Космос-2370

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2370
Датум на лансирање 3 мај 2000
Ракета-носач Сојуз
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 297 км
Периапсида 240 км
Меѓународна ознака 2000-023A

Космос-2370 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот на 3 мај 2000. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 297 km, а најмалото на 240 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]