Прејди на содржината

Космос-2383

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2383
Датум на лансирање 21 декември 2001
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2004
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 415 км
Периапсида 404 км
Меѓународна ознака 2001-057A

Космос-2383 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 21 декември 2001 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 415 км, а најмалото на 404.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]