Космос-2434

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2434
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 9 декември 2007
Носечка ракета Протон-М
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,6 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9132 км
Периапсида 9124 км
Меѓународна ознака 2007-058A

Космос-2434 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 9 декември 2007 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9132 км, а најмалото на 9124.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]