Прејди на содржината

Космос-2338

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2338
Датум на лансирање 14 февруари 1997
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 114,0 минути
Апоапсида 1413 км
Периапсида 1409 км
Меѓународна ознака 1997-006E

Космос-2338 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 14 февруари 1997 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1413 км, а најмалото на 1409.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]