Космос-2436

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2436
Датум на лансирање 25 декември 2007
Ракета-носач Протон-М
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,6 °
Орбитален период 678,6 минути
Апоапсида 9281 км
Периапсида 9128 км
Меѓународна ознака 2007-065B

Космос-2436 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 25 декември 2007. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 678,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9281 km, а најмалото на 9128 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]