Космос-2311

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2311
Датум на лансирање 22 март 1995
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 67,1 °
Орбитален период 90,0 минути
Апоапсида 373 км
Периапсида 176 км
Меѓународна ознака 1995-014A

Космос-2311 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 март 1995 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 67,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 373 км, а најмалото на 176.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]