Космос-2326

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2326
Тип на мисија воен извидувачки сателит за следење на флоти
Датум на лансирање 20 декември 1995
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 414 км
Периапсида 406 км
Меѓународна ознака 1995-071A

Космос-2326 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 20 декември 1995 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3150 килограми. Космос-2326 бил воен извидувачки сателит за следење на флоти.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 414 км, а најмалото на 406.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]