Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
Јазично подобрување, replaced: лидер → водач, Лидер → Водач
с (→‎Мечот на Осман: clean up, replaced: pages = p → pages=)
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач, Лидер → Водач)
== Тестамент ==
 
{{cquote|"Сине! Биди внимателен во врска со верските прашања пред сите други. Врз основа на верските прописи изгради силна држава. Религиозните прашање не ги препуштај на невнимателни, неискусни и грешни луѓе. И исто така не ја препуштај државната администрација на такви луѓе, зошто тие немаат страв од Алах и неможат да бидат лојални. Научниците, уметниците се моќта на државната структура. Однесувајте се кон нив со добрина и чест... Како главна цел постави си ги религиозните и политичките обврски. Земи поука од мене, кога дојдов на овие места како слаб лидерводач и стигнав со божја помош до успехот. Не двоуми се да ги известиш и твоите следбеници на овој начин. Заштити се од инвазијата на непријателот и од неговата суровост а задоволи го народот и нивната војла<ref>[http://www.osmanli700.gen.tr/english/sultans/01index.html His testament]</ref>}}
 
== Мечот на Осман ==
{{s-reg|}}
{{s-bef|before=[[Ертугрул]]}}
{{s-ttl|title=[[Каји (племе)|ЛидерВодач на племето Каји]]|years=1281–1299}}
{{s-non|reason=станал султан|reason2=[[Османлиско Царство]]}}
{{s-new|reason=[[Османлиско Царство|Основање]]}}

Прегледник