Космос-1948

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1948
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 21 мај 1988
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 675,7 минути
Апоапсида 9142 км
Периапсида 9117 км
Меѓународна ознака 1988-043C

Космос-1948 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 21 мај 1988. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1400 килограми. Космос-1948 бил навигациски сателит ГЛОНАСС.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9142 km, а најмалото на 9117 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]