Прејди на содржината

Космос-2404

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2404
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 10 декември 2003
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 675,7 минути
Апоапсида 9229 км
Периапсида 9030 км
Меѓународна ознака 2003-056A

Космос-2404 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот на 10 декември 2003 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9229 км, а најмалото на 9030.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]