Космос-2332

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2332
Датум на лансирање 24 април 1996
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2005
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 103,5 минути
Апоапсида 1562 км
Периапсида 295 км
Меѓународна ознака 1996-025A

Космос-2332 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 24 април 1996. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 103,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1562 km, а најмалото на 295 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]