Космос-2401

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2401
Тип на мисија воен комуникациски сателит
Датум на лансирање 19 август 2003
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,4 °
Орбитален период 115,6 минути
Апоапсида 1501 км
Периапсида 1465 км
Меѓународна ознака 2003-037B

Космос-2401 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 19 август 2003. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,4 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1501 km, а најмалото на 1465 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]