Космос-2344

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2344
Датум на лансирање 6 јуни 1997
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 63,4 °
Орбитален период 129,9 минути
Апоапсида 2730 км
Периапсида 1508 км
Меѓународна ознака 1997-028A

Космос-2344 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 6 јуни 1997 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 129,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 63,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 2730 км, а најмалото на 1508.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]