Космос-2388

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2388
Тип на мисија воен комуникациски сателит
Датум на лансирање 1 април 2002
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 715,5 минути
Апоапсида 9727 км
Периапсида 518 км
Меѓународна ознака 2002-017A

Космос-2388 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 1 април 2002. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 715,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9727 km, а најмалото на 518 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]