Космос-2397

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2397
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 24 април 2003
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 2.3 °
Орбитален период 1442.35 минути
Апоапсида 5926 км
Периапсида 5892 км
Меѓународна ознака 2003-015A

Космос-2397 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 24 април 2003. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1442.35 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 2.3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 5926 km, а најмалото на 5892 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]