Космос-2432

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2432
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 26 октомври 2007
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,8 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9134 км
Периапсида 9121 км
Меѓународна ознака 2007-052B

Космос-2432 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 26 октомври 2007. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9134 km, а најмалото на 9121 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]