Суперлига на Србија во фудбал 2015/2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија
Спорт Фудбал
Држава Flag of France Србија
Ранг 1
Понизок ранг Прва лига на Србија
Број на екипи 16
Почеток на сезоната 17 јули 2015
Крај на сезоната 2016
Шампион Црвена ѕвезда
2014/2015 2016/2017

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2015-2016 година — 10-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 17 јули 2015 година а завршила 2016 година.

На седницата на Извршниот одбор на ФСС одржана на 3 март 2015 година, биле изгласани значајни промени во системот на натпреварување и истите ќе стапат на сила од оваа сезона. Имено, по 30 одиграни кола, лигата од 16 клубови се дели во две групи од по осум - горната („Плеј-оф“, позиции од прва до осма) и долната („Плеј-аут “, позиции од деветто до шеснаесетто место). Бројот на освоени бодови во првиот дел од лигата потоа се преполовува (во случај на делење непарен број, количникот се заокружува на следниот цел број), а потоа натпреварувањето во рамките на групите се одвива според системот за единечни бодови, во вкупно 7 кола. По завршувањето на натпреварите во Плеј-оф и Плеј-аут, се утврдува конечниот пласман на Суперлигата за таа сезона.

  • 'Плеј-оф:'

Најдобро пласираниот тим ја освојува титулата и добива право да учествува во квалификациите за Лига на шампиони. Екипите кои го завршиле натпреварувањето на втората и третата позиција добиваат место во квалификациите за Лига Европа. Во случај еден од трите првопласирани клубови да биде и победник на Купот на Србија во истата сезона, четвртопласираната екипа од лигата исто така оди во квалификациите за Лигата на Европа.

  • 'Плеј-аут:'

Двете најлошо пласирани екипи (15-та и 16-та позиција во конечниот пласман) испаѓаат од Супер лигата, а од следната сезона двата клуба кои ги зазеле најдобрите позиции во Првата лига на Србија ќе се натпреваруваат во елитниот ранг наместо нив.

Состав на Суперлига на Србија во сезона 2015/16[уреди | уреди извор]

Борац Вождовац Војводина Јавор Матис
Чачак Белград Нови Сад Ивањица
Стадион Чачак Стадион Вождовац Стадион Караѓорѓе Градски стадион
Капацитет: 5.000 Капацитет: 5.000 Капацитет: 14.458 Капацитет: 4.000
Јагодина Младост Металац Нови Пазар
Јагодина Лучани Горен Милановац Нови Пазар
Градски стадион Стадион Младост (Лучани) Стадион ФК Металац Градски стадион Нови Пазар
Капацитет: 15.000 Капацитет: 8.000 Капацитет: 4.600 Капацитет: 12.000
ОФК Белград Партизан Рад Радник
Белград Белград Белград Сурдулица
Омладински стадион Стадион Партизан Стадион Крал Петар I Стадион ФК Радник
Капацитет: 19.168 Капацитет: 32.710 Капацитет: 6.000 Капацитет: 3.000
Раднички Спартак Црвена ѕвезда Чукарички
Ниш Суботица Белград Белград
Стадион Чаир Градски стадион Суботица Стадион Рајко Митиќ Стадион Чукарички
Капацитет: 18.151 Капацитет: 12.000 Капацитет: 55.538 Капацитет: 4.070

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1 Борац Чачак XXX 1:1 4:2 0:1 3:0 2:1 1:2 3:0 1:0 1:3 0:0 4:2 2:1 0:0 1:1 1:0
2 Вождовац 0:2 XXX 0:0 0:2 1:0 1:0 4:1 1:0 2:3 1:2 1:0 2:1 3:1 0:1 2:3 0:0
3 Војводина 1:1 2:1 XXX 2:0 3:1 3:2 3:0 4:1 1:0 3:2 1:2 2:3 0:2 1:1 0:0 0:4
4 Јавор Матис 0:1 0:0 0:1 XXX 1:1 1:0 0:0 1:1 2:1 1:2 3:0 0:1 0:0 2:0 0:3 0:0
5 Јагодина 0:0 0:0 1:1 1:0 XXX 0:1 0:3 1:2 3:1 2:2 1:0 1:1 1:2 1:1 0:3 1:3
6 Металац Горен Милановац 2:0 1:1 0:0 0:0 1:4 XXX 0:0 3:2 3:1 1:0 2:2 2:2 0:2 1:0 0:0 1:2
7 Младост Лучани 1:1 0:0 1:2 1:1 2:0 0:0 XXX 1:1 0:0 2:2 1:0 0:0 0:1 0:0 0:3 0:2
8 Нови Пазар 0:0 1:1 1:1 0:1 1:0 2:2 1:3 XXX 1:0 3:2 1:0 2:0 1:0 0:0 0:4 0:0
9 ОФК Белград 1:1 2:1 1:0 0:1 0:2 1:0 0:1 0:0 XXX 2:1 2:0 3:0 0:2 2:0 2:6 0:3
10 Партизан 2:1 3:0 0:2 3:2 6:0 4:0 4:0 3:0 2:1 XXX 1:1 3:2 0:0 2:1 1:2 0:1
11 Рад 2:3 0:2 2:2 1:1 0:0 0:1 4:2 1:0 1:1 2:2 XXX 4:1 2:0 3:3 0:3 0:1
12 Радник Сурдулица 1:0 1:3 2:2 1:1 0:0 0:0 3:1 2:0 2:1 2:2 1:1 XXX 2:1 1:0 0:2 2:1
13 Раднички Ниш 0:1 0:0 0:3 2:0 0:0 2:1 1:1 0:0 1:0 0:1 1:0 1:1 XXX 1:0 1:2 0:0
14 Спартак Суботица 0:0 0:2 2:1 0:0 0:0 0:3 2:0 2:0 2:1 0:1 2:1 0:0 1:2 XXX 2:3 0:2
15 Црвена ѕвезда 4:2 2:0 3:0 1:0 3:1 2:0 2:1 2:0 4:1 3:1 2:0 5:0 1:1 4:0 XXX 3:1
16 Чукарички 1:0 0:0 1:1 1:0 2:0 1:1 0:1 1:0 1:0 1:2 1:1 2:0 0:1 3:0 2:7 XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 17.-19.7.2015.
Партизан - Металац 4:0
Борац - Раднички Ниш 2:1
Рад - Вождовац 0:2
Спартак - Радник 0:0
Јагодина - Младост 0:3
Нови Пазар - Јавор 0:1
ОФК Белград - Ц. ѕвезда 2:6
Војводина - Чукарички 0:4
2. коло, 24.-26.7.2015.
Раднички Ниш - ОФК Белград 1:0
Јавор - Спартак 2:0
Младост - Нови Пазар 1:1
Партизан - Јагодина 6:0
Вождовац - Борац 0:2
Радник - Војводина 2:2
Металац - Ц. ѕвезда 0:0
Чукарички - Рад 1:1
3. коло, 31.7.-2.8.2015.
Ц. ѕвезда - Раднички Ниш 1:1
Нови Пазар - Партизан 3:2
ОФК Белград - Вождовац 2:1
Рад - Радник 4:1
Спартак - Младост 2:0
Борац - Чукарички 1:0
Јагодина - Металац 0:1
Војводина - Јавор 2:0
4. коло, 7.-9.8.2015.
Јагодина - Нови Пазар 1:2
Јавор - Рад 3:0
Радник - Борац 1:0
Чукарички - ОФК Белград 1:0
Металац - Раднички Ниш 0:2
Партизан - Спартак 2:1
Младост - Војводина 1:2
Вождовац - Ц. ѕвезда 2:3
5. коло, 12.-13.8.2015.
Спартак - Јагодина 0:0
Рад - Младост 4:2
ОФК Белград - Радник 3:0
Ц. ѕвезда - Чукарички 3:1
Нови Пазар - Металац 2:2
Борац - Јавор 0:1
Раднички Ниш - Вождовац 0:0
Војводина - Партизан 3:2
6. коло, 15.-16.8.2015.
Металац - Вождовац 1:1
Радник - Ц. ѕвезда 0:2
Јавор - ОФК Белград 2:1
Младост - Борац 1:1
Чукарички - Раднички Ниш 0:1
Нови Пазар - Спартак 0:0
Партизан - Рад (23.9.2015) 1:1
Јагодина - Војводина (23.9.2015) 1:1
7. коло, 21.-23.8.2015.
Раднички Ниш - Радник 1:1
ОФК Белград - Младост 0:1
Рад - Јагодина 0:0
Спартак - Металац 0:3
Борац - Партизан 1:3
Ц. ѕвезда - Јавор 1:0
Војводина - Нови Пазар 4:1
Вождовац - Чукарички 0:0
8. коло, 28.-30.8.2015.
Јагодина - Борац 0:0
Радник - Вождовац 1:3
Нови Пазар - Рад 1:0
Партизан - ОФК Белград 2:1
Јавор - Раднички Ниш 0:0
Спартак - Војводина 2:1
Металац - Чукарички 1:2
Младост - Ц. ѕвезда 0:3
9. коло, 11.-13.9.2015.
Чукарички - Радник 2:0
Ц. ѕвезда - Партизан 3:1
Рад - Спартак 3:3
Борац - Нови Пазар 3:0
ОФК Белград - Јагодина 0:2
Војводина - Металац 3:2
Раднички Ниш - Младост 1:1
Вождовац - Јавор 0:2
10. коло, 18.-20.9.2015.
Јагодина - Ц. ѕвезда 0:3
Спартак - Борац 0:0
Војводина - Рад 1:2
Металац - Радник 2:2
Јавор - Чукарички 0:0
Младост - Вождовац 0:0
Нови Пазар - ОФК Белград 1:0
Партизан - Раднички Ниш 0:0
11. коло, 25.-27.9.2015.
Чукарички - Младост 0:1
ОФК Белград - Спартак 2:0
Ц. ѕвезда - Нови Пазар 2:0
Радник - Јавор 1:1
Борац - Војводина 4:2
Рад - Металац 0:1
Раднички Ниш - Јагодина 0:0
Вождовац - Партизан 1:2
12. коло, 2.-5.10.2015.
Металац - Јавор 0:0
Нови Пазар - Раднички Ниш 1:0
Рад - Борац 2:3
Спартак - Ц. ѕвезда 2:3
Војводина - ОФК Белград 1:0
Јагодина - Вождовац 0:0
Младост - Радник 0:0
Партизан - Чукарички 0:1
13. коло, 14.-15.10.2015.
Борац - Металац 2:1
ОФК Белград - Рад 2:0
Раднички Ниш - Спартак 1:0
Вождовац - Нови Пазар 1:0
Радник - Партизан 2:2
Јавор - Младост 0:0
Чукарички - Јагодина 2:0
Ц. ѕвезда - Војводина (21.10.2015) 3:0
14. коло, 17.-18.10.2015.
Рад - Ц. ѕвезда 0:3
Војводина - Раднички Ниш 0:2
Металац - Младост 0:0
Нови Пазар - Чукарички 0:0
Спартак - Вождовац 0:2
Борац - ОФК Белград 1:0
Јагодина - Радник 1:1
Партизан - Јавор 3:2
15. коло, 23.-25.10.2015.
Чукарички - Спартак 3:0
ОФК Белград - Металац 1:0
Раднички Ниш - Рад 1:0
Ц. ѕвезда - Борац 4:2
Јавор - Јагодина 1:1
Радник - Нови Пазар 2:0
Вождовац - Војводина 0:0
Младост - Партизан 2:2
16. коло, 31.10.-1.11.2015.
Вождовац - Рад 1:0
Јавор - Нови Пазар 1:1
Ц. ѕвезда - ОФК Белград 4:1
Младост - Јагодина 2:0
Раднички Ниш - Борац 0:1
Радник - Спартак 1:0
Металац - Партизан 1:0
Чукарички - Војводина 1:1
17. коло, 6.-8.11.2015.
Војводина - Радник 2:3
Борац - Вождовац 1:1
Нови Пазар - Младост 1:3
ОФК Белград - Раднички Ниш 0:2
Спартак - Јавор 0:0
Ц. ѕвезда - Металац 2:0
Рад - Чукарички 0:1
Јагодина - Партизан 2:2
18. коло, 20.-22.11.2015.
Чукарички - Борац 1:0
Металац - Јагодина 1:4
Младост - Спартак 0:0
Јавор - Војводина 0:1
Радник - Рад 1:1
Вождовац - ОФК Белград 2:3
Партизан - Нови Пазар 3:0
Раднички Ниш - Ц. ѕвезда 1:2
19. коло, 27.-29.11.2015.
Раднички Ниш - Металац 2:1
Борац - Радник 4:2
Ц. ѕвезда - Вождовац 2:0
ОФК Белград - Чукарички 0:3
Рад - Јавор 1:1
Војводина - Младост 3:0
Спартак - Партизан 0:1
Нови Пазар - Јагодина (9.12.2015) 1:0
20. коло, 4.-6.12.2015.
Металац - Нови Пазар 3:2
Младост - Рад 1:0
Вождовац - Раднички Ниш 3:1
Партизан - Војводина 0:2
Јагодина - Спартак 1:1
Јавор - Борац 0:1
Радник - ОФК Белград 2:1
Чукарички - Ц. ѕвезда 2:7
21. коло, 11.-13.12.2015.
Раднички Ниш - Чукарички 0:0
Борац - Младост 1:2
ОФК Белград - Јавор 0:1
Спартак - Нови Пазар 2:0
Вождовац - Металац 1:0
Војводина - Јагодина 3:1
Ц. ѕвезда - Радник 5:0
Рад - Партизан 2:2
22. коло, 16.12.2015.
Јагодина - Рад 1:0
Младост - ОФК Белград 0:0
Нови Пазар - Војводина 1:1
Радник - Раднички Ниш 2:1
Јавор - Ц. ѕвезда 0:3
Чукарички - Вождовац 0:0
Металац - Спартак 1:0
Партизан - Борац 2:1
23. коло, 19.-21.2.2016.
Чукарички - Металац 1:1
Борац - Јагодина 3:0
Ц. ѕвезда - Младост 2:1
Рад - Нови Пазар 1:0
Војводина - Спартак 1:1
ОФК Белград - Партизан 2:1
Раднички Ниш - Јавор 2:0
Вождовац - Радник 2:1
24. коло, 26.-27.2.2016.
Металац - Војводина 0:0
Јагодина - ОФК Белград 3:1
Младост - Раднички Ниш 0:1
Нови Пазар - Борац 0:0
Радник - Чукарички 2:1
Спартак - Рад 2:1
Јавор - Вождовац 0:0
Партизан - Ц. ѕвезда 1:2
25. коло, 5.-6.3.2016.
Вождовац - Младост 4:1
Ц. ѕвезда - Јагодина 3:1
Рад - Војводина 2:2
Борац - Спартак 0:0
Чукарички - Јавор 1:0
ОФК Белград - Нови Пазар 0:0
Радник - Металац 0:0
Раднички Ниш - Партизан 0:1
26. коло, 11.-13.3.2016.
Војводина - Борац 1:1
Јагодина - Раднички Ниш 1:2
Партизан - Вождовац 3:0
Спартак - ОФК Белград 2:1
Јавор - Радник 0:1
Металац - Рад 2:2
Нови Пазар - Ц. ѕвезда (22.3.2016) 0:4
Младост - Чукарички (27.3.2016) 0:2
27. коло, 18.-20.3.2016.
Раднички Ниш - Нови Пазар 0:0
ОФК Белград - Војводина 1:0
Радник - Младост 3:1
Вождовац - Јагодина 1:0
Ц. ѕвезда - Спартак 4:0
Борац - Рад 0:0
Јавор - Металац 1:0
Чукарички - Партизан 1:2
28 коло, 1.-2.4.2016.
Младост - Јавор 1:1
Спартак - Раднички Ниш 1:2
Металац - Борац 2:0
Нови Пазар - Вождовац 1:1
Партизан - Радник 3:2
Рад - ОФК Белград 1:1
Јагодина - Чукарички 1:3
Војводина - Ц. ѕвезда 0:0
29. коло, 6.4.2016.
Младост - Металац 0:0
Јавор - Партизан 1:2
Радник - Јагодина 0:0
Чукарички - Нови Пазар 1:0
Вождовац - Спартак 0:1
Раднички Ниш - Војводина 0:3
Ц. ѕвезда - Рад 1:0
ОФК Белград - Борац 1:1
30. коло, 10.4.2016.
Металац - ОФК Белград 3:1
Борац - Ц. ѕвезда 1:1
Рад - Раднички Ниш 2:0
Војводина - Вождовац 2:1
Спартак - Чукарички 0:2
Нови Пазар - Радник 2:0
Јагодина - Јавор 1:0
Партизан - Младост 4:0

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 30 од 30
Одиграни натпревари 240 од 240
Број на победи на домакинските екипи 102
Број на натпревари без победник 74
Број на победи на гостинските екипи 64
Вкупен број на дадени голови 544
Број на голови по коло 18,13
Број на голови по натпревар 2,27
Голови на домашните екипи 304
Голови на домашните екипи по натпревар 1,27
Голови на гостинските екипи 240
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,00
Најголема победа на домашна екипа +6 (Партизан - Јагодина 6:0)
Најголема победа на гостинска екипа -5 (Чукарички - Црвена ѕвезда 2:7)
Најмногу голови на еден натпревар 9 (Чукарички - Црвена ѕвезда 2:7)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Црвена ѕвезда 30 26 4 0 82 19 +63 82
2 Партизан 30 16 6 8 59 37 +22 54
3 Чукарички 30 15 8 7 37 22 +15 53
4 Борац Чачак 30 12 10 8 37 29 +8 46
5 Војводина 30 12 10 8 44 38 +6 46
6 Раднички Ниш 30 12 9 9 26 23 +3 45
7 Вождовац 30 10 10 10 30 29 +1 40
8 Радник Сурдулица 30 9 11 10 34 46 -12 38
9 Јавор Матис 30 8 11 11 21 24 -3 35
10 Металац Горен Милановац 30 8 11 11 29 35 -6 35
11 Младост Лучани 30 7 12 11 25 38 -13 33
12 Нови Пазар 30 7 10 13 21 39 -18 31
13 ОФК Белград 30 8 4 18 27 44 -17 28
14 Спартак Суботица (-2) 30 6 10 14 20 37 -17 26
15 Јагодина 30 5 11 14 22 43 -21 26
16 Рад 30 5 11 14 30 41 -11 26

Легенда:

  Пласман за доигрување за титула (Плеј-оф)
  Пласман за доигрување за опстанок (Плеј-аут)

Доигрување за титула (Плеј-оф)[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8
1 Борац Чачак XXX 0:0 X X 3:1 4:1 1:5 X
2 Вождовац X XXX X X 1:2 X 0:1 2:0
3 Војводина 2:0 0:0 XXX X X 4:0 X X
4 Партизан 2:0 2:1 3:2 XXX X X X 1:2
5 Радник Сурдулица X X 1:0 0:4 XXX X 1:4 X
6 Раднички Ниш X 2:0 X 1:0 5:1 XXX X X
7 Црвена ѕвезда X X 1:3 1:1 X 2:0 XXX 1:2
8 Чукарички 3:1 X 1:2 X 2:1 1:5 X XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 15.-16.4.2016.
Чукарички - Борац 3:1
Војводина - Раднички Ниш 4:0
Вождовац - Радник 1:2
Ц. ѕвезда - Партизан 1:1
2. коло, 23.4.2016.
Партизан - Чукарички 1:2
Радник - Војводина 1:0
Раднички Ниш - Вождовац 2:0
Борац - Ц. ѕвезда (18.5.2016) 1:5
3. коло, 27.-28.4.2016.
Ц. ѕвезда - Чукарички 1:2
Партизан - Борац 2:0
Војводина - Вождовац 0:0
Раднички Ниш - Радник 5:1
4. коло, 3.5.2016.
Вождовац - Ц. ѕвезда 0:1
Чукарички - Војводина 1:2
Радник - Партизан 0:4
Борац - Раднички Ниш 4:1
5. коло, 7.5.2016.
Ц. ѕвезда - Војводина 1:3
Борац - Радник 3:1
Партизан - Вождовац 2:1
Чукарички - Раднички Ниш 1:5
6. коло, 14.-15.5.2016.
Радник - Ц. ѕвезда 1:4
Војводина - Борац 2:0
Вождовац - Чукарички 2:0
Раднички Ниш - Партизан 1:0
7. коло, 21.5.2016.
Партизан - Војводина 3:2
Чукарички - Радник 2:1
Борац - Вождовац 0:0
Ц. ѕвезда - Раднички Ниш 2:0

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 7 од 7
Одиграни натпревари 28 од 28
Број на победи на домакинските екипи 15
Број на натпревари без победник 3
Број на победи на гостинските екипи 10
Вкупен број на дадени голови 86
Број на голови по коло 12,29
Број на голови по натпревар 3,07
Голови на домашните екипи 47
Голови на домашните екипи по натпревар 1,68
Голови на гостинските екипи 39
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,39
Најголема победа на домашна екипа +4 (Раднички (НИ) - Радник (СЦ) 5:1; Војводина - Раднички (НИ) 4:0)
Најголема победа на гостинска екипа -4 (Радник (СЦ) - Партизан 0:4; Чукарички - Раднички (НИ) 1:5)
Најмногу голови на еден натпревар 6 (Раднички (НИ) - Радник (СЦ) 5:1; Чукарички - Раднички (НИ) 1:5; Борац (ЧА) - Црвена ѕвезда 1:5)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
Кв. за ЛШ 1 Црвена ѕвезда 37 30 5 2 97 27 +70 54
Кв. за ЛЕ 2 Партизан 37 20 7 10 72 44 +28 40
Кв. за ЛЕ 3 Чукарички 37 19 8 10 48 35 +13 39
Кв. за ЛЕ 4 Војводина 37 16 11 10 57 44 +13 36
5 Раднички Ниш 37 16 9 12 40 35 +5 35
6 Борац Чачак 37 14 11 12 46 43 +3 30
7 Вождовац 37 11 12 14 34 36 -2 25
8 Радник Сурдулица 37 11 11 15 41 65 -24 25

Легенда:

  Шампион на Србија; во второ коло квалификација за Лига на шампиони
  Во второ коло квалификација за Лига Европа[1]
  Во прво коло квалификација за Лига Европа
Шампион на Српска Суперлига 2015-2016


Црвена ѕвезда
3-та титула[2]

Доделување на пехарите на играчите на Црвена ѕвезда

Доигрување за опстанок (Плеј-аут)[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

‘‘Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8
1 Јавор Матис XXX X 1:1 0:1 X 1:0 X 0:2
2 Јагодина 0:0 XXX X 0:1 X X 1:1 X
3 Металац Горен Милановац X 2:1 XXX 2:2 4:2 1:1 X X
4 Младост Лучани X X X XXX 1:0 3:1 1:3 0:0
5 Нови Пазар 0:2 3:2 X X XXX X 1:0 0:1
6 ОФК Белград X 6:1 X X 1:2 XXX X 1:3
7 Рад 1:0 X 1:1 X X 2:1 XXX X
8 Спартак Суботица X 5:1 5:1 X X X 1:2 XXX

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 16.-17.4.2016.
Јавор - Спартак 0:2
Металац - ОФК Белград 1:1
Нови Пазар - Јагодина 3:2
Младост - Рад 1:3
2. коло, 22.-23.4.2016.
Јагодина - Младост 0:1
ОФК Белград - Нови Пазар 1:2
Рад - Јавор 1:0
Спартак - Металац 5:1
3. коло, 28.4.2016.
Нови Пазар - Рад 1:0
Јавор - ОФК Белград 1:0
Металац - Јагодина 2:1
Младост - Спартак 0:0
4. коло, 3.5.2016.
Нови Пазар - Јавор 0:2
Спартак - Јагодина 5:1
Рад - ОФК Белград 2:1
Металац - Младост 2:2
5. коло, 7.-8.5.2016.
Јавор - Металац 1:1
Јагодина - Рад 1:1
ОФК Белград - Спартак 1:3
Младост - Нови Пазар 1:0
6. коло, 15.5.2016.
Јагодина - Јавор 0:0
Младост - ОФК Белград 3:1
Рад - Металац 1:1
Нови Пазар - Спартак 0:1
7. коло, 21.5.2016.
Јавор - Младост 0:1
ОФК Белград - Јагодина 6:2
Металац - Нови Пазар 4:2
Спартак - Рад 1:2

Легенда:

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Дерби натпревари

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 7 од 7
Одиграни натпревари 28 од 28
Број на победи на домакинските екипи 12
Број на натпревари без победник 7
Број на победи на гостинските екипи 9
Вкупен број на дадени голови 78
Број на голови по коло 11,14
Број на голови по натпревар 2,79
Голови на домашните екипи 44
Голови на домашните екипи по натпревар 1,57
Голови на гостинските екипи 34
Голови на гостинските екипи по натпревар 1,21
Најголема победа на домашна екипа +4 (ОФК Белград - Јагодина 6:2; Спартак (СУ) - Металац (ГМ) 5:1; Спартак (СУ) - Јагодина 5:1)
Најголема победа на гостинска екипа -2 (Јавор Матис - Спартак (СУ) 0:2; Младост Лучани - Рад 1:3; Нови Пазар - Јавор Матис 0:2; ОФК Белград - Спартак (СУ) 1:3)
Најмногу голови на еден натпревар 8 (ОФК Белград - Јагодина 6:2)
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
9 Младост Лучани 37 11 14 12 34 44 -10 31
10 Спартак Суботица (-2) 37 11 11 15 37 42 -5 29
11 Металац Горен Милановац 37 10 15 12 41 48 -7 28
12 Рад 37 9 13 15 40 47 -7 27
13 Јавор Матис 37 10 13 14 25 29 -4 26
14 Нови Пазар 37 10 10 17 29 50 -21 25
Прва лига на Србија 2016/17. 15 ОФК Белград 37 9 5 23 38 58 -20 18
Прва лига на Србија 2016/17. 16 Јагодина 37 5 13 19 29 61 -32 15

Легенда:

  Следната сезона во Прва лига на Србија
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
Суперлига на Србија 2016/17 1 Напредак Крушевац 30 21 5 4 48 26 +22 68
Суперлига на Србија 2016/17 2 Бачка Бачка Паланка 30 16 8 6 52 30 +22 56

Позиција на табелата по коло[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
1 Борац Чачак 6 2 1 3 5 6 6 8 6 6 4 3 2 2 2 2 2 3 3 2 2 3 2 2 2 3 3 5 4 4 5 7 7 6 6 6 6
2 Вождовац 5 7 13 14 15 14 12 9 11 11 13 12 10 9 9 8 8 9 10 9 9 9 7 7 7 7 6 6 7 7 8 8 8 8 8 8 7
3 Војводина 16 13 11 8 3 4 3 5 3 4 5 5 6 7 7 7 9 7 6 6 4 5 5 5 6 6 7 7 6 5 4 4 5 4 4 3 4
4 Јавор Матис 7 3 3 2 1 1 2 2 2 2 2 2 3 4 6 5 6 6 7 7 7 8 9 8 8 9 9 9 9 9 11 14 11 10 10 11 13
5 Јагодина 13 16 16 16 16 16 16 16 15 15 16 16 16 16 16 16 16 14 15 14 16 14 15 14 14 15 16 16 16 15 16 16 16 16 16 16 16
6 Металац Горен Милановац 15 14 12 13 13 12 8 10 13 12 10 9 11 11 11 11 12 13 12 12 12 11 11 11 11 11 11 11 11 10 9 12 10 12 13 12 11
7 Младост Лучани 4 6 7 10 14 13 11 13 12 13 11 10 9 10 10 9 7 8 8 8 8 7 8 9 9 10 10 10 10 11 12 10 12 14 11 10 9
8 Нови Пазар 11 10 8 7 7 7 7 6 8 8 8 7 8 8 8 10 11 11 9 11 11 12 12 12 12 12 12 12 13 12 10 9 9 9 12 13 14
9 ОФК Белград 14 15 14 15 10 11 13 14 14 16 14 14 13 13 12 13 13 12 13 13 13 13 13 13 13 14 13 13 12 13 15 15 15 15 15 15 15
10 Партизан 3 1 2 1 4 5 4 3 4 3 3 4 4 3 3 4 5 4 4 4 5 4 4 6 4 4 2 2 2 2 3 3 3 3 2 2 2
11 Рад 12 11 6 12 9 8 10 12 10 9 9 11 12 12 14 14 14 15 14 15 15 15 14 15 15 16 15 14 15 16 13 11 14 13 14 14 12
12 Радник Сурдулица 8 9 15 9 12 15 15 15 16 14 15 15 15 15 13 12 10 10 11 10 10 10 10 10 10 8 8 8 8 8 7 6 6 7 7 7 8
13 Раднички Ниш 10 8 9 6 6 3 5 4 7 7 6 8 7 6 5 6 4 5 5 5 6 6 6 4 5 5 5 4 5 6 6 5 4 5 5 5 5
14 Спартак Суботица 9 12 10 11 11 10 14 11 9 10 12 13 14 14 15 15 15 16 16 16 14 16 16 16 16 13 14 15 14 14 14 13 13 11 9 9 10
15 Црвена ѕвезда 1 4 4 4 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
16 Чукарички 2 5 5 5 8 9 9 7 5 5 7 6 5 5 4 3 3 2 2 3 3 2 3 3 3 2 4 3 3 3 2 2 2 2 3 4 3

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Поз. Име и презиме Клуб Голови
1  Србија Александар Катаи Црвена ѕвезда 21
2  Португалија Уго Филипе Оливеира Црвена ѕвезда 20
3  Бугарија Валери Божинов Партизан 18
 Србија Андрија Павловиќ Чукарички 18
5  Србија Срѓан Вујаклија Борац Чачак 15
6  Србија Саша Марјановиќ Раднички Ниш 12
7  Србија Саша Јовановиќ Младост Лучани 10
8  Аргентина Луис Ибањез Црвена ѕвезда 9
 Србија Славољуб Срниќ Чукарички / Црвена ѕвезда 9
 Србија Славиша Стојановиќ Радник Сурдулица 9

Идеален тим[уреди | уреди извор]

Позиција Играч Клуб
Г  Србија Дамир Кахриман Црвена ѕвезда
О  Србија Филип Стојковиќ Чукарички
О  Србија Бојан Остојиќ Чукарички
О  Србија Александар Луковиќ Црвена ѕвезда
О  Аргентина Луис Ибањез Црвена ѕвезда
С  Србија Немања Михајловиќ Партизан
С  Србија Александар Катаи Црвена ѕвезда
С  Холандија Мичел Доналд Црвена ѕвезда
С  Србија Марко Грујиќ Црвена ѕвезда
Н  Србија Андрија Павловиќ Чукарички
Н  Португалија Уго Филипе Оливеира Црвена ѕвезда

Посетеност[уреди | уреди извор]

  БОР ВОЖ ВОЈ ЈАВ ЈАГ МЕТ МЛА НОП ОФК ПАР РАД РДС РДН СПА ЦЗВ ЧУК Вкупно Просек
1 1.500 1.500 1.000 4.500 3.000 3.000 500 300 15.300 1.913
2 700 300 4.000 500 3.500 2.500 3.000 500 15.000 1.875
3 2.000 4.000 1.500 5.000 300 500 500 22.000 35.800 4.475
4 2.800 1.500 1.000 2.500 500 10.000 2.500 400 21.200 2.650
5 3.000 7.000 6.000 250 500 6.000 300 15.233 38.283 4.785
6 1.600 1.000 2.000 500 3.500 2.500 3.000 400 14.500 1.813
7 3.000 700 2.000 200 500 5.000 500 24.000 35.900 4.488
8 2.000 1.000 2.500 4.000 4.000 3.000 1.500 800 18.800 2.350
9 700 500 2.000 300 500 2.000 40.261 500 46.761 5.845
10 1.500 800 5.500 1.500 400 3.500 3.000 500 16.700 2.088
11 700 700 200 500 1.500 1.000 13.200 300 18.100 2.263
12 1.500 800 2.000 500 2.500 5.000 500 4.500 17.300 2.163
13 1.500 200 900 300 3.000 1.300 14.720 300 22.220 2.778
14 1.500 1.000 1.000 1.500 2.500 4.000 3.000 200 14.700 1.838
15 400 1.000 1.500 200 1.000 3.000 7.500 400 15.000 1.875
16 300 500 2.500 500 1.500 2.000 11.000 800 19.100 2.388
17 1.000 600 2.000 1.500 200 400 300 8.252 14.252 1.782
18 300 600 800 300 300 1.500 8.000 1.000 12.800 1.600
19 0 500 1.000 100 200 600 2.000 3.500 7.900 988
20 200 1.500 600 1.000 200 8.000 800 3.000 15.300 1.913
21 1.500 200 1.500 200 1.000 3.000 300 24.500 32.200 4.025
22 2.000 900 1.000 250 1.000 0 2.000 300 7.450 932
23 300 500 2.000 2.000 600 2.000 17.200 700 25.300 3.163
24 500 1.000 1.000 400 4.000 25.000 2.000 500 34.400 4.300
25 600 300 300 400 2.000 6.000 22.122 300 32.022 4.003
26 500 600 400 1.000 600 4.500 0 400 8.000 1.143
27 600 400 600 300 2.000 2.000 12.173 1.500 19.573 2.447
28 7.000 500 2.000 500 2.000 3.000 700 500 16.200 2.025
29 300 1.500 500 200 3.000 2.000 7.200 350 15.050 1.882
30 4.000 500 600 1.500 1.500 3.000 400 500 12.000 1.500
31 200 1.000 500 1.500 450 2.500 37.523 600 44.273 5.535
32 1.500 1.500 300 3.000 400 2.200 1.500 500 10.900 1.363
33 1.000 700 1.500 500 2.500 1.500 3.000 0 10.700 1.529
34 400 1.000 1.500 2.500 500 2.500 600 500 9.500 1.188
35 300 600 900 500 300 1.500 0 350 4.450 636
36 300 2.000 100 200 1.200 400 2.300 4.000 10.500 1.313
37 300 500 1.700 200 3.000 600 42.300 500 49.100 6.138
Вкупно 24.400 10.000 37.100 18.200 21.300 33.000 12.800 55.700 8.850 82.300 11.100 36.800 55.400 13.800 322.684 12.700 756.534
Просек 1.356 (18) 556 (18) 2.062 (18) 958 (19) 1.184 (18) 1.737 (19) 674 (19) 2.932 (19) 492 (18) 4.842 (17) 653 (17) 2.045 (18) 3.078 (18) 767 (18) 18.982 (17) 669 (19)
  БОР ВОЖ ВОЈ ЈАВ ЈАГ МЕТ МЛА НОП ОФК ПАР РАД РДС РДН СПА ЦЗВ ЧУК Вкупно Просек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Место резервирано за победникот на Купот на Србија.
  2. Вкупно 27 титули на ФК Партизан, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]