Космос-2342

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2342
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 14 мај 1997
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 717,8 минути
Апоапсида 9791 км
Периапсида 565 км
Меѓународна ознака 1997-022A

Космос-2342 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 14 мај 1997. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9791 km, а најмалото на 565 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]