Мурсија (автономна заедница): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Кирилизација, replaced: km<sup>2</sup> → км<sup>2</sup>
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Кирилизација, replaced: km<sup>2</sup> → км<sup>2</sup>)
'''Мурсија''', службено: '''Регион Мурсија''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Región de Murcia'') е автномна покраина во [[Шпанија]], која се наоѓа меѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]]. Зафаќа површина од 11.313 kmкм<sup>2</sup> и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 
{{Шпанија-никулец}}

Прегледник