Космос-2408

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2408
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 23 септември 2004
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,4 °
Орбитален период 115,6 минути
Апоапсида 1495 км
Периапсида 1470 км
Меѓународна ознака 2004-037A

Космос-2408 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 23 септември 2004. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,4 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1495 km, а најмалото на 1470 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]