Космос-2391

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2391
Тип на мисија воен комуникациски сателит
Датум на лансирање 8 јули 2002
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,4 °
Орбитален период 115,7 минути
Апоапсида 1509 км
Периапсида 1468 км
Меѓународна ознака 2002-036B

Космос-2391 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 8 јули 2002. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1509 км, а најмалото на 1468.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]