Прејди на содржината

Космос-2321

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2321
Датум на лансирање 6 октомври 1995
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1997
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 94,9 минути
Апоапсида 775 км
Периапсида 258 км
Меѓународна ознака 1995-052A

Космос-2321 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 6 октомври 1995 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 775 км, а најмалото на 258.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]