Космос-2403

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2403
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 10 декември 2003
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9240 км
Периапсида 9018 км
Меѓународна ознака 2003-056C

Космос-2403 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот на 10 декември 2003. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9240 km, а најмалото на 9018 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]