Космос-2370

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2370
Датум на лансирање 3 мај 2000
Носечка ракета Сојуз
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 297 км
Периапсида 240 км
Меѓународна ознака 2000-023A

Космос-2370 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот на 3 мај 2000 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 297 км, а најмалото на 240.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]