Список на дипломатски претставништва во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на дипломатските мисии во Македонија.

Списокот на дипломатските мисии во Македонија ги вклучува странските амбасади на територијата на Македонија, конзуларните претставништа, канцелариите за врски и слични дипломатски претставништва. Скопје е седиште на 30 странски амбасади, додека 43 странски амбасади акредитирани во Македонија имаат свои седишта во Белград, Софија, Анкара, Виена и останати центри.

Амбасади[уреди | уреди извор]

Државите кои имаат амбасади во Македонија се:

Мисии[уреди | уреди извор]

Канцеларии[уреди | уреди извор]

Канцеларии за врски[уреди | уреди извор]

Конзулати[уреди | уреди извор]

Амбасади со седиште во друга држава[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]