Космос-2428

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2428
Датум на лансирање 29 јуни 2007
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 101,9 минути
Апоапсида 855 км
Периапсида 846 км
Меѓународна ознака 2007-029A

Космос-2428 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 29 јуни 2007. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 101,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 855 km, а најмалото на 846 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]