Космос-2421

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2421
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 25 јуни 2006
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 416 км
Периапсида 404 км
Меѓународна ознака 2006-026A

Космос-2421 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 25 јуни 2006. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 416 km, а најмалото на 404 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]