Космос-2406

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2406
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 10 јуни 2004
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 71,0 °
Орбитален период 102,0 минути
Апоапсида 865 км
Периапсида 846 км
Меѓународна ознака 2004-021A

Космос-2406 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 10 јуни 2004. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 102,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 865 km, а најмалото на 846 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]