Разлика помеѓу преработките на „Ѓирокастро (округ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
[[File:AlbaniaGjirokaster.png|right|Map showing Gjirokastër within Albania]]
 
'''Округот Ѓирокастро''' ([[албански]]: ''Rrhethi i Gjirokastrës'') е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 56,720 жители<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> (2010), и површина од 1,137 км<sup>2</sup>. Округот се наоѓа во јужниот дел на Албанија, со главен град Ѓирокастро. Заедно со окрузите Пермет и Тепелене, ја формираат областа Ѓирокастро.
 
== Населени места==

Прегледник