665
Број на голови по коло
Број на голови по натпревар
Голови на домашните екипи 392
Голови на домашните екипи по натпревар
Голови на гостинските екипи 273
Голови на гостинските екипи по натпревар
Најголема победа на домашна екипа +5 (ВојводинаРад 5:0;
Пролетер Нови СадРад 5:0;
ТСЦ Бачка ТополаЈавор Матис 6:1;
Јавор МатисИнѓија 5:0)
Најголема победа на гостинска екипа -7 (Јавор МатисРаднички Ниш 0:7)
Најмногу голови на еден натпревар 8 (ПартизанЈавор Матис 6:2)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Црвена ѕвезда 30 25 3 2 68 18 +50 78
2 Партизан 30 20 4 6 69 25 +44 64
3 Војводина 30 19 5 6 47 27 +20 62
4 ТСЦ Бачка Топола 30 17 8 5 59 34 +25 59
5 Раднички Ниш 30 16 4 10 51 37 +14 52
6 Чукарички 30 15 6 9 42 36 +6 51
7 Спартак Ждрепчева крв 30 14 4 12 46 48 -2 46
8 Вождовац 30 13 6 11 45 41 +4 45
9 Младост Лучани 30 13 4 13 31 40 -9 43
10 Напредак Крушевац 30 9 6 15 33 41 -8 33
11 Радник Сурдулица 30 8 7 15 34 50 -16 31
12 Пролетер Нови Сад 30 7 9 14 30 42 -12 30
13 Јавор Матис 30 6 10 14 43 62 -19 28
14 Инѓија 30 7 4 19 26 48 -22 25
15 Рад 30 4 3 23 23 63 -40 15
16 Мачва Шабац 30 2 7 21 18 53 -35 13

Легенда:

  Шампион на Србија; во прво коло квалификација за Лига на шампиони
  Во прво коло квалификација за Лига Европа (Војводина во трето коло квалификација за Лига Европа) [20]
Шампион на Српска Суперлига 2019-2020


Црвена ѕвезда
6-та титула[21]

Успешност и форма (календарски, а не по коло)[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
1 Вождовац 1 2 4 5 6 7 8 9 3 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
2 Војводина 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
3 Инѓија 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
4 Јавор Матис 1 3 4 5 6 7 8 9 2 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
5 Мачва Шабац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
6 Младост Лучани 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
7 Напредак Крушевац 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
8 Партизан 1 3 4 5 7 8 9 2 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 6 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
9 Пролетер Нови Сад 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19 20 16 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
10 Рад 1 3 4 5 6 2 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
11 Радник Сурдулица 1 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 6 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
12 Раднички Ниш 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19 20 16 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
13 Спартак Ждрепчева Крв 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
14 ТСЦ Бачка Топола 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
15 Црвена ѕвезда 1 2 4 5 7 8 9 3 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 6 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
16 Чукарички 1 3 4 5 2 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 6 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Легенда:

  П - победа
  Н - нерешено
  И - пораз
 • бројот се однесува на колото во кое се одиграл натпреварот
Најдолга победничка серија Црвена ѕвезда 7 натпревари
Најдолга серија без пораз Црвена ѕвезда 21 натпревари
Најдолга серија без победа Мачва Шабац 18 натпревари
Најдолга серија на порази Инѓија 11 натпревари

Позиција на табелата по коло[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
1 Вождовац 11 10 12 14 10 7 9 11 9 7 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6 6 7 7 8 8 9 8 8 8 8
2 Војводина 2 2 1 1 2 2 4 3 4 4 3 3 4 3 4 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 3
3 Инѓија 12 11 7 8 7 8 10 12 13 14 14 14 14 15 15 15 15 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 13 14
4 Јавор Матис 15 16 15 11 13 13 13 10 11 11 13 11 11 10 9 10 10 10 11 12 11 12 13 13 13 13 13 13 14 13
5 Мачва Шабац 14 12 13 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 15 16 16 16 16 16 16 16 16 16
6 Младост Лучани 4 8 8 9 9 12 11 8 10 12 8 8 8 8 10 8 9 8 9 9 9 9 9 9 9 8 9 9 9 9
7 Напредак Крушевац 13 15 14 15 11 11 8 7 8 9 11 12 12 12 12 11 11 11 10 10 10 10 10 11 11 12 12 12 10 10
8 Партизан 7 4 2 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 4 3 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
9 Пролетер Нови Сад 16 13 11 13 15 15 14 14 12 10 9 9 9 11 11 12 12 12 12 11 12 11 12 12 12 11 11 11 11 12
10 Рад 9 14 16 12 14 10 12 13 15 15 15 15 15 15 14 14 14 15 15 15 16 15 15 15 15 15 15 15 15 15
11 Радник Сурдулица 10 6 9 10 12 14 15 15 14 13 12 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 11 10 10 10 10 10 12 11
12 Раднички Ниш 1 7 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 7 7 7 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6 6 5 5
13 Спартак Ждрепчева крв 5 9 10 7 8 9 7 9 7 8 10 10 10 9 8 9 8 9 8 8 8 8 8 7 7 7 7 7 7 7
14 ТСЦ Бачка Топола 6 1 3 3 4 4 3 4 3 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 4 4 4 4 3 4
15 Црвена ѕвезда 3 3 4 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
16 Чукарички 8 5 5 6 5 6 5 5 5 5 4 4 3 2 2 4 4 4 4 4 4 4 4 5 5 5 5 5 6 6

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Поз. Име и презиме Клуб Голови
1  Србија Ненад Лукиќ ТСЦ Бачка Топола 16
 Србија Владимир Силаѓи ТСЦ Бачка Топола 16
 Србија Никола Петковиќ Јавор Матис 16
4  Србија Стефан Михајловиќ Раднички Ниш 15
5  Комори Ел Фарду Бен Црвена ѕвезда 13
6  Србија Бојан Матиќ Војводина 12
 Нигерија Умар Садик Партизан 12
 Србија Никола Чумиќ Раднички Ниш 12

ИзворАрхивирано на 29 јуни 2020 г.

Играчи на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Клуб Голова Асистенција
1  Србија Бојан Матиќ Војводина 2 0
2  Македонија Бобан Георгиев Радник Сурдулица 2 0
3  Србија Петар Бојиќ Војводина 0 3
4  Србија Игор Ивановиќ Напредак Крушевац 2 0
5  Србија Ненад Лукиќ ТСЦ Бачка Топола 2 0
6  Босна и Херцеговина Нермин Хаскиќ Раднички Ниш 2 0
7  Србија Лазар Туфегџиќ Спартак Ждрепчева крв 0 2
8  Србија Игор Ивановиќ (2) Напредак Крушевац 1 2
9  Србија Владимир Силаѓи ТСЦ Бачка Топола 2 0
10  Гвинеја Сејдуба Сума Партизан 1 2
11  Србија Немања Николиќ Војводина 1 1
12  Србија Стефан Михајловиќ Раднички Ниш 2 1
13  Србија Милан Павков Црвена ѕвезда 1 2
14  Србија Игор Ивановиќ Напредак Крушевац 1 0
15  Нигерија Умар Садик Партизан 1 2
16  Србија Миљан Вукадиновиќ Напредак Крушевац 2 1
17  Нигерија Умар Садик (2) Партизан 3 0
18  Србија Владимир Оташевиќ Спартак Ждрепчева крв 2 0
19  Србија Лазар Туфегџиќ Спартак Ждрепчева крв 3 0
20  Србија Мирослав Бјелош Напредак Крушевац 2 0
21  Израел Бибрас Натхо Партизан 2 0
22  Србија Никола Чумиќ Раднички Ниш 2 0
23  Босна и Херцеговина Момчило Мркаиќ Војводина 2 0
24  Србија Миљан Вукадиновиќ Војводина 1 1
25  Комори Ел Фарду Бен Црвена ѕвезда 2 1
26  Србија Ненад Лукиќ (2) ТСЦ Бачка Топола 1 1
27  Србија Ѓуро Зец ТСЦ Бачка Топола 2 1
28  Србија Немања Николиќ Спартак Ждрепчева крв 2 1
29  Србија Стефан Михајловиќ (2) Раднички Ниш 2 1
30  Србија Никола Чумиќ (2) Раднички Ниш 1 2

ИзворАрхивирано на 29 јуни 2020 г.

Резултати во европските натпреварувања[уреди | уреди извор]

Во оваа сезона четири клуба ќе учествуваат во квалификациите за европските натпреварувања:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Shandong Linglong Tire Naslovni Sponzor Super Lige Srbije“. superliga.rs. 28 3. 2019. Посетено на 17. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „Kineska kompanija Linglong novi sponzor Superlige“. rts.rs. 29. 3. 2019. Посетено на 17. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „Заједница: Важно обавештење Фудбалског савеза Србије“. superliga.rs. 16. 3. 2020. Посетено на 7. 5. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „ФСС: Наставак првенства 30. маја, без плеј-офа и плеј-аута“. superliga.rs. 6. 5. 2020. Посетено на 7. 5. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „ФСС усвојио: У Суперлиги 20 тимова, шири се и Прва лига“. rs.n1info.com. 28 5. 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-31. Посетено на 29. 5. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. „ФК Вождовац“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „ФК Војводина“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „FK "Inđija". Архивирано од изворникот на 18. 02. 2012. Посетено на 22. 3. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 9. Стадион, www.fkjavor.com
 10. „ФК Мачва“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. „ФК Младост Лучани“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. Стадион Младост - инфо, www.fknapredak.rs Архивирано на 18 мај 2012 г., Пристапено 25. 4. 2013.
 13. „Stadium info“. Partizan.rs (српски) (англиски). Архивирано од изворникот на 06. 06. 2017. Посетено на 14. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 14. „ФК Рад“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 15. Surdulica se sprema za utakmice u Superligi
 16. „ФК Раднички Ниш“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. април 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 17. „ФК Спартак“. srbijafudbal.com. Посетено на 17. 4. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 18. „Stadium Marakana, Museum, Maps and Infrastructure - FC Red Star“. Посетено на 22. 3. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 19. ФК Чукарички - стадион Архивирано на 8 јуни 2017 г., www.fkcukaricki.rs
 20. Место резервирано за победникот на Купот на Србија.
 21. Вкупно 31 титули на Црвена ѕвезда, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]