Космос-2319

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2319
Датум на лансирање 30 август 1995
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 1.5 °
Орбитален период 1436.03 минути
Апоапсида 5826 км
Периапсида 5745 км
Меѓународна ознака 1995-045A

Космос-2319 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 30 август 1995. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.03 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5826 км, а најмалото на 5745.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]