Космос-2308

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2308
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 7 март 1995
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 675,7 минути
Апоапсида 9159 км
Периапсида 9100 км
Меѓународна ознака 1995-009A

Космос-2308 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 7 март 1995 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1400 килограми. Космос-2308 бил навигациски сателит ГЛОНАСС.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9159 км, а најмалото на 9100.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]