Суперлига на Србија во фудбал 2010/2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија
Јелен
Суперлига на Србија
Спорт Фудбал
Држава Flag of France Србија
Понизок ранг Прва лига Телеком Србија
Почеток на сезоната 14 август 2010
Крај на сезоната 29 мај 2011
Број на екипи 16
Шампион ФК Партизан
2009/2010 2011/2012

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2010-2011 година — 5-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 14 август 2010 година а завршила на 29 мај 2011 година. Во сезоната 2009/10, Напредак Крушевац и Млади Радник Пожаревац испаднале од лигата а на нивно место влегле два нови клуба, имено: Инѓија и Севојно. По завршувањето на сезоната, Севојно се припоил кон Слобода Ужице, па Слобода, под новото име ФК Слобода Поинт Севојно започнала да настапува во Суперлига Србија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Клуб Место Стадион Капацитет
БСК Борча Борча Визељ парк[1] 3.000
Борац Чачак Стадион Чачак 6.000
Чукарички Станком Белград Стадион Чукарички 5.000
Хајдук Кула Стадион Хајдук 11.000
Јагодина Јагодина Градски стадион 15.000
Јавор Ивањица Градски стадион 3.000
Металац Горен Милановац Стадион Чика Дача[2] 4.000
Инѓија Инѓија Стадион ФК Инѓија 4.000
Слобода ПС Ужице Градски стадион Ужице[3] 12.000
ОФК Белград Белград Омладински стадион 13.912
Партизан Белград Стадион Партизан 32.887
Рад Белград Стадион Крал Петар I 6.000
Црвена ѕвезда Белград Стадион Црвена ѕвезда 54.000
Смедерево Смедерево Смедерево 17.200
Спартак Златибор вода Суботица Градски стадион Суботица 13.000
Војводина Нови Сад Стадион Караѓорѓе 20.000

Резултати[уреди | уреди извор]

Од 29 мај 2011

Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1 Борац XXX 1:0 3:0 1:0 1:1 1:1 1:0 0:0 1:0 1:1 0:2 0:0 2:0 0:1 0:0 1:1
2 БСК Борча 2:0 XXX 3:1 0:0 1:0 1:0 1:0 4:0 0:1 1:1 0:3 0:1 1:3 0:0 0:0 0:2
3 Чукарички 0:1 0:0 XXX 1:1 1:3 0:1 1:2 1:2 1:2 0:2 2:4 0:3 0:1 0:1 0:2 0:2
4 Хајдук 1:1 0:1 1:1 XXX 1:0 2:0 3:1 1:3 1:2 1:2 0:4 0:1 2:0 2:0 1:0 0:1
5 Јагодина 1:1 2:0 1:1 3:0 XXX 0:1 0:2 2:0 0:1 0:0 0:2 1:1 0:2 1:0 0:1 1:2
6. Јавор 1:1 0:0 2:0 0:0 0:0 ХХХ 1:0 2:1 1:0 0:0 1:1 2:1 0:2 0:0 0:0 0:1
7 Металац 0:0 2:0 1:0 1:1 1:2 1:3 XXX 2:1 3:2 2:0 1:1 0:0 0:1 0:3 0:1 0:1
8 Инѓија 2:0 0:0 0:0 1:2 2:0 1:1 1:0 XXX 1:3 1:2 1:3 1:1 0:1 2:0 2:1 1:2
9 Слобода Поинт Севојно 0:0 2:1 4:0 2:2 2:0 2:0 0:1 1:0 XXX 1:0 1:2 0:0 0:3 2:1 0:1 0:0
10 ОФК Белград 2:1 1:0 4:0 1:0 0:1 0:1 1:0 2:1 1:0 XXX 0:2 0:1 0:0 2:2 2:0 1:0
11 Партизан 2:0 4:0 4:0 2:0 3:0 4:1 5:0 2:1 5:2 2:1 XXX 3:0 1:0 5:3 0:0 0:1
12 Рад 3:1 5:0 4:0 1:0 2:4 0:0 2:0 2:0 0:0 2:0 2:2 XXX 0:1 1:0 1:1 1:0
13 Црвена ѕвезда 2:0 4:1 4:0 3:1 2:1 1:0 2:0 3:1 3:1 5:1 0:1 2:1 XXX 1:0 2:2 2:2
14 Смедерево 0:1 1:1 2:0 1:1 0:0 2:1 1:0 2:1 0:0 1:0 1:4 0:0 0:0 XXX 0:0 0:0
15 Спартак Златибор Вода 1:2 1:1 2:0 1:0 3:2 0:0 2:0 5:2 2:2 3:1 1:2 1:2 1:2 2:1 XXX 0:1
16 Војводина 4:0 2:1 3:0 2:1 0:0 2:0 1:1 2:0 3:1 0:0 2:0 2:0 0:2 4:1 1:0 XXX

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Статистички податоци
Одиграни кола 30 од 30
Одиграни натпревари 240 од 240
Број на победи на домакинските екипи 110
Број на натпревари без победник 61
Број на победи на гостинските екипи 69
Вкупен број на дадени голови 505
Број на голови по коло 16,83
Број на голови по натпревар 2,1
Голови на домашните екипи 303
Голови на гостинските екипи 202
Најголема победа на домашна екипа +5 (Партизан - Металац 5:0
Рад - БСК Борча 5:0)
Најголема победа на гостинска екипа -4 (Хајдук - Партизан 0:4 )
Најмногу голови на еден натпревар 8 (Партизан - Смедерево 5:3 )
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. ГД ГП ГР Бод.
1 Партизан 30 24 4 2 75 21 +54 76
2 Црвена ѕвезда 30 22 4 4 52 18 +34 70
3 Војводина 30 20 7 3 44 14 +30 67
4 Рад 30 14 10 6 38 21 +17 52
5 Спартак Златибор вода 30 11 10 9 34 27 +7 43
6 Слобода Поинт Севојно 30 12 7 11 34 35 -1 43
7 ОФК Белград 30 12 6 12 27 26 +1 42
8 Јавор Ивањица 30 10 11 9 21 24 -3 41
9 Борац Чачак 30 8 12 10 22 31 -9 36
10 Смедерево 30 8 11 11 24 31 -7 35
11 БСК Борча 30 8 9 13 23 37 -14 33
12 Јагодина 30 8 8 14 26 33 -7 32
13 Хајдук Кула 30 7 8 15 25 37 -12 29
14 Металац (ГМ) 30 8 5 17 21 38 -17 29
15 Инѓија 30 7 5 18 29 47 -18 26
16 Чукарички 30 0 5 25 10 65 -55 5

Легенда[уреди | уреди извор]

  Шампион на Србија; во второ коло квалификација за Лига на шампиони
  Во трето коло квалификација за Лига Европа
  Во второ коло квалификација за Лига Европа
  Во прво коло квалификација за Лига Европа
  Следната сезона во Прва лига на Србија
М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. + - = Бод.
1 БАСК1 34 24 5 5 54 21 +33 77
2 Раднички Крагујевац 34 22 8 4 61 22 +39 74
3 Нови Пазар 34 21 8 5 46 20 +26 71

1Го напуштил натпреварувањето во Суперлигата, па третопласираната екипа од Прва лига на Србија, Нови Пазар влегла во лигата.

Легенда[уреди | уреди извор]

  Пласман од Прва лига
Шампион на Српска Суперлига 2010-2011


Партизан
4-та титула[4]

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

1. коло, 14.-15.8.2010.
ОФК Белград - Металац 1:0
Борац - Јавор 1:1
Спартак ЗВ - БСК 1:1
Смедерево - Црвена ѕвезда 0:0
Партизан - Инѓија 2:1
Хајдук - Слобода ПС 1:2
Рад - Чукарички 4:0
Војводина - Јагодина 0:0
2. коло, 21-22.8.2010.
Јагодина - Смедерево 1:0
БСК - Војводина 0:2
Чукарички - Борац 0:1
Металац - Рад 0:0
Слобода ПС - ОФК Белград 1:0
Инѓија - Црвена ѕвезда 0:1
Јавор - Спартак ЗВ 0:0
Партизан - Хајдук (4.9.2010) 2:0
3. коло, 28-29.8.2010.
Рад - Слобода ПС 0:0
Борац - Металац 1:0
Спартак ЗВ - Чукарички 2:0
Војводина - Јавор 2:0
Смедерево - БСК 1:1
Хајдук - Инѓија 1:3
ОФК Белград - Партизан 0:2
Црвена ѕвезда - Јагодина 2:1
4. коло, 11.-12.9.2010.
Металац - Спартак ЗВ 0:1
Инѓија - Јагодина 2:0
Јавор - Смедерево 0:0
Чукарички - Војводина 0:2
Слобода ПС - Борац 0:0
Партизан - Рад 3:0
БСК - Црвена ѕвезда 1:3
Хајдук - ОФК Белград 1:2
5. коло, 18.-19.9.2010.
ОФК Белград - Инѓија 2:1
Војводина - Металац 1:1
Смедерево - Чукарички 2:0
Јагодина - БСК 2:0
Црвена ѕвезда - Јавор 1:0
Борац - Партизан 0:2
Рад - Хајдук 1:0
Спартак ЗВ - Слобода ПС 2:2
6. коло, 24.-25.9.2010.
Партизан - Спартак ЗВ 0:0
Слобода ПС - Војводина 0:0
ОФК Белград - Рад 0:1
Инѓија - БСК 0:0
Јавор - Јагодина 0:0
Чукарички - Црвена ѕвезда 0:1
Металац - Смедерево 0:3
Хајдук - Борац 1:1
7. коло, 2.-3.10.2010.
Смедерево - Слобода ПС 0:0
Борац - ОФК Белград 1:1
Спартак ЗВ - Хајдук 1:0
Јагодина - Чукарички 1:1
БСК - Јавор 1:0
Рад - Инѓија 2:0
Војводина - Партизан 2:0
Црвена ѕвезда - Металац 2:0
8. коло, 15-17.10.2010.
Партизан - Смедерево 5:3
Инѓија - Јавор 1:1
Чукарички - БСК 0:0
Металац - Јагодина 1:2
ОФК Белград - Спартак ЗВ 2:0
Хајдук - Војводина 0:1
Рад - Борац 3:1
Слобода ПС - Црвена ѕвезда 0:3
9. коло, 23.-24.10.2010.
Црвена ѕвезда - Партизан 0:1
Борац - Инѓија 0:0
Смедерево - Хајдук 1:1
Јагодина - Слобода ПС 0:1
БСК - Металац 1:0
Јавор - Чукарички 2:0
Спартак ЗВ - Рад 1:2
Војводина - ОФК Белград 0:0
10. коло, 30.-31.10.2010.
Инѓија - Чукарички 0:0
Металац - Јавор 1:3
Слобода ПС - БСК 2:1
ОФК Белград - Смедерево 2:2
Борац - Спартак ЗВ 0:0
Партизан - Јагодина 3:0
Хајдук - Црвена ѕвезда 2:0
Рад - Војводина 1:0
11. коло, 6.-7.11.2010.
Спартак ЗВ - Инѓија 5:2
Војводина - Борац 4:0
Јагодина - Хајдук 3:0
Јавор - Слобода ПС 1:0
Чукарички - Металац 1:2
Црвена ѕвезда - ОФК Белград 1:0
Смедерево - Рад 0:0
БСК - Партизан 0:3
12. коло, 13.-14.11.2010.
Инѓија - Металац 1:0
Слобода ПС - Чукарички 4:0
Хајдук - БСК 0:1
ОФК Белград - Јагодина 0:1
Борац - Смедерево 0:1
Спартак ЗВ - Војводина 0:1
Партизан - Јавор 4:1
Рад - Црвена ѕвезда 0:1
13. коло, 20.-21.11.2010.
Војводина - Инѓија 2:0
Смедерево - Спартак ЗВ 0:0
БСК - ОФК Белград 1:1
Јавор - Хајдук 0:0
Чукарички - Партизан 2:4
Металац - Слобода ПС 3:2
Јагодина - Рад 1:1
Црвена ѕвезда - Борац 2:0
14. коло, 27.-28.11.2010.
Инѓија - Слобода ПС 1:3
Хајдук - Чукарички 1:1
Борац - Јагодина 1:1
Војводина - Смедерево 4:1
ОФК Белград - Јавор 0:1
Рад - БСК 5:0
Спартак ЗВ - Црвена ѕвезда 1:2
Партизан - Металац 5:0
15. коло, 4.-5.12.2010.
Смедерево - Инѓија 2:1
БСК - Борац 2:0
Јавор - Рад 2:1
Чукарички - ОФК Белград 0:2
Металац - Хајдук 1:1
Партизан - Слобода ПС 5:2
Црвена ѕвезда - Војводина 2:2
Јагодина - Спартак ЗВ 0:1
16. коло, 5.3.2011.
Инѓија - Партизан 1:3
Јагодина - Војводина 1:2
Слобода ПС - Хајдук 2:2
Металац - ОФК Белград 2:0
Чукарички - Рад 0:3
Јавор - Борац 1:1
БСК - Спартак ЗВ 0:0
Црвена ѕвезда - Смедерево 1:0
17. коло, 9.3.2011.
Смедерево - Јагодина 0:0
Војводина - БСК 2:1
Спартак ЗВ - Јавор 0:0
Борац - Чукарички 3:0
Рад - Металац 2:0
ОФК Белград - Слобода ПС 1:0
Хајдук - Партизан 0:4
Црвена ѕвезда - Инѓија 3:1
18. коло, 12.-16.3.2011.
Јагодина - Црвена ѕвезда 0:2
Слобода ПС - Рад 0:0
Металац - Борац 0:0
Чукарички - Спартак ЗВ 0:2
Јавор - Војводина 0:1
БСК - Смедерево 0:0
Партизан - ОФК Белград 2:1
Инѓија - Хајдук (16.3.2011) 1:2
19. коло, 19.-20.3.2011.
Борац - Слобода ПС 1:0
Јагодина - Инѓија 2:0
Смедерево - Јавор 2:1
Војводина - Чукарички 3:0
Спартак ЗВ - Металац 2:0
ОФК Белград - Хајдук 1:0
Рад - Партизан 2:2
Црвена ѕвезда - БСК 4:1
20. коло, 2.-3.4.2011.
Јавор - Црвена ѕвезда 0:2
Инѓија - ОФК Белград 1:2
Слобода ПС - Спартак ЗВ 0:1
Металац - Војводина 0:1
Чукарички - Смедерево 0:1
Партизан - Борац 2:0
Хајдук - Рад 0:1
БСК - Јагодина 1:0
21. коло, 9.-10.4.2011.
БСК - Инѓија 4:0
Јагодина - Јавор 0:1
Смедерево - Металац 1:0
Војводина - Слобода ПС 3:1
Борац - Хајдук 1:0
Рад - ОФК Белград 2:0
Спартак ЗВ - Партизан 1:2
Црвена ѕвезда - Чукарички 4:0
22. коло, 16.4.2011.
Металац - Црвена ѕвезда 0:1
Инѓија - Рад 1:1
ОФК Белград - Борац 2:1
Хајдук - Спартак ЗВ 1:0
Слобода ПС - Смедерево 2:1
Чукарички - Јагодина 1:3
Јавор - БСК 0:0
Партизан - Војводина 0:1
23. коло, 20.4.2011.
Спартак ЗВ - ОФК Белград 3:1
Јавор - Инѓија 2:1
БСК - Чукарички 3:1
Јагодина - Металац 0:2
Смедерево - Партизан 1:4
Војводина - Хајдук 2:1
Борац - Рад 0:0
Црвена ѕвезда - Слобода ПС 5:1
24. коло, 23.4.2011.
ОФК Белград - Војводина 1:0
Инѓија - Борац 2:0
Рад - Спартак ЗВ 1:1
Хајдук - Смедерево 2:0
Слобода ПС - Јагодина 2:0
Металац - БСК 2:0
Чукарички - Јавор 0:1
Партизан - Црвена ѕвезда 1:0
25. коло, 30.4.-1.5.2011.
Јагодина - Партизан 0:2
Смедерево - ОФК Белград 1:0
Чукарички - Инѓија 1:2
Јавор - Металац 1:0
БСК - Слобода ПС 0:1
Војводина - Рад 2:0
Спартак ЗВ - Борац 1:2
Црвена ѕвезда - Хајдук 3:1
26. коло, 6.-8.5.2011.
Партизан - БСК 4:0
ОФК Белград - Црвена ѕвезда 0:0
Борац - Војводина 1:1
Слобода ПС - Јавор 2:0
Хајдук - Јагодина 1:0
Металац - Чукарички 1:0
Рад - Смедерево 1:0
Инѓија - Спартак ЗВ (10.5.2011) 2:1
27. коло, 15.5.2011.
Јавор - Партизан 1:1
Металац - Инѓија 2:1
Чукарички - Слобода ПС 1:2
БСК - Хајдук 0:0
Јагодина - ОФК Белград 0:0
Смедерево - Борац 0:1
Војводина - Спартак ЗВ 1:0
Црвена ѕвезда - Рад 2:1
28 коло, 21.5.2011.
Борац - Црвена ѕвезда 2:0
Инѓија - Војводина 1:2
Спартак ЗВ - Смедерево 2:1
Рад - Јагодина 2:4
ОФК Белград - БСК 1:0
Хајдук - Јавор 2:0
Слобода ПС - Металац 0:1
Партизан - Чукарички 4:0
29. коло, 25.5.2011.
Слобода ПС - Инѓија 1:0
Металац - Партизан 1:1
Чукарички - Хајдук 1:1
Јавор - ОФК Белград 1:0
БСК - Рад 0:1
Јагодина - Борац 1:1
Црвена ѕвезда - Спартак ЗВ 2:2
Смедерево - Војводина 0:0
30. коло, 29.5.2011.
Инѓија - Смедерево 2:0
Војводина - Црвена ѕвезда 0:2
Спартак ЗВ - Јагодина 3:2
Борац - БСК 1:3
Рад - Јавор 0:0
ОФК Белград - Чукарички 4:0
Хајдук - Металац 3:1
Слобода ПС - Партизан 1:2

Легенда[уреди | уреди извор]

  Натпревар одигран првиот ден од тоа коло
  Натпревар одигран вториот ден од тоа коло
  Натпревар одигран третиот ден од тоа коло
  Одложени натпревари - во заграда е датумот на одигрување на натпреварот

Дерби натпревари

Позиција на табелата по коло[уреди | уреди извор]

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
1 Борац 5 5 3 5 8 8 8 10 10 9 11 13 13 13 13 12 12 12 12 11 12 12 12 12 11 10 10 9 9 9
2 БСК Борча 6 13 12 13 14 13 12 12 11 13 13 12 11 11 11 11 11 11 12 11 10 11 9 10 10 11 11 12 12 11
3 Војводина 9 4 2 2 3 3 3 3 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
4 Инѓија 13 14 9 7 10 11 11 11 12 12 12 11 12 12 12 13 13 13 13 13 13 14 15 15 13 13 14 15 15 15
5 Јавор 7 9 13 12 12 12 13 13 13 11 9 10 10 8 7 7 7 7 10 10 8 10 8 7 6 7 6 8 7 8
6 Јагодина 10 6 8 10 9 10 10 7 8 10 7 6 6 6 9 9 10 10 9 9 11 9 11 11 12 12 12 11 11 12
7 Металац 15 11 14 14 13 14 14 14 15 16 15 15 14 14 14 14 14 14 14 14 14 15 13 13 14 14 13 13 13 14
8 ОФК Белград 4 8 10 8 6 9 9 6 5 6 8 9 9 10 10 10 8 9 8 7 7 7 7 6 9 8 8 7 8 7
9 Партизан 2 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
10 Рад 1 3 6 9 7 4 4 4 3 2 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
11 Слобода 3 2 4 6 5 6 6 8 6 5 6 5 5 5 5 5 5 6 7 8 9 8 10 9 8 5 5 5 5 6
12 Смедерево 11 12 11 11 11 7 7 9 9 8 10 8 8 9 8 8 9 8 6 6 6 6 6 8 7 9 9 10 10 10
13 Спартак Златибор Вода 8 10 7 4 4 5 5 5 7 7 5 7 7 7 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 6 7 6 6 5
14 Хајдук 14 15 15 15 15 15 15 16 14 14 14 14 15 15 15 15 15 15 15 15 15 13 14 14 15 15 15 14 14 13
15 Црвена ѕвезда 12 7 5 3 2 2 1 1 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
16 Чукарички 16 16 16 16 16 16 16 15 16 15 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Поз. Име и презиме Клуб Голови
1  Србија Ивица Илиев Партизан 13
 Србија Андрија Калуѓеровиќ Црвена ѕвезда 13
3  Камерун Абубакар Умару Војводина 10
4  Србија Радосав Петровиќ Партизан 9
 Гана Принц Тејго Партизан 9
6  Србија Стефан Бабовиќ Партизан 8
 Бразил Клео Партизан 8
 Србија Владимир Јованчиќ Рад 8
 Србија Владимир Торбица Спартак Златибор вода 8
10  Србија Немања Арсенијевиќ Слобода Поинт Севојно 7
 Грузија Гиорги Меребашвили Војводина 7

Јавни опомени и исклучувања[уреди | уреди извор]

Секој жолт картон носи по еден, а секој црвен по три поени

Поз. Име и презиме Клуб Жолт картон Црвен картон Број на поени
1  Македонија Даниел Мојсов Војводина 9 1 12
2  Србија Радош Булатовиќ Слобода Поинт Севојно 8 1 11
 Србија Игор Стојаковиќ Јавор 8 1 11
 Србија Славко Мариќ Борац 8 1 11
 Србија Никола Лазетиќ Војводина 8 1 11
 Србија Владан Павловиќ Војводина 8 1 11
 Србија Дарко Фејса Хајдук 8 1 11
 Србија Филип Станисавлевиќ Јавор 8 1 11
3  Грузија Гиорги Меребашвили Војводина 7 1 10

Награди[уреди | уреди извор]

Изборот бил направен од страна на сите тренери од Суперлигата.[5]

Млад играч на сезоната[6][уреди | уреди извор]

За најдобар млад играч на сезоната бил прогласен Слободан Медојевиќ (Војводина).

Тим на сезоната[7][уреди | уреди извор]

Позиција Играч Клуб
Г  Србија Бојан Шаранов ОФК Белград
О  Србија Павле Нинков Црвена ѕвезда
О  Црна Гора Стефан Савиќ Партизан
О  Македонија Даниел Мојсов Војводина
О  Србија Душко Тошиќ Црвена ѕвезда
С  Србија Стефан Бабовиќ Партизан
С  Србија Радосав Петровиќ Партизан
С  Србија Слободан Медојевиќ Војводина
С  Бразил Евандро Гоебел Црвена ѕвезда
Н  Камерун Абубакар Оумару Војводина
Н  Србија Андрија Калуѓеровиќ Црвена ѕвезда
Н  Србија Ивица Илиев Партизан

Резултати во европските натпреварувања[уреди | уреди извор]

Место Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. натпревар 2. натпревар
Лига на шампиони 2010/11
Второ коло кв. Партизан  Србија 4:1  Ерменија Пјуник 3:1 1:0
Трето коло кв. Партизан  Србија 5:1  Финска Хелсинки 3:0 2:1
Плеј оф Партизан  Србија 4:4
3:2 пенал.
 Белгија Андерлехт 2:2 2:2
Група Х. Шахтјор Доњецк  Украина 4:0  Србија Партизан 1:0 3:0
Група Х. Партизан  Србија 2:6  Англија Арсенал 1:3 1:3
Група Х. Брага  Португалија 3:0  Србија Партизан 2:0 1:0
Лига Европа 2010/11
Второ коло кв. ОФК Белград  Србија 3:2  Белорусија Торпедо 2:2 1:0
Диферданж  Луксембург 3:5  Србија Спартак Златибор вода 3:3 0:2
Трето коло кв. Црвена ѕвезда  Србија 2:3  Словачка Слован 1:2 1:1
Галатасарај  Турција 7:3  Србија ОФК Белград 5:0 2:3
Спартак Златибор вода  Србија 2:3  Украина Дњепро Дњепропетровск 2:1 0:2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Натпреварите ги играл на Омладински стадион и стадион Чукарички, бидејќи во Борча се градел нов стадион на место на стариот.
  2. Натпреварите ги играл на стадион Чика Дача во Крагуевац, а пред крајот на сезоната и на стадионот во Чачак, бидејќи стадионот во Горен Милановац не ги исполнува условите за играње на суперлигашки натпревари
  3. Натпреварите ги играл на стадион Младост поради реконструкција на стадионот во Ужице.
  4. Вкупно 23 титули на ФК Партизан, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.
  5. „Тим сезоне“. sportske.net. 27. 5. 2011. Архивирано од изворникот на 04. 03. 2016. Посетено на 18. 06. 2011. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
  6. „JSL: Избран најдобриот тим“. b92.net. 27. 5. 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  7. „ЈСЛ: Избран најдобриот тим“. b92.net. 27. 5. 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]