Космос-2423

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2423
Тип на мисија воен сателит
Датум на лансирање 14 септември 2006
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2006
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 88,5 минути
Апоапсида 248 км
Периапсида 160 км
Меѓународна ознака 2006-039A

Космос-2423 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 14 септември 2006 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 248 км, а најмалото на 160.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]