Космос-2359

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2359
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 јуни 1998
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,9 минути
Апоапсида 303 км
Периапсида 237 км
Меѓународна ознака 1998-039A

Космос-2359 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 25 јуни 1998. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 303 km, а најмалото на 237 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]