Сао Паоло (сојузна држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сао Паоло
Знаме на Рио Грб на Рио
Знаме Грб


Положба на Рио
Главен град Сао Паоло
Најголем град Сао Паоло
Службен јазик Португалски
 - Гувернатор Хозе Сера
 - Вице Гувернатор Алберто Голдман
Површина  
 - Вкупно 248,209.426 км² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 41,055,734 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 165.4/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2005 приб.
 - Вкупно 802,855,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител 17,977 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.833 ({{{ИЧР поредок}}}.) – висок
Валута
Часовен појас UTC {{{часовен појас}}}
НДД [[]]
Повикувачки број +

Сао Паулодржава во Бразил. Центар е на Бразилската економија и индустрија. Крстена е по Св. Петар. Од бразилските држави Сао Пауло е најнаселена. Престолнина е Сао Пауло, кој исто така е најголем град во Јужна Америка.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Независност на Бразил[уреди | уреди извор]

Португалскиот Престолонаследник принцот Педро де Алкантара, Бурбон е Баранка ја наследиле татковата љубов кон Бразил, отфрлувајки ги барањата од Лисабон дека Бразил треба да се управува од Европа. Според легенда, во 1882-ра регентот јавал коњ надвор од Сао Пауло кога курир донел порака дека треба да се врати во европа. Тогаш Педро го дигнал мечот и извикал “Independencia ou morte!” ("Независност или смрт!"). Малата матична земја Портигалија не била во позиција да издржи, и на 7 септември 1822, Педро го удрил печатот на независен Бразил, и станал Дом Педро I Бразилски Император. Бразил останал империја до 1889. Либералноста паралено растела и во Бразил и Европа. При прогласувањето независност, Сао Пауло имал 25,000 жители, бројот жители во наредните 60 години солидно растел. Во доцните 1860-ти Сао Пауло ја добил првата железничка пруга, направена од британски инженери. Бразил во средината на 18 век станал главен светски извозник на кафе. Помеѓу 1901 и 1910-та, извозот на кафе земал 51% од целокупниот бразилски извоз. Во меѓувреме, Бразилската монархија пропаднала во 1889. Феудалниот режим пропаднал и новиот устав дал децентрализирана власт. Новата кафе елита видела шанса за управување. Имало потреба од работници, ропството било аболирано во 1888, и од страв земјата да не стане црнечка држава била промивирана емиграцијата преку подарување на земја. Од 1893, странците представувале 55% од населението на Сао Пауло. Од 1920 Сао Пауло бил втор град по големина во Бразил.

Географија[уреди | уреди извор]

Државата зафаќа површина од 248,800 км2, со население околу 40 милиони (21.5% од населението на Бразил), тоа ја прави најнаселена држава во Бразил. Ужива тропска и суптропска клима, Престолнината лежи на југ на 800 m надмосрка височина со просечни дневси температури помеѓу 19 °C и 28 °C. Сао Пауло е најбогата држава во Бразил.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Ранк Град Население
1 Сао Паоло 10,886,518
2 Гуаруљос 1,283,253
3 Кампинас 1,059,420
4 Сао Бернандо до Кампро 781,390
5 Осаско 701,012
6 Санто Андре 667.891
7 Сао Хосе дос Кампос 594,948
8 Сорокаба 559,157
9 Рибеирао Прето 547,417
10 Сантос 418,288
11 Mоѓи дас Крузес 400,000
12 Сао Хозе до Рио Прето 398,079
13 Диадема 386,779
14 Карапикуиба 379,566
15 Мауа 375,769

Демографија[уреди | уреди извор]

Либердаде, Сао Паоло, најголема концентрација на Јапонска заедница.

Според пописот од 2007-ма државата брои 41,164,000 жители, густината на населеност изнесува 165,4 ж. на км2. Урбанизираност: 94.6% (2006); национален прираст: 1.8% (1991-2000); Домаќинства: 12,610,000 (2006).[2] Структура: 28,814,000 Белци (70.0%), 9,879,000 Пардо (24.0%), 2,058,000 Црнци (5.0%), 411,000 Азијати или Домородни народи (1.0%).[3] Луѓе со италијанско потекло доминираат во повеќето градови, вклучувајќи ја престолнината и северниот дел на државата, кој е 65% Италијански.[4] Луѓе со Португалско и Шпанско потеклоо има во повеќето градови. Со африканско и црвенокожо потекло се релативно бројни. Сао Паоло е дом на повеќето Азијати од Бразил, во државава ја има најголемата концентрација на Јапонци надвор од Јапонија. Има доста луѓе со левантско потекло, повеќето Сиријци и Либанци.[6][7] Повеќето Евреи од Бразил живеат во државава.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Секторот за услуги зазема најголем дел од БДП со 47.2%, следен од индустрискиот сектор со 46.3%. Земјоделието зазема 6.5% од БДП (2004). Сао Паоло извезува: vвозила 17.2%, аавиони и хеликоптери 11.6%, храна 10%, шеќер и алкохолно гориво 7.8%, портокалов џус 5.2%, телекомуникациона техника 4.1% (2002). Учество во бразилската економија: 33.9% (2005). Сао Паоло е одговорна за апроксимирано една третина од Бразилскиот БДП. Богатството е неравномерно разпределено во државата.

Статистика[уреди | уреди извор]

Возила: 15,453,454 (Март/2007); Клеточни телефони: 25 милиони (Април/2007); Телефони: 13,8 милиони (Април/2007); Градови: 645 (2007).[2]

Образование[уреди | уреди извор]

Португалскиот е службен. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Политички Систем[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Список на Градови во Сао Паоло.

Сао Паоло, Гуаруљос, Кампинас, Сао бернардо до Кампо, Осаско, Санто Андре, Сао Хозе дос Кампос, Сорокаба и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Wiktionary-logo.svg
Поимот São Paulo во Викиречникот, слободниот речник.

Белешки[уреди | уреди извор]

Координати: 21°49′47″S 49°12′27″W / 21.82972° ЈГШ; 49.20750° ЗГД / -21.82972; -49.20750

  1. São Paulo State (PDF). State of São Paulo, Brazil: Brazil Tourism Portal. 2008. ISBN 85-240-3919-1. Посетено на 2008-01-20.
  2. Извор: IBGE.