Суперлига на Србија во фудбал 2008/2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперлига на Србија во фудбал 2008/2009
Спорт Фудбал
Држава Flag of Serbia Србија
Ранг 1
Понизок ранг Прва лига на Србија
Број на екипи 12
Почеток на сезоната 16 август 2008
‘‘‘Крај на сезоната’’’ 30 мај 2009
Шампион Партизан
(2-ра титула)
Најдобар стрелец Ламин Дијара (19)
2007/2008 2009/2010

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2008-2009 година — 3-то официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија. Сезоната започнала на 16 август 2008 година[1], а завршила на 30 мај 2009 година.

Шампион во оваа сезона била екипата на Партизан.

Учесници[уреди | уреди извор]

Клуб Место Стадион Капацитет
Банат Зрењанин Стадион Караѓорѓев парк 13.500
Борац Чачак Стадион Чачак 6.000
Чукарички Чукарица, Белград Стадион Чукарички 5.000
Хајдук Кула Стадион Хајдук 11.000
ФК Јагодина Јагодина Стадион ФК Јагодина 15.000
Јавор Ивањица Градски стадион Ивањица 5.000
Напредак Крушевац Стадион Младост 10.811
ОФК Белград Белград Омладински стадион 20.000
Партизан Белград Стадион Партизан 32.887
Рад Белград Стадион Крал Петар I 6.000
Црвена ѕвезда Белград Стадион Црвена ѕвезда 54.000
ФК Војводина Нови Сад Стадион Караѓорѓе 15.204

Табела[уреди | уреди извор]

М Клуб Одиг. Поб. Нер. Пор. + - = Бод.
1 Партизан 33 25 5 3 63 15 48 80
2 Војводина 33 18 7 8 46 25 21 61
3 Црвена ѕвезда 33 17 8 8 59 32 27 59
4 Јавор Хабитфарм 33 13 14 6 39 27 12 53
5 Борац Чачак 33 9 13 11 28 35 -7 40
6 Хајдук Кула 33 9 11 13 23 34 -11 38
7 Напредак 33 10 8 15 28 37 -9 38
8 Рад 33 7 15 11 27 35 -8 36
9 Чукарички Станком 33 9 8 16 30 39 -9 35
10 Јагодина 33 10 4 19 28 47 -19 34
11 ОФК Белград 33 8 9 16 28 54 -26 33
12 Банат 33 7 10 16 21 40 -19 31

Легенда[уреди | уреди извор]

  Шампион на Србија; во прво коло квалификација за Лига на шампиони
  во трето коло квалификација за Куп на Европа
  во второ коло квалификација за Куп на Европа
  следната сезона во Прва лига
Шампион на Српска Суперлига 2008-2009


Партизан
2-ра титула[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Се игра по троен систем. Во текот на првите два круга секоја екипа одиграла по два натпревари меѓу себе (дома и гости) и секоја екипа одиграла вкупно 22 натпревари. Распоредот на игра за третото коло е одреден врз основа на пласманот по првите две кола. Тој дел се игра по систем на еден бод (сите ќе играат по еден натпревар меѓу себе. Домаќинот е одреден според Бергеровите табели за 12 клуба. На крајот од првенството сите ќе одиграат 33 натпревари.

Прв и втор круг[уреди | уреди извор]

‘‘Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 Банат XXX 0:0 0:0 1:0 1:2 2:0 0:0 4:2 0:2 1:1 0:0 0:1
2 Борац 1:2 XXX 0:0 0:0 2:1 1:1 2:2 2:1 1:0 1:1 1:0 1:1
3 Чукарички 3:1 0:1 XXX 2:1 4:1 1:3 0:1 0:1 1:0 2:1 2:2 0:1
4 Хајдук 1:1 2:0 1:0 XXX 0:0 1:1 1:0 0:0 1:1 2:0 1:2 1:2
5 Јагодина 2:0 1:1 1:2 1:0 XXX 3:2 1:0 2:0 0:1 0:0 1:4 0:1
6. Јавор 3:0 2:2 0:0 1:1 2:1 ХХХ 2:1 1:0 0:1 1:0 1:1 1:0
7 Напредак 2:0 1:1 2:0 0:1 1:1 3:1 XXX 0:1 0:4 1:1 1:2 2:1
8 ОФК Белград 1:0 1:1 2:0 2:0 1:0 0:1 0:2 XXX 0:3 0:1 2:2 2:1
9 Партизан 1:0 2:0 2:0 3:0 2:0 2:2 3:1 5:1 XXX 1:1 1:1 1:0
10 Рад 1:1 0:2 3:0 1:1 0:1 0:0 2:0 0:0 0:3 XXX 0:0 1:0
11 Црвена ѕвезда 2:1 2:0 2:0 1:2 3:0 0:2 4:0 5:1 0:2 2:0 XXX 3:1
12 Војводина 2:0 1:0 2:1 2:0 3:0 1:0 1:0 1:1 0:0 0:1 2:0 XXX

Трет круг[3][уреди | уреди извор]

23 коло 24 коло 25 коло 26 коло 27 коло 28 коло 29 коло 30 коло 31 коло 32 коло 33 коло
1 – 12
2 – 11
3 – 10
4 – 09
5 – 08
6 – 07
01 – 2
11 – 3
10 – 4
09 – 5
08 – 6
12 – 7
3 – 01
2 – 12
4 – 11
5 – 10
6 – 09
7 – 08
01 – 4
02 – 3
11 – 5
10 – 6
09 – 7
12 – 8
5 – 01
4 – 02
3 – 12
6 – 11
7 – 10
8 – 09
01 – 6
02 – 5
03 – 4
11 – 7
10 – 8
12 – 9
7 – 01
6 – 02
5 – 03
4 – 12
8 – 11
9 – 10
01 – 08
02 – 07
03 – 06
04 – 05
11 – 09
12 – 10
09 – 01
08 – 02
07 – 03
06 – 04
05 – 12
10 – 11
01 – 10
02 – 09
03 – 08
04 – 07
05 – 06
12 – 11
11 – 01
10 – 02
09 – 03
08 – 04
07 – 05
06 – 12

‘‘Домакините се наведени во левата колона.

  Екипа 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 Банат 0:0 1:0 2:0 1:0 0:0
2 Борац 2:0 1:0 1:2 2:1 0:2 0:3
3 Чукарички 0:0 2:0 0:1 0:1 4:4
4 Хајдук 2:1 1:0 1:0 1:2 0:0
5 Јагодина 1:2 1:2 2:0 2:1 1:5
6. Јавор 1:1 1:1 2:0 3:0 1:1 1:0
7 Напредак 0:0 1:0 0:0 1:0 2:2
8 ОФК Белград 2:1 1:3 0:0 1:1 0:2 1:1
9 Партизан 1:0 1:2 1:0 2:1 4:1 2:0
10 Рад 1:0 1:1 0:1 1:5 2:2
11 Црвена ѕвезда 3:0 2:0 3:1 3:0 3:2 0:1
12 Војводина 4:1 1:0 0:0 1:0 6:1 0:2

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Играч Клуб Голови
1  Сенегал Ламин Дијара Партизан
19
2  Србија Ненад Милијаш Црвена ѕвезда
18
3  Србија Драган Мрѓа Војводина
13
4  Србија Никола Симиќ Јавор
12
5  Португалија Алмами Мореира Партизан
9
 Уганда Еугене Сепуја Чукарички
9
 Србија Душан Тадиќ Војводина
9

Годишни награди[уреди | уреди извор]

Играч на годината[уреди | уреди извор]

Ненад Милијаш и Алмами Мореира добиле ист број на гласови па поради тоа заедно ја поделиле наградата за играч на годината.

Ол стар тим[уреди | уреди извор]

Ол стар тимот бил изабран од 12 тренери.[4] Алмами Мореира бил единствен играч кој ги добил сите 12 гласови.

Суперлига – Тим на годината
Божовиќ
Стевановиќ
Ѓорѓевиќ
Димитровиќ
Обрадовиќ
Фејса
Томиќ
Милијаш
Короман
Мореира
Дијара
Г Младен Божовиќ Партизан
О Иван Стевановиќ Партизан
О Ненад Ѓорѓевиќ Партизан
О Бобан Димитровиќ Борац
О Иван Обрадовиќ Партизан
М Љубомир Фејса Партизан
М Немања Томиќ Партизан
М Ненад Милијаш Црвена ѕвезда
М Огњен Короман Црвена ѕвезда
М Алмами Мореира Партизан
Н Ламин Дијара Партизан

Резултати во европските натпреварувања[уреди | уреди извор]

Место Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. натпревар 2. натпревар
Лига на шампиони 2008/09
Второ коло кв. Интер Баку  Азербејџан 1:3  Србија Партизан 1:1 0:2
Трето коло кв. Фенербахче  Турција 4:3  Србија Партизан 2:2 2:1
УЕФА куп 2008/09.
Прво коло кв. Дачија Кишињев  Молдавија 2:4  Србија Борац Чачак 1:1 1:3
Олимпик Баку  Азербејџан 1:2  Србија Војводина 0:1 1:1
Второ коло кв. Локомотив Софија  Бугарија 1:2  Србија Борац Чачак 0:1 1:1
Хапоел Тел Авив  Израел 3:0  Србија Војводина 0:0 3:0
АПОЕЛ  Кипар 5:5  Србија Црвена ѕвезда 2:2 3:3
Прво коло Политехника Темишвар  Романија 1:3  Србија Партизан 1:2 0:1
Ајакс  Холандија 6:1  Србија Борац Чачак 4:1 2:0
Група Ц Партизан  Србија 1:2  Италија Сампдорија 1:2 -
Штутгарт  Германија 2:0  Србија Партизан 2:0 -
Партизан  Србија 0:1  Белгија Стандард Лијеж 0:1 -
Севиља  Шпанија 3:0  Србија Партизан 3:0 -
Интертото куп 2008.
Второ коло Паниониос  Грција 3:2  Србија ОФК Белград 0:1 3:1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Superliga: Trio za titulu, jedan ispada, MTS Mondo, August 15, 2008 Архивирано на 16 август 2008 г., Приступљено 25. 4. 2013.
  2. Вкупно 20 титула на ФК Партизан, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.
  3. „RASPORED OD 23. DO 33. KOLA PRVENSTVA - "BERGEROVE TABLICE" (PDF) (Serbian). Partizan Belgrade official web site. Архивирано од изворникот (PDF) на 07. 04. 2009. Посетено на 18. 3. 2009.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. НаграЃени најбољи актери Јелен Супер лиге, FSS.rs, May 28, 2009[мртва врска][мртва врска], Приступљено 25. 4. 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]