Малхун Хатун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малхун Хатун
Сопружник Осман I
Деца
Орхан I
Роден(а) 13 век
Анадолија
Починал(а) 1323
Согут, Османлиско Царство
Вероисповед ислам

Малхун Хатун била жена на османлискиот султан Осман I и валиде султан на Орхан I. Спореде поголемиот број на историчари таа била ќерка на анадолскиот турски бег Омер иако некои сметаа дека била ќерка на шеик Едебали.