Разлика помеѓу преработките на „Африкански куп на нации“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Досега вкупно 13 репрезентции го освоиле Африканскиот куп на нации. [[Египет]] го држи рекордот со освоени 7 титули, додека Гана и Камерун имаат по 4 титули.
 
Започнувајќи од 2013 година, турнирот бил преместен за одржување во непарни бројни години за да не се судрира со Светското првенство организирано од [[ФИФА]]<ref name="news.bbc.co.uk">{{cite news |url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/africa/8685251.stm |title=Africa Cup of Nations Cup to move to odd-numbered years |date=16 May 2010 |work=BBC Sport |publisher=BBC |accessdate=13 February 2012}}</ref>.
 
== Историја ==
Во јуни [[1956]] година за време на третиот конгрес на [[ФИФА]] во [[Лисабон]] била основана [[Африканска фудбалска конфедерација]]. Веднаш се родиле планови за организирање на континентално фудбалско првенство. Првото се случило во февруари [[1957]] година, кога во Картум се одржало првото издание на Африканскиот куп на нации. Првичната идеја била да учествуваат четирите земји основачи на ЦАФ - Египет, Етиопија, Јужноафриканска Република и Судан, но Јужноафриканците одбиле да испратат тим составен и од бели, и од обоени играчи. Тоа довело до дисквалификација на тимот од турнирот и нивно исклучувањето од Африканската фудбалска конфедерација. До враќањето во конфедерацијата во [[1992]] година, [[Јужноафриканска Република]] не учествувала во никакви меѓународни првенства на африканскиот континент. На овој начин првиот турнир поминал со учество на три екипи и вклучувало само на два натпревари, а Етиопија, која требало да биде противник на Јужноафриканска Република во полуфиналната средба, се пласирала директно во финалето. Египет станал првиот шампион на Африка, откако го победил Судан во полуфиналето и Етиопија во финалниот натпревар.
 
Две години подоцна истите три екипи зеле учество во второто издание на Купот на африканските нации во Египет. Тимот на домаќините успеал да ја одбрани титулата, победувајќи го овој пат Судан во решавачкиот натпревар. На турнирот во [[1962]] година во [[Адис Абеба]] дебитирале репрезентациите на [[Тунис]] и [[Уганда]]. Шампион на ова првенство станала репрезентацијата на Етиопија, која го победила Египет во финалето по продолжение, не дозволувајќи им на Египќаните да добијат трета последователна титула.<ref name="BBC-began">
{{cite news
| url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/africa/cup_of_nations/1709599.stm
| author=BBC News
| publisher=[[BBC]]
| title=African Nations Cup - How it all began
| accessdate=9 March 2007
| date=14 December 2001}}
</ref>.
 
Во [[1963]] година Гана учествувала за прв пат како домаќин на турнирот и успеала да го освои по убедливата победа над Судан во финалето. Во следната деценија Гана се етаблирала како главна фудбалска сила во Африка, успевајќи да го повтори својот успех две години подоцна на првенството во Тунис, на тој начин да го израмни постигнувањето на Египет од две титули, а на следните две изданија на турнирот стигнала до финалниот натпревар.<ref На првенството во 1965 година било воведено ново правило со цел забрзување на развојот на африканскиот фудбал: секој тим може да пушта на теренот не повеќе од двајца играчи, по потекло од неафрикански земји.name="BBC-1957-1978">
{{cite news
| url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/africa/3396199.stm
| author=BBC Sport
| publisher=[[BBC]]
| title=The early years
| accessdate=9 March 2007
| date=16 January 2004}}
</ref>. На првенството во 1965 година било воведено ново правило со цел забрзување на развојот на африканскиот фудбал: секој тим може да пушта на теренот не повеќе од двајца играчи, по потекло од неафрикански земји.
 
На Купот на африканските нации во 1968 година биле направени две групи со по четири екипи, од кои првите два се квалификувале за полуфиналето. Овој формат на турнирот се задржал до [[19921982]] година<ref>{{cite book |last= Macdonald|first=Tom |date=2010 |title=The World Encyclopedia of Football:A Complete Guide to the Beautiful Game |location=88-89 Black friars Road, London, UK|publisher=Hermes House |page=61}}</ref>. Демократска Република Конго освоил својата прва титула, победувајќи ја Гана во решавачкиот натпревар, а две години подоцна екипата на Судан го кренал трофејот по победата повторно над Гана. Играчот на Брегот на Слоновата Коска, напаѓачот Лоран Поку станал прв стрелец на овие две првенства односно со шест и осум гола, а неговите вкупно 14 голови како рекорд биле надминати дури во 2008 година.
 
===70-те години===
Во април 1993 година Замбија доживеала трагедија откако се урнал авионот со кој репрезентацијата на земјата патувала за Сенегал, за да го одигра квалификацискиот натпревар за Светското првенство во САД. Во авионската несреќа починале сите 30 патници, вклучувајќи 18 фудбалери. Но неколку играчи кои настапувале во Европа, не биле во авионот за време на трагедијата. Тие станале основа на создавањето на новиот тим кој успеал да стигне до финалето на Купот на африканските нации во 1994 година во Тунис. Таму Замбија била поразена од Нигерија, за која ова било четврто финале за последните десет години.
 
Јубилејното дваесетто издание на Купот на африканските нации се одржало во Јужноафриканска Република во 1996 година. Ова било прво учество на домаќините на турнирот, откако била укината долгогодишната забрана за учество поради падот на апартхејдот и неуспешниот обид за пласман на првенството две години порано. На ова првенство учествувале 16 репрезентации од по четири групи, но во 1996 година тие биле 15 поради одбивањето на Нигерија да учествува во последен момент.<ref Јужноафриканцитеname="BBC гоSport">{{cite освоиле ова издание на турнирот и повторно стигнале на финалната средба две години подоцна, но таму биле поразени од составот на Египет, кој на тој начин стигнал до својата четврта титула, израмнувајќи се со Гана.news
| url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/africa/3736102.stm
|author=Mark Gleeson | publisher=BBC Sport
| title=SA to meet Nigeria
| accessdate=10 December 2007
| date=12 October 2004}}
</ref>. Јужноафриканците го освоиле ова издание на турнирот и повторно стигнале на финалната средба две години подоцна, но таму биле поразени од составот на Египет<ref>{{cite news
| url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/africa/3399773.stm
| publisher=[[BBC]]
| title=African Cup of Nations: 1980-2002
| accessdate=11 March 2007
| date=16 January 2004}}
</ref>, кој на тој начин стигнал до својата четврта титула, израмнувајќи се со Гана.
 
===21 век===

Прегледник