Космос-2434

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2434
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 9 декември 2007
Ракета-носач Протон-М
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,6 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9132 км
Периапсида 9124 км
Меѓународна ознака 2007-058A

Космос-2434 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 9 декември 2007. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9132 km, а најмалото на 9124 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]