Космос-2305

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2305
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 29 декември 1994
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1995
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,9 минути
Апоапсида 308 км
Периапсида 240 км
Меѓународна ознака 1994-088A

Космос-2305 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 29 декември 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2305 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 308 км, а најмалото на 240.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]