Космос-2397

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2397
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 24 април 2003
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 2.3 °
Орбитален период 1442.35 минути
Апоапсида 5926 км
Периапсида 5892 км
Меѓународна ознака 2003-015A

Космос-2397 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 24 април 2003 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1442.35 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 2.3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5926 км, а најмалото на 5892.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]