Космос-2307

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2307
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 7 март 1995
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9146 км
Периапсида 9112 км
Меѓународна ознака 1995-009C

Космос-2307 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 7 март 1995. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1400 килограми. Космос-2307 бил навигациски сателит ГЛОНАСС.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9146 km, а најмалото на 9112 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]