Космос-2347

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2347
Тип на мисија воен извидувачки сателит за следење на флоти
Датум на лансирање 9 декември 1997
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1999
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 417 км
Периапсида 404 км
Меѓународна ознака 1997-079A

Космос-2347 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 9 декември 1997 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6500 килограми. Космос-2347 бил воен извидувачки сателит за следење на флоти.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 417 км, а најмалото на 404.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]