Космос-2368

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2368
Датум на лансирање 27 декември 1999
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 717,7 минути
Апоапсида 9776 км
Периапсида 576 км
Меѓународна ознака 1999-073A

Космос-2368 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 27 декември 1999 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9776 км, а најмалото на 576.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]